برگزاری دومین جلسه كارگاه آنلاین رویداد ملی طنز قلمه ویژه استان سیستان و بلوچستان

برگزاری دومین جلسه كارگاه آنلاین رویداد ملی طنز قلمه ویژه استان سیستان و بلوچستان

1402/11/29
|
10:08

دومین جلسه از سری جلسات آنلاین «از سیر تا پیاز طنزنویسی» رویداد ملی طنز قلمه ویژه سیستان و بلوچستان روز شنبه 28 بهمن‌ماه 1402 برگزار شد.

به گزارش واحد فضای مجازی رادیو صبا به نقل از روابط عمومی دفتر طنز حوزه هنری، ابتدای این جلسه با بررسی تكالیف حاضرین آغاز شد.

در جلسه اول از شركت‌كنندگان خواسته شده بود كه یك گزارش بنویسند. رضا ساكی در ابتدای جلسه دوم آنها را بررسی كرد و به تفاوت نگاه نویسندگان در توصیف موضوعات متفاوت اشاره كرد.

وی با تاكید دوباره بر اینكه برای نوشتن و نویسندگی طنز باید قواعد روزنامه‌نگاری را دانست، گفت: «با خواندن اخبار متعدد در طول روز تا حدودی می‌توانیم سبك نوشتاری خبر را بشناسیم و بدانیم كه كدام اطلاعات را كِی و كجا بیاوریم.»

ساكی با نام بردن ارزش‌های خبری و عناصر خبر، اجزای یك خبر را برای حاضرین توضیح داد.

وی با اشاره به اهمیت «لید» در خبر توضیح داد: «لید جذاب‌ترین بخش یك خبر را در خودش دارد و خواننده را به سوی متن خبر هدایت می‌كند.»
در ادامه جلسه، لید گزارش‌هایی كه شركت‌كنندگان جلسه قبل آن را نوشته بودند، بررسی شد و با آوردن مثال از تكالیف، شیوه نوشتن لید برای حاضرین دقیق‌تر تعریف شد.

رضا ساكی با اشاره به نوشتن خبر به سبك «هرم وارونه»، گفت: «در هرم وارونه اطلاعات مهمتر خبر به ترتیب برای مخاطب نوشته می‌شود و اطلاعات تكمیلی در انتها قرار می‌گیرد.»

وی با معرفی كتاب‌های مختلف به عنوان منابع برای نوشتن خبر از شركت‌كنندگان خواست كه درباره نوشتن و روایت كردن اتفاقات و پیرامون‌شان بیشتر تحقیق كنند.

در پایان این جلسه یك خبر برای شركت كنندگان فرستاده شد و رضا ساكی از آنها خواست تا برای جلسه بعدی درباره این خبر یك متن طنز بنویسند.

گفتنی است جلسه سوم و چهارم آنلاین كارگاه «از سیر تا پیاز طنزنویسی» در روزهای 29 و 30 بهمن 1402 برگزار خواهد شد.

دسترسی سریع