شخصیت‌شناسی به سبك فلافل

شخصیت‌شناسی به سبك فلافل

1403/04/17
|
10:34
|

نویسنده: سمیه رستمی

فلافل كه معرف حضور همه فست‌فود خورها هست. این غذا اصل اصلش برمی‌گردد به سواحل شرقی و جنوبی مدیترانه كه احتمالاً ابداع‌كنندگان این خوراك لذیذ، گوشه چشمی به نفخ نخود داشته و روی آن برای حوادث دریایی و شناور ماندن فرد روی آب، حساب ویژه‌ای بازكرده بودند. اما چرا باید این غذا روز جهانی داشته باشد درحالی‌كه مربوط به جغرافیای خاصی است؟

چون فلافل در هر جای جهان سرو شود، قابلیت این را دارد كه معیار شناخت افراد باشد‌. یك آزمون با كمترین ضریب خطا در شناخت زیر و بم افراد.

قدیمی‌ها نگفته‌اند؛ اما ما برای آیندگان این ضرب‌المثل را اختراع می‌كنیم كه می‌گوید: «اول بگو عاشق چه فلافل اَستی؟! بعد بیا تا بگویم كیستی!» حالا گیر ندهید وزن ندارد، مهم محتوا است.

در واقع فلافل می‌تواند در كاهش طلاق نقش مهمی بازی كند‌. كافی است دختر و پسر برای جلسه اول آشنایی بروند یك باب فلافلی، ترجیحاً وسط وسط‌های شهر كه شلوغ باشد و مأمور بهداشت زیاد آن طرف‌ها پیدایش نشود.

اگر دخترخانم موردنظر، سفارش فلافل دو نون داد، باید خونسردی خود را حفظ كنید و فقط فرار كنید. شاید شما ندانید برای چه فرار می‌كند؟ حتی شاید دختر هم نداند؛ ولی قطعاً ما هم نمی‌دانیم؛ چون هنوز تحقیقات در این زمینه كامل نشده و بالاخره جلوی ضرر را از هر جا بگیرید، ضرر شتری است كه جای دیگر شما را خفت می‌كند. ولی خوب فعلاً با فرار شما به تأخیر می‌افتد.

اگر حضرت علیه، فلافل با خیارشور و گوجه سفارش داد. نشان‌دهنده شخصیت بدون انعطاف وی بوده و او هنوز درگیر عقاید سنتی و قدیمی خود است. با تغییر حال نمی‌كند. تنها درصورتی‌كه كمی كاهو یا كلم درخواست كرد، كورسوی امیدی وجود دارد كه عی! حالا شاید بعضی مواقع كوتاه بیاید وگرنه كه می‌توانید فرار كنید.

اینجا زیاد سخت نمی‌گیریم بالاخره در كار خیر حاجت استخاره نیست و سَبك فلافل خبر می‌دهد از سر درون.

اما تأكید می‌كنیم اگر در كنار فلافلش تنها پیاز جعفری خواست. بالاغیرتاً بدون فوت وقت فرار كنید. یعنی آدمی كه نفهمد قرار اول آشنایی آن دهان غنچه‌وشِ رژ مالی‌اش، نباید رایحه پیاز از خودش در بدهد به درد زندگی نمی‌خورد. عقب‌نشینی تاكتیكی به از صلح آخر.

البته شاید خون‌سازی جعفری و ضدعفونی سیستم گوارشی بهانه خوبی برای این سفارش باشد؛ اما شما حتی اگر شده كف مغازه را با نوك ناخن چنگ بزنید، تونل بكنید برای فرار. چون هیچ بعید نیست یك پیاز جعفری‌خور قهار، از نوادگان شعبون جعفری ملقب به شعبون بی‌مخ‌ باشد.

یكی از آیتم‌های جدید فست‌فودها قارچ و پنیر است. این مسئله بسیار حائز اهمیت بوده و شاه‌كلید بسیاری از قفل‌ها و رموز شخصیتی افراد است. این فرد به‌شدت آلودهٔ فرهنگ بیگانه شده و به سنت‌ها پایبند نیست. پس هیچ تضمینی هم نیست به شما وفادار بماند.

او اصالت فلافل را زیر سؤال برده! بنابراین نگفته پیداست كه فلنگ را ببندید و در كسری از ثانیه جوری غیب شوید كه انگار هیچ لك‌لكی شما را گردن نگرفته همچنان در وادی عدم هستید. ‌

البته ناگفته نماند تحقیقات فشرده و پیچیده ما برای علت فرار پس از سفارش دو نون همچنان در حال انجام است. ولی تا حصول نتیجه نهایی و یافتن علت غایی محض احتیاط فرار كنید.

اگر بالاخره موردی یافتید كه فلافل را بدون مخلفات سفارش داد، تبریك می‌گوییم. مرارت‌های ناشی از دل‌پیچه‌ها و تحمل فشار نفخ‌های دل‌وروده‌تان ثمر داده. فقط مراقب باشید كه بند را آب نداده و او فرار نكند. او كسی كه به ذات و‌ كُنه هر چیزی توجه دارد. ظواهر برایش معنایی ندارد.

او شما را به‌خاطر وجود خودتان می‌خواهد و نه پول و مادیات. هر چند كه اینها را هم ندارید وگرنه برای آشنایی اولیه تشریف می‌برید، كافه‌ای، رستورانی، اقل‌كم پیتزافروشی‌ای. لامصب اصل كیس است. شام عروسی را هم فلافل بدهید به مهمان‌ها. بگویید برای ارج‌نهادن به جوانهٔ عشقی كه در لالوی یك دكان فلافلی كثیف و غیربهداشتی جوانه زد.
برگرفته از سایت دفتر طنز حوزه هنری

دسترسی سریع