آشنایی با كتاب طنز «اشتباهات روانشناسی»

یادداشتی از فروغ زال

1399/07/02
|
12:03

اگر در اطرافتان پدر و مادر بچه‌های رواعصاب زیاد است، كه اختلالات كودكانشان را با «بچم پر انرژیه» و یا «بچم خیلی خاصه» لاپوشانی می‌كنند، خواندن كتاب «اشتباهات روانشناسی» و سپس هدیه آن به همان پدر و مادر‌های نام‌برده، دلتان را خنك می‌كند. هر چند امیدی به فهمیدن آن پدر و مادرها و سپس درمان بچه‌های آن‌ها نداشته باشید .

عماد رضایی نیك در این كتاب درمان ده اختلال روانی كودكان را جوری گفته است كه دلتان می‌خواهد همان لحظه یكی از بچه‌های فامیل را گیر بیاورید و یكی از این اختلال ها را به او بچسبانید و روش‌های درمانی كتاب را روی او پیاده كنید و ببیند واقعا آره یا خیر؟

بیان خونسرد و حرفه‌ای طنز كتاب یك طرف و روش‌های درمانی به كار گرفته شده كه مطمئن هستید جواب داده و نویسنده خودش همان دكتر جواب گرفته است، جذابیت كتاب را به حدی می‌رساند كه یك كتاب 131 صفحه ای را 6 ساعته تمام می‌كنید و حتی یك بار هم نوتیف‌های اینستاگرامتان را چك نمی‌كنید و اینگونه است كه اول كتاب و بعد اینستا به وقوع می‌پیوندد.عماد رضایی نیك در این كتاب از یك اصل به نام نظریه‌ی «من» استفاده كرده كه نام دیگر آن نظریه بولدوزر است. چراكه با «میانبرهای ناتورالستیكش» از روی تمامی نظریات قبل از خودش رد شده‌است از جمله از روی همه‌ قرص‌های تجویزی روانپزشكان و گفته‌های روانشناسان.به عنوان مثال یكی از روش های درمانی اختلال لجاجت و نافرمانی، میانبر ایجاد و القای وجود یك لولو در مدرسه به نام آقای حجار است. مرحله بعد و به دنبال آن خلق یك ابر لولو در خانه به نام بابا است كه آقای حجار هم با آوردن نام او بگوید: یاااا ابالفضل و اینگونه بچه را نهیب می‌دهند كه حساب كار دستش بیاید و حتی احساس زامبی بودن هم به او دست ندهد.

در ادامه‌ی توضیح این درمان رضایی نیك نوشته است: « با این فن ما عربده را به پدر بازمی‌گردانیم . كمد كمربند او را جلا می دهیم و اخم را به او می‌بخشانیم. كودكانی كه از پدر و مادرشان حرف شنوی نداشته‌باشند احتمال ابتلای آن ها به اختلال نافرمانی دو برابر دیگر كودكان است.»سعی نویسنده در روان نویسی كتاب كاملا موفق نبوده است و بهتر این بود كه همان بخش های خیلی تخصصی هم زیر دیپلم‌تر می‌شد و یا اینكه در استفاده از زیرنویس خساست به خرج نمی‌دادند تا خواننده بدون نیاز به گوگل كردن، با خیال راحت‌تری گوشی را كنار بگذارد و یك ضرب كتاب در دستش باشد.این كتاب از مجموعه كتاب‌های قاف لبخند از انتشارات كتاب قاف است كه سال 1397 منتشر شده و امید مهدی نژاد به گردن آنها حق دبیری دارد. اگر علاقه‌مند به مسائل روانشناسی هستید و حتی به روانشناسی علاقه‌ای هم ندارید، كتاب اشتباهات روانشناسی به شما توصیه می‌شود.

متاسفانه فعلا این كتاب را نمی‌توانید از نرم افزارهای كتابخوان تهیه كنید و باید با رعایت تمامی نكات بهداشتی به كتابفروشی‌ها مراجعه‌كنید. / راه‌راه

برگرفته از : سایت دفتر طنز حوزه هنری

دسترسی سریع