فواید خنده و تاثیر آن بر سلامت جسم و روان

نویسنده : پریوش مختاری

1399/03/26
|
13:07فواید خنده بی‌شمار هستند. از مهم ترین فواید خنده می‌توان به درمان افسردگی، تقویت سیستم دفاعی بدن، كاهش فشار خون و عمر طولانی اشاره كرد.

حتما شما نیز شنیده‌اید كه می‌گویند خنده بر هر درد بی‌درمان دواست. بارها برایمان پیش آمده كه با خندیدن، حال بدمان را بهتر كرده‌ایم.

در هنگام خندیدن 17 ماهیچه از صورت و 80 ماهیچه در دیگر نقاط بدن درگیر می‌شوند، در حالی كه گریه و اخم كردن 40 عضله را تنها در صورت به كار می‌گیرند. در نتیجه خندیدن كار راحت‌تری از گریه كردن برای ماست.

خنده مانند خمیازه مسری است و فواید آن نیز محدود به خود فرد نمی‌شود. به راستی خنده چه تاثیرات مثبتی بر روح و جسم ما دارد؟ آیا خنده می‌تواند در روابط اجتماعی نیز مفید واقع شود؟

اگر شما هم تمایل دارید از تمام فواید خنده اطلاع داشته باشید با ما همراه باشید. در این مطلب فواید خندیدن را برای سلامت جسم، بهبود شرایط روحی و ارتقاء روابط اجتماعی بررسی می‌كنیم.
فواید خنده برای بدن فواید

خنده برای بدن بركسی پوشیده نیست. از مهمترین فوایدی كه خنده برای بدن دارد، می‌توان به كاركرد بهتر ارگان‌های بدن، تقویت سیستم ایمنی، كاهش فشار خون و… اشاره كرد.
1. بهتر كار كردن ارگان‌های بدن

خنده باعث تنفس بهتر و جذب اكسیژن بیشتر می‌شود، در نتیجه ترشح اندورفین در مغز را افزایش می‌دهد. افزایش اندورفین تاثیر مثبتی بر عملكرد قلب، ریه و عضلات دارد.
2. ضد‎ اسپاسم و درد

خندیدن از ته دل برای چند دقیقه، باعث درگیر شدن بسیاری از عضلات بدن می‌شود. در نتیجه بسیاری از عضلات بدن برای مدت كوتاهی اصطلاحا شل می‌شوند، این امر به رفع اسپاسم كمك می‌كند. از طرفی اندورفین ترشح شده كه نوعی مسكن طبیعی است، باعث تسكین درد به طور موقت می‌شود.
3. تقویت سیستم ایمنی بدن

خندیدن باعث ترشح پادتن‌های بیشتر و افزایش تولید سلولهای محافظ بدن مثل لنفوسیت تی و سلول‌های از بین برنده تومور می‌شود. این موضوع باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. استرس و اضطراب باعث اختلال در تولید سلولهای محافظ می‌شوند، از این‌رو اگر استرس دارید حتما مدتی را صرف خندیدن كنید.
4. درمان بی‌اشتهایی

در یك تحقیق دانشمندان سطح فشار خون و هورمون‌های موجود در خون افراد را قبل و بعد از تماشای فیلم‌های كمدی و فیلم‌های خشونت‌آمیز و درام را اندازه‌گیری كردند. نتایج این تحقیقات نشان داد پس از تماشای فیلم‌های كمدی میزان هورمون‌های مربوط به اشتها یعنی لپتین و گرلین در بدن افراد افزایش پیدا می‌كند. این در حالی است كه تماشاگران فیلم‌های ناراحت‌كننده تغییری را در میزان هورمون‌ها نداشتند.
5. كاهش فشار خون

یكی دیگر از نتایج این تحقیق مذكور، كاهش فشار خون بعد از دیدن فیلم‌های خنده‌دار و كمدی بود. خندیدن از ته دل، رگ‌های بدن را باز می‌كند و خون راحت‌تر در رگ‌ها جریان پیدا می‌كند. در نتیجه خطر حمله قلبی و دیگر مشكلات قلبی عروقی را كاهش می‌دهد. به علاوه همانطور كه گفته شد خندیدن سبب كاهش استرس می‌شود و این امر باعث كاهش پلاكت‌ها خواهد شد كه یكی از عوامل افزایش فشار خون هستند.
6. افزایش طول عمر

جالب است بدانید بر اساس تحقیقاتی كه محققان در این‎باره انجام داده‌اند، افرادی كه بیشتر می‌خندند بیشتر عمر می‌كنند. این موضوع به دلیل داشتن روحیه بهتر و بدن سالم‌تر آنها است.
7. سوزاندن كالری بیشتر

شاید باور كردن این موضوع كه خندیدن از ته دل به كالری زیادی نیاز دارد سخت باشد، اما حقیقت است! تحقیقات نشان می‌دهد كه خندیدن برای 10 تا 15 دقیقه باعث سوزاندن 40 كالری می‌شود.
8. ورزش هوازی و بدنی

از آنجایی كه خندیدن انرژی زیادی نیاز دارد نوعی ورزش محسوب می‌شود. محققان بر این باورند كه قهقهه زدن و خندیدن باعث می‌شود، هوای بیشتری وارد ریه‌ها شود. این موضوع باعث بالا و پایین رفتن قفسه سینه به طور مكرر و فعالیت ماهیچه‌های شكمی و ریه می‌شود كه نوعی تمرین بدنی و هوازی است. از طرفی اندورفین در هر دو فعالیت ورزشی و خندیدن ترشح می‌شود كه تاثیری یكسان در روح و جسم انسان دارد.
9. شما را جذاب و جوان می‌كند

افراد در هنگام خندیدن از عضلاتی استفاده می‌كنند كه خط اخم را باز می‌كند و افتادگی گونه‌ها را برطرف می‌كند. به علاوه باعث قرمز شدن گونه‌ها و جریان پیدا كردن خون زیر پوست صورت می‌شود كه برای پوست بسیار مفید است. اگر تا به حال دقت كرده باشید می‌بینید كه افرادی كه می‌خندند از جذابیت بیشتری نسبت به افراد اخمو دارند، زیرا نمایان شدن دندان‌ها در هنگام لبخند زدن و خندیدن جذابیت فرد را دوچندان می‌كند.
فواید خنده برای روح و روان

خنده فواید بسیاری برای روح و روان دارد و با خنده رو بودن می‌توانید این تاثیرات مثبت را در زندگی خودد حس كنید. بنابراین سعی كنید هر روز صبح بعد از بیدار شدن با صدای بلند بخندید، حتی اگر دلیلی برای خندیدن ندارید سعی كنید تصنعی و بی دلیل بخندید. این روش بعد از گذشت چند روز تاثیر خارق‌العاده خود را نشان خواهد داد.
1. درمان افسردگی

خندیدن مداوم و از ته دل باعث ترشح هورمون‌هایی به نام هورمون شادی می‌شود. علاوه بر این، یكی از موثرترین روش‌های درمان افسردگی ورزش كردن است كه همان‌طور كه گفتیم، خندیدن نوعی ورزش محسوب می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت كه خندیدن در درمان افسردگی نقش بسیار مهم و موثری را ایفا می‌كند.
2. خوش‌بینی

خندیدن از ته دل می‌تواند چشم‌انداز جدید و مثبتی به ما بدهد و نگاه ما به وقایع را از موضع “تهدید” و “بدشانسی” به “چالش” و “خوش‌شانسی” تغییر دهد و آنها را از “اتفاقی تهدیدكننده” به “پیشامدی مثبت” تبدیل كند.
3. كاهش استرس و تنش

خندیدن از ته دل برای مدت 10 دقیقه میزان ترشح غدد درون ریز را كنترل می‌كند و سطح كورتیزول و آدرنالین را پایین می‌آورد كه منجر به كاهش سطح تنش و استرس در بدن می‌شود. توجه داشته باشید كه كاهش سطح استرس برای خانم‌های باردار بسیار ضروری است. زیرا استرس باعث انقباضات رحمی و زایمان زودرس می‌شود.
فواید خنده در روابط اجتماعی

خنده باعث می‌شود كه در روابط اجتماعی خود موفق‌تر باشید، با این حال باید مراقب باشید كه خنده بی‌جا یا بیش از حد می‌تواند تاثیر معكوسی در رابط اجتماعی داشته باشد.
1. ایجاد صمیمیت

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده كه در محیطی با جو سنگین قرار داشته باشید. به طور معمول این جو توسط فردی خوش‌صحبت و خوش‌رو عوض می‌شود كه با حرف‌های خود لبخند را برلب میهمانان می‌نشاند. خندیدن به موقع و به جا در حین صحبت‌‌ها و لبخند زدن باعث به وجود آمدن صمیمیت و حس اعتماد دوطرفه می‌شود.
2. اعتماد به نفس

فردی كه لبخند به لب دارد، شوخی می‌كند و به شوخی های دیگران نیز عكس العمل مثبت نشان می‌دهد، فرد با اعتماد به نفسی به نظر می‌رسد. اگر حس می‌كنید كه اعتماد به نفس زیادی ندارید و نمی‌دانید برای تقویت اعتماد به نفس خود آن از كجا شروع كنید، بهتر است لبخند بزنید و فرصت خندیدن به موقع را از دست ندهید. زمانی كه دیگران شما را فردی با اعتماد به نفس ببینند، ذهن شما نیز این واقعیت را باور خواهد كرد.
3. تقویت روابط

خنده باعث رفع كدورت‌ها و نزدیك شدن افراد به یكدیگر می‌شود. داشتن لحظات شاد و مفرح باعث می‌شود روابط از یك‌نواختی و بی‌حوصلگی خارج شود و باعث عمیق‌تر شدن دوستی‌ها و روابط گردد.
4. بازدهی بالاتر در كار گروهی

اگر در بین افراد یك تیم كاری شادی و صمیمیت وجود داشته باشد، باعث افزایش خلاقیت و انرژی آنها می‌شود. ترس از شكست كاهش می‌یابد و این خودباوری ایجاد می‌شود كه ما می‌توانیم به اهداف تعیین‌ شده‌ برسیم. لذا بازدهی تیم بالاتر از حد عادی است.
سخن آخر

در این مقاله مهم ترین فواید خنده را به شما معرفی كردیم. اما باید اعتراف كنیم كه تمام فواید خنده محدود به این مقاله نمی‌شود زیرا كارشناسان هرروز فواید جدیدی از خندیدن كشف می‌كنند كه باور كردنی نیست. خنده ارزان‌ترین دارو برای درمان بیماری‌های روحی و جسمی است. پس چرا در استفاده از این دارو خساست كنیم؟ لازم به ذكر است كه استفاده از خنده با هدف بهره‌مندی از فواید اجتماعی آن، باید با رعایت آداب معاشرت و عرف جامعه همراه باشد.

در غیر این صورت اثر معكوس به همراه خواهد داشت. به طور كلی رعایت آداب معاشرت نقش به سزایی در محبوبیت اجتماعی ایفا می‌كند. لذا پیشنهاد می‌كنیم كه مقاله یازده اصل در آداب معاشرت با دوستان را مطالعه بفرمایید. آیا شما هم با خندیدن حس بهتری پیدا می‌كنید؟ آیا فواید دیگری جز موارد ذكر شده برای خنده می‌شناسید؟ فراموش نكنید كه تجربیات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر همراهان ستاره به اشتراك بگذارید.

نویسنده : پریوش مختاری

برگرفته از سایت: شیرین طنز

دسترسی سریع