سیلوانا؛ روایتی طنز از خاطرات مرزبانان و مدافعان وطن

كتاب «سیلوانا» به قلم مصیب معصومیان توسط انتشارات شهید كاظمی منتشر شد. این كتاب روایتی متفاوت و طنزآمیز از خاطرات مدافعان وطن و رزمندگان مرزبان است.

1400/06/10
|
09:54
پس از حماسه‌ خان‌طومان در فروردین و اردیبهشت 1395 كه توسط شیرمردان مازندرانی به وقوع پیوست و به هلاكت رساندن تكفیری‌ها و انهدام تعداد زیادی از ادوات سنگین و سبك دشمن منجر شد؛ در بهار سال 1396 لشكر 25 كربلا در مأموریت جدید خود عازم آذربایجان غربی و نقطه صفر مرزی ایران و تركیه به نام «سیلوانا» شد و تا پاییز سال 1397 این مأموریت ادامه پیدا كرد.مصیب معصومیان كه خود از مدافعان حرم در خان‌طومان بود در این ماموریت همراه می‌شود. وی كه پیش‌تر با نگارش كتاب‌های شهدای مدافع حرم و خان‌طومان شناخته شده است از همان آغاز سفر تصمیم می‌گیرد تا لحظاتِ نابِ این مأموریت را ثبت كند تا هم به یادگار برای خود بماند و هم صفحاتی از تاریخ این مرز و بوم ثبت شود.تا همگان بدانند چه جان‌فشانی‌هایی در راه دفاع از مرزهای ما صورت گرفته و چه ایثارگری‌هایی رقم خورده و می‌خورد تا آن‌ها بتوانند در امنیت و آسایش به زندگی روزمره‌شان بپردازند.این اثر طنزآمیز مجموعه روایت‌هایی است از شوخی های رزمندگان مرزبانی و مدافعان وطن در آن شرایط سخت، سربازانی كه در دورهمی خود سرشار از روحیه امید و نشاط بودند و جمع را سر حال نگه می‌داشتند و در نیمه‌های شب به سجاده می‌ایستادند و با خدا به راز و نیاز می‌كردند.

برشی از كتاب:ماشین كه دور گرفت از دنده چهار رفتم به پنج. در همین حین پرسیدم:

آقا صمد تا الآن از دنده‌ پنج استفاده كردی؟

با تعجب گفت: مگه دنده‌ 5 هم داره؟

گفتم: آره!

گفت: واقعاً؟ نمی‌دونستم!

دیدم موقعیت مناسبی است برای شوخی كردن، گفتم:

تا حالا استفاده نكردی؟ پس من دنده رو كم می‌كنم، با چهار میرم!

گفت: باشه!

گفتم: اگر اصلاً استفاده نمی‌كنی از دنده پنج، پس بفروشش!

گفت: چقدر می‌خرند؟

گفتم: حداقل 260هزار تومان باید بخرن!

گفت: چه جالب، نمی دونستم. باشه، پس می‌فروشمش، چون اصلاً از دنده پنج استفاده نمی‌كنم!

احساس كردم او دارد سربه‌سرم می‌گذارد امّا نگاه كردم دیدم كاملاً جدی است!

گفت: امروز كه رفتم خونه می‌برم می‌فروشمش!

من دیگر حرفی نزدم. رفتیم…سیلوانا؛ روایتی متفاوت و طنزآمیز از خاطرات رزمندگان مرزبان و مدافعان وطن به قلم مصیب معصومیان به نگارش درآمده و هم‌زمان با ایام ماه مبارك رمضان توسط انتشارات شهید كاظمی در قطع رقعی و 120 صفحه منتشر شده است.

دسترسی سریع