مجموعه طنز‌آوران ایران راهی كتاب فروشی‌ها شدند

«طنزآوران ایران» گزیده‌ای از هزار سال طنز فارسی است كه ابوالفضل زرویی نصرآباد با همكاری نسیم‌ عرب‌امیری در طی سال‌های 90 تا 95 آماده چاپ كرده بود و حال پس از چهار سال از درگذشت او، نخستین سری آن از سوی انتشارات نیستان وارد بازار شده است.

1401/06/05
|
05:13

مجموعه طنز‌آوران ایران
بی‌شك اهتمام زرویی به چنین كاری ریشه در نیاز جوان‌های طنزنویس امروز به منابعی درخور و شایسته در حوزه طنز داشته است و برای این منظور چه كسی با صلاحیت‌تر از او كه بخش زیادی از عمرش را چه با تاسیس دفتر طنز در حوزه هنری و چه با برگزاری نخستین شب شعرها و و جشنواره‌های طنز صرف پرورش و تربیت طنزنویسان جوان كرد.

زرویی نصرآباد در مقدمه‌ای كه در سال 1395 بر این مجموعه كتاب نوشته، درباره اهمیت ادبیات شوخ‌طبعانه چنین بیان كرده است: «ادبیات شوخ‌طبعانه را می‌توان همزاد ادبیات جهان دانست. شوخ‌طبعی و شیرین‌زبانی از خصلت‌های انسانی است و ناگفته پیداست كه هنر و ادبیات به عنوان حاصل یا برآیند تفكر، خلاقیت، احساس و عاطفه‌ی انسان، از خلق و خوی او تاثیر می‌پذیرد.

شاعران و نویسندگان پارسی‌گوی هم به گواهی قدیمی‌ترین آثار ادبی این قلمرو زبانی، شوخ‌طبعی را، هم در خلق آثار كاملا شوخ‌طبعانه و هم به صورت ضمنی و چاشنی در آثار دیگر به كار گرفته‌اند».

بی‌شك اهتمام انتشارات خوش‌نامی چون كتاب نیستان به انتشار گزیده‌ای از هزار سال طنز فارسی نشان از نیاز طنزپردازان امروز به منابعی درخور در حوزه طنز دارد و در شرایطی كه طنز و شوخ‌طبعی در رسانه‌های مثل مطبوعات و روزنامه‌ها كم‌رنگ و بانگاه بدبینانه بی‌رنگ شده است گواهی بر اهمیت قائل شدن این ناشر به نگاه تخصصی در حوزه طنز است.

هشت جلد كتاب «طنزآوران ایران» شامل گزیده طنزهای عبید زاكانی، انوری ابیوردی، فوق الدین یزدی، شهاب ترشیزی، ابواسحاق حلاج شیرازی، حكیم سوری، گزیده طنزهای منثور جامی و گزیده طنزهای منظوم جامی می‌شود. این مجموعه با چاپی وزین و طرح جلدهایی شكیل از حمید مازیار وارد كتاب فروشی‌ها شدند.

دسترسی سریع