ایست تردست

نوشته: سیروس همتی

ناشر: نیستان

موضوع: روایتی است از حضور یك تردست در جبهه. این‌نمایشنامه در حال و هوای طنز نوشته شده و دیالوگ‌های كوتاه و ضرباهنگی سریع دارد.

1399/05/12
|
13:28

از این‌نویسنده، پیش‌تر نمایشنامه‌های «مزا مزا»، «ننه كاراته»، «سه سه»، «ریحانه» و فیلم‌نامه «گل سر» توسط همین‌ناشر چاپ شده است.

این‌كتاب تازه‌ترین تجربه سیروس همتی نمایشنامه‌نویس و بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون است. همتی كه در سال‌های اخیر دستی به نمایشنامه‌نویسی داشته، در این كتاب دو نمایشنامه كوتاه از خود عرضه كرده است.

نمایشنامه «تردست» روایتی است از حضور یك تردست در جبهه. این‌نمایشنامه كوتاه، بر پایه موقعیت كه حضور شخصی با چنین ویژگی‌هایی در جبهه است نوشته شده و در ادامه داستان حضور او در جبهه و جنگ با بعثی‌هاست كه اتفاقات عجیبی را خلق می‌كند. این‌نمایشنامه در حال و هوای طنز نوشته شده و دیالوگ‌های كوتاه و ضرباهنگی سریع دارد.

این نمایشنامه همانند یك داستان كوتاه و یا بخشی از آن، با شخصیت‌پردازی و زبان كنایی و پرتعلیق، قصه‌ای ساده را ارائه می‌كند. برخی از شخصیت‌های این‌نمایشنامه به‌صورت نمادین طراحی شده‌اند و برخی از موقعیت‌های قصه نیز كنایی‌اند. به‌این‌ترتیب برخی از اتفاقات و وضعیت‌های جاری در جامعه، در این‌نمایشنامه مطرح می‌شوند.

نمایشنامه دیگر كتاب هم با عنوان «ایست!» درباره یك‌موقعیت تراژیك ویژه و كوتاه است. موتور سیكلتی در خط ویژ خیابان زمین می‌خورد و پلیس موتور و راكبش را بازداشت می‌كند. در ادامه و در بررسی مدارك موتور مشخص می‌شود موتور متعلق به پدر شهیدِ راكب است و در جبهه یك‌بار با خمپاره سوخته است و پلیس نیز كه همرزم پدر است به‌صورت اتفاقی با پسرش روبرو شده است.

این‌نمایشنامه كوتاه، درباره حافظه تاریخی و تاثیرگذاری عاطفه و احساس است. «ایست!» قابلیت اجرا توسط گروه‌های جوان را دارد و به قول نویسنده‌اش، تمرینی برای خلق موقعیت و تاثیرگذاری بیان برای تاثیر بر مخاطب تئاتر است.

دسترسی سریع