فیلم بی مصرف ها 4 و بی مصرف‌های تاریخ دار

فیلم بی مصرف ها 4 و بی مصرف‌های تاریخ دار

1402/09/06
|
07:26

نویسنده: مهدی صالحی

«بی مصرف‌ها 4» به كارگردانی «اسكات وا» با فیلم‌نامه اسپنسر كوهن، مكس آدامز و جان جوزف كانولی است. این چهارمین قسمت از سری فیلم‌های بی‌مصرف‌هاست و دنباله‌ای بر بی‌مصرف‌ها 3 (2014) محسوب می‌شود.

فیلم‌نامه این پروژه بر اساس شخصیت‌های دیوید كالاهام ساخته شده ‌است كه مفهومی به اندازه كافی ساده و كمدی داشت مجموعه‌ای از نمادهای سینمای اكشن دهه 80 میلادی، از جمله سیلوستر استالونه یا همان راكی خودمان، آرنولد شوارتزنگر، بروس ویلیس، دولف لاندگرن و میكی رورك را جمع آوری كرد و آن‌ها را برای یك سبك قدیمی‌گرد هم آورد تا فقط بكشند و بكشند و بكشند بلكه خیالشان راحت شود.

داستان از این قرار است كه یك گروه جنایت كار جهت به دست آوردن یك بمب اتمی بسیار قوی به یكی از كارخانه‌های اسلحه سازی كه توسط قزافی رهبر وقت كشور لیبی ساخته شده است می‌روند و با كشتن همه در كمتر از كسری از ثانیه به بمب می‌رسند.

داستان از آنجا مهیج می‌شود كه گروه بی مصرف‌ها از آمریكا هم‌زمان با شروع حمله این جنایت كاران حركت می‌كنند و قبل از اینكه آن‌ها محل را ترك كنند به آنجا می‌رسند و درگیری خونینی اتفاق می‌افتد كه نتیجه آن بردن بمب توسط جنایت كاران و كشته شدن بارنی راس، رهبر گروه بی مصرف‌ها، با بازی سیلوستر استالونه است.

و یا در صحنه‌ای دیگر برای باز كردن یك درب از آب تولید شده توسط بدن انسان به جای روغن استفاده می‌كنند كه تأثیر شگرفی هم دارد و می‌تواند پایه های علم و مخصوصاً علم روانكارها (تولید روغن و فرآورده‌های آن) را جابجا كند.

البته از این دست اتفاقات در فیلم كم نیست ولی اوج كمدی و هنر متعالی كارگردان در میخ كوب كردن بیننده برگشت غرور آفرین بارنی از دنیای مردگان به این جهان فانی است و اینكه دقیقاً می‌داند كه كشتی در كجای اقیانوس به این عظمت قرار دارد و اینكه از چه منطقه‌ای پرواز كرده كه توانسته این همه مهمات با خود حمل كند از عجایب روزگار و نشان از بی در و پیكر بوده دول غربی مخصوصاً آمریكا می‌دهد.

در كل این فیلم نه تنها از نظر بینندگان یك كار فاخر و درجه یك نیست حتی از نظر منتقدان هم یك كار جذاب و پایبند به چهارچوب‌های سینمایی نیست.

به نحوی كه در سایت‌های ارزشیابی فیلم از قبیل راتن تومیتوز (گوجه گندیده) امتیازی در حدود 4 از 10 را از 79 نقد به دست آورده و در متا كریتیك از 28 رأی منتقدان عدد 29 از 100 را كسب نموده است كه به نسبت پائین است و این می‌تواند یك كارنامه بد برای شركت سینمایی «قرن 21» تولید كننده این فیلم باشد.

منبع سایت دفتر طنز حوزه هنری

دسترسی سریع