حس شوخ‌طبعی كودك چگونه پرورش می‌یابد؟/فواید خواندن كتاب طنز

پرورش حس شوخ‌طبعی كودك یكی از هزاران مسئولیتی است كه بر عهده‌ی والدین است. شكل‌گیری درست این احساس باعث می‌شود زندگی كودك در مسیر درست قرار گیرد.

1401/04/01
|
07:11

پرورش حس شوخ‌طبعی كودك یكی از هزاران مسئولیتی است كه بر عهده‌ی والدین است. شكل‌گیری درست این احساس باعث می‌شود زندگی كودك در مسیر درست قرار گیرد.

كودكان از یك‌سالگی حس شوخ‌طبعی دارند. بله، درست شنیدید! با نگاهی دقیق متوجه این موضوع خواهید شد. زمانی‌كه ما برای كودك شكلك یا صداهای احمقانه درمی‌آوریم، او می‌خندد. حتی گاهی خنده‌اش بند نمی‌آید.

اما كودك به این كوچكی چگونه درك می‌كند كه شما كار خنده‌دار یا احمقانه‌ای انجام داده‌اید؟ به این دلیل كه حس شوخ‌طبعی از قبل در او ایجاد شده است. او از 6ماهگی در حال تماشای شما و اطرافیان است و متوجه شده است وقتی اتفاق مضحكی می‌افتد بزرگ‌ترها می‌خندند. او با مشاهده كم‌كم یاد گرفته كه هر چیز احمقانه‌ای به خنده منجر می‌شود.

در اینجا، دلایلی آورده شده است كه چرا كتاب‌های طنز برای كودكان سودمندند:
1. كتاب‌های خنده‌دار برای بلندخوانی عالی هستند
كودكان در ابتدا كتابخوانی را با بزرگسالان تجربه می‌كنند. شاید هنگام خواب برای‌شان كتاب خوانده شود یا خودشان به‌صورت تمرینی بلندخوانی كنند. كتاب‌های طنز به ذات خود تعاملی هستند؛ یعنی، این كتاب‌ها قرار است با دیگران به اشتراك گذاشته شوند. وقتی كودك با صدای بلند كتابی خنده‌دار می‌خواند لحظاتی سرگرم‌كننده و به‌یادماندنی را در كنار عزیزان خود می‌گذراند.

2. كتاب‌های طنز مطالعه را آسان می‌كنند
اگر خواندن برای كودك دشوار باشد، او احساس خجالت و ناامنی می‌كند. مزیت كتاب طنز به این است كه بعد از خواندن چند سطر، زیر خنده می‌زنید و مجبور نیستید برای رسیدن به قسمت خوب داستان كل صفحه یا یك فصل كامل را بخوانید. كتاب طنز این امكان را برای كودك فراهم می‌كند كه بعد از چند دقیقه خواندن، لحظات خوبی را تجربه كند.

3. كتاب‌های طنز هر خواننده‌ای را به یك ستاره تبدیل می‌كنند
كودكان تشنه‌ی دریافت توجه و داشتن مخاطب‌اند. كتاب‌های طنز علاوه‌بر اینكه برای كودكان سرگرم‌كننده‌اند، راهی ایجاد می‌كنند تا دیگران را در خواندن سهیم كنند. آن‌ها همان‌طور كه كتاب را در دست دارند، می‌ایستند و برای‌تان می‌خوانند. خندیدن شما به كودك انگیزه می‌دهد كه به خواندن ادامه دهد.

4. كتاب‌های طنز اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهند
بزرگ‌ترین مانع خواندن این است كه به كلمه‌ی «نمی‌توانم» باور داشته باشید. وقتی كودك دو یا سه خط از كتاب خنده‌دار را می‌خواند و می‌تواند دیگران را بخنداند احساس موفقیت می‌كند.

به این ترتیب، كودك برای خواندن مشتاق می‌شود. بدون آن كه متوجه شود تمام كتاب را به‌تنهایی خوانده است. به این ترتیب، «نمی‌توانم» جای خود را به «انجام دادم» می‌دهد.

دسترسی سریع