نمایشنامه طنز خرس در پنجمین برنامه خنده در صحنه

گزارش نمایشنامه خوانی «خرس» آنتوان چخوف در خنده در صحنه

1401/05/03
|
06:27

نمایشنامه طنز خرس در پنجمین برنامه خنده در صحنه

نمایشنامه «خرس» آنتوان چخوف در آخرین قسمت برنامه خنده در صحنه كه به خواندن نمایشنامه‌های طنز اختصاص دارد، خوانده شد. حضور افرادی مثل فرهاد بشارتی، فرج‌‍الله گل‌سفیدی، فریبا دستوار در این برنامه از نكات قابل توجه «خنده در صحنه» 5 بود.

این برنامه كه با حضور امیر دژاكام و مهدی فارغی روز شنبه 1 مرداد ماه 1401 برگزار شد در سالن مهر حوزه هنری به روی صحنه رفت و میزبان تعداد زیادی از مخاطبان نمایشنامه‌خوانی طنز بود.

یادداشتی از مهدی صالحی بر نمایشنامه خرس:

در مورد داستان كوتاه خرس نوشته آنتون چخوف روایات مختلفی وجود دارد.

می‌گویند آنتون این داستان را از روی یك داستان محلی قدیمی روسی به اسم خرس گنده نوشته كه آمده است روزی یك بچه درس نمی‌خواند و دائم گریه می‌كرد.

شخص دوره‌گردی به همراه حیوان خانگیش كه یك خرس بود از آنجا رد می‌شد، مادر بچه كه تمام اهل محل و فامیل را بر سر او كوبیده بود و كسی نمانده بود كه كوبیده‌ای از او بسازد چشمش به خرس افتاد و گفت ببین خرس گنده گریه نمی‌كند.

پسر بچه شاكی شد و رفت و این داستان زندگی او پس از رفتن است.

در روایت دوم آمده است یك زن بیوه تصمیم می‌گیرد تا با پاكدامن بودن و در ماتم ماندن این خیانت تا پایان عمر، از شوهر خیانت‌كار خود انتقام بگیرد.

یك روز یك مرد محلی به دنبال پولی است كه شوهر این زن به او بدهكار است می‌آید و او با حیله‌گری و حركات زنانه پول را از شوهر می‌گیرد ولی به طلبكار نمی‌دهد و این داستان درگیری مرد طلبكار و شوهر بی‌پول است.

در آخرین روایت آمده است زنی كه به تازگی بیوه شده است صاحب خانه برای دریافت اجاره‌بها می‌آید و یك دل نه صد دل عاشق او می‌شود ولی زنش متوجه می‌شود و با هم دستی زن بیوه پدری از او در می‌آورند كه چخوف آن را داستان می‌كند.

دسترسی سریع