«كلان شر» در دسترس علاقه‌مندان

مجموعه شعر طنز «كلان شر» سروده‌‌ مجتبی احمدی توسط نشر قدیانی منتشر شد.

1400/06/09
|
09:01

مجموعه شعر طنز «كلان شر» سروده‌‌ مجتبی احمدی توسط نشر قدیانی منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان به طنز و ادبیات قرار گرفت.

مجتبی احمدی شاعر، نویسنده و طنزپرداز خوب كشورمان در آثار طنز خود به مسائل اجتماعی می‌پردازد و با بیانی طنزآمیز سراغ دغدغه‌ها و مسائل روز می‌رود. زبان صمیمی و بیان محكم و درست وی از جمله ویژگی‌های آثار اوست. ایشان بارها در جشنواره‌های مختلف ادبی برگزیده شده‌است و در جشنواره‌های بسیاری نیز به عنوان داور و یا دبیر حضور داشته است. دبیری پنج دوره جشنوارۀ «طنز كرمان» با عنوان«خارستان» و دبیری پنج دوره شب شعر طنز «دولخ» و سردبیری گاهنامۀ طنز «دولخ» و در حاشیه و مسئولیت واحد آفرینش‌های ادبی و دفتر طنز حوزه هنری استان كرمان از دیگر فعالیت‌های ایشان به شمار می‌رود.

مجتبی احمدی درباره مجموعه جدیدش، «كلان‌شر» می‌گوید:

«گویا «كلان‌شر» منتشر شده؛ دقیقاً نمی‌دانم كی! ولی انگار به‌تازگی. خودم هم هنوز كتاب را ندیده‌ام. این كتاب شعر را نشر قدیانی در مجموعه «طنز جدّی» چاپ كرده و شماری از طنزها ‌و طنزآمیزهای مرا در بر می‌گیرد؛ شعرهایی كه از سال نودوپنج تا فروردین نودونه سروده شده‌اند.
احتمالاً این چند بیت كه آغاز یكی از شعرهاست، در پشت جلدِ كتاب چاپ شده باشد.»

پریشب رفته و مانده‌است با من بوی بارانش
پریشب، شهر تر شد؛ هم خیابان، هم بیابانش

بیابان را سراسر غرقِ باران دیدم و گفتم:
«بیابانش كه این باشد، چه باشد پس خیابانش؟!

تو گویی شهر دارد دوشِ آبِ سرد می‌گیرد
و دستی می‌كشد كیسه به سرتاپای میدانش

اَلا دلّاكِ باران! كاش امشب چرك برگیری
از اندامِ در و دیوار و بلوار و اتوبانش»

و باران آمد امّا شهر از این بهتر نشد وضعش
كه باید دستِ‌كم قرنی بخیسانیم در وانش!...

از مجتبی احمدی آثار متعددی تاكنون منتشر شده است از جمله: مجموعه ‌شعر «درختان بی‌تاب» (سوره‌مهر، 1390)، مجموعه ‌شعر «پاهای تو منهای یك»؛ شعر سپید برای نوجوانان با موضوع دفاع مقدس (كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، 1392)، مجموعه ‌شعر عاشورایی «ادامه‌ی آفتاب» (گردآوری، سوره‌مهر، 1391)، «ایمان بدون نون» (مجموعه شعر طنز، نشر نون، 1394)

«كلان شر» از مجموعه «طنز جدی» است كه در نوبت اول چاپ خود، با شمارگان 770 نسخه در 88 صفحه و با قیمت 30000 تومان منتشر شده است. دكتر اسماعیل امینی دبیر این مجموعه است. از دیگر آثاری كه در این مجموعه به چاپ رسیده می‌توان به كتاب «شعرهای پاشنه‌ بلند»،‌ «بوستان بی‌درخت»، «جنتلمن چینی» و «پرروترین كلاغ جهان» اشاره كرد.

دسترسی سریع