اولین كتاب طنز حقوقی و قضائی در ایران را بخوانید

كتاب «لطایف القضا» توسط انتشارات جنگل به چاپ شصت‌وچهارم رسید.

1401/06/14
|
07:35

كتاب «لطایف القضا» به‌تازگی توسط انتشارات جنگل به چاپ شصت‌وچهارم رسیده است. این كتاب اولین كتاب طنز حقوقی و قضائی در ایران است كه با زبان حكایت و طنز به بیان مشكلات و ناهنجاری‌های قانونی و حقوقی پرداخته و اثری تاریخی و ماندگار به‌قلم نویسنده حقوقی عیسی كشوری است.

كشوری تألیف كتاب‌هایی همچون كاربرد قواعد فقه در حقوق را كه كتاب برتر سال ٧6 بود را در كارنامه خود دارد و برخی تألیفات او مانند ضرورت احیای شوراهای حل اختلاف موجب تحول در تشكیلات دادگستری و احیای این نهاد شد كه پیش از انقلاب به‌نام خانه‌های انصاف فعالیت می‌كرد.

پرفروش‌ترین كتاب سال
«لطایف القضا» با فروش دوازده هزار نسخه در سه ماهه اول سال ٩٣ عنوان پرفروش‌ترین كتاب سال را از آن خود كرده بود، تا كنون به مجموع شمارگان 130 هزار نسخه رسیده است.

قرار است یكی از كارگردانان تلویزیونی در سال آینده حكایات این اثر را به تصویر بكشد.

خبرنگار : زینب رازدشت تازكند

كتاب حاضر با هدف نقد و ایجاد انگیزه اصلاح قوانین و رویه های قضایی به زبان طنز نگاشته شده است در این كتاب نقص قوانین و نقض غرض از هدف قانون كه همانا عدالت است به هر شكل در كشورمان به شكل طنز و حكایات شیرین بیان می شود.

بخش اول مشتمل بر حكایاتی است با حضور اشخاصی با اسامی مستعار كه كردار و گفتارشان زبان حال دردمند مردم ستمدیده و مظلوم است. بخش دوم شمه‌ای از خاطرات شخصی و تجارب مؤلف در كارقضا یا تدریس در كلاس‌های دانشگاهی یا كار آموزی می‌باشد و بخش سوم در واقع پیوست و تعلیقی بر كل مطلب كتاب است كه با عنوان “تعلیقات ” مجموعه ای از جملات حقوقی و اخلاقی ،ضرب المثل‌های مرتبط و عبارت‌های عبرت آموز را جهت بسط و افزایش تأثیر مطالب در خود می‌گنجاند.

دسترسی سریع