شماره جدید نشریه سه‌نقطه به آنان كه خود را صیانت كردند تقدیم شد

سی و دومین شماره سه نقطه‌، نشریه مكتوب طنز + جد فارسی با مطالبی از محمدكاظم كاظمی، رضا سعیدی ورنوسفادرانی، امید مهدی نژاد به موضوع «صیانت» اختصاص پیدا كرده است.

1401/04/04
|
08:00

به گزارش خبرگزاری مهر، سی‌ودومین شماره نشریه طنز «سه‌نقطه» به‌تازگی منتشر شده و روی پیشخان مطبوعات آمده است. این شماره از نشریه به آنان كه خود را صیانت كردند، پیش از آنكه كسی آن‌ها را صیانت كند، تقدیم شده است.

چرا صیانت؟ چرا ما؟ پس چرا چی؟
امید مهدی‌نژاد، مدیرمسئول این نشریه در صفحه «اول دفتر» هدف از انتخاب این موضوع را در قالب مطلبی به نام «چرا صیانت؟ چرا ما؟ پس چرا چی؟» عنوان كرده است.

در بخشی از یادداشت وی می‌خوانیم: «اما آنچه سه‌نقطه را بر آن داشت تا پیرامون این مقوله دست به طنزپردازی بزند و آن را از جوانب گوناگون مورد غور و مداقه قرار دهیم، نه عنوان این طرح و نه حتی خود این طرح، كه چیزهایی دیگر است. بر همگان و از جمله بر ما واضح و مبرهن است كه فضای‌مجازی در همه‌جای دنیا همانند فضای حقیقی نیازمند قانون و قاعده و دستورالعمل و هدایت‌كننده‌ها و محدودكننده‌هایی از این دست است.

همچنین همه از جمله ما بر این باوریم كه صلاح و مصلحت كاربران فضای مجازی كشور ما را متخصصان و كارشناسان و استادان كاركشته از جمله روح‌الله مؤمن‌نسب و علی‌اكبر رائفی‌پور بیش از هركس دیگری می‌دانند. پس سه‌نقطه نه‌تنها با تنظیم مقررات برای فضای مجازی مخالف نیست، بلكه با چیزهای دیگر نیز مخالف نیست.

علی آینه‌ور از نویسندگان این شماره در مطلبی تحت عنوان «روزی روزگاری حاج آقا» درباره بخشی از جامعه صحبت كرده كه در دنیا و روابط محدود و چارچوب مشخص زندگی می‌كنند و تعریفی از دیگر افراد جامعه، دنیا و نیازمندی‌های دیگران ندارند؛ بر همین اساس گروه اول با تكیه بر دنیای خود برای دیگران تصمیم می‌گیرند.

دانلود و خرید ماهنامه طنز سه ‌‌نقطه ـ شماره 32 ـ اردیبهشت و خرداد 1401
پرونده سی‌ودوم
پرونده سی‌ودومین شماره نشریه سه نقطه مشتمل بر 9 مطلب است. ««صیانِت» پرقدرت‌ترین شركت خدمات ارائه پهنای باند به ایرانیان» عنوان یادداشت سیدمحمدصاحبی است. این نویسنده در مطلب خود درباره چگونگی شكل‌گیری طرح صیانت صحبت كرده است.
مریم حسن‌نژاد در همین پرونده به تبیین و تحلیل صیانت در بستر برخاست‌های اجتماعی در قالب مطلبی طنز پرداخته است. یادداشت او تحت‌عنوان «‌اگر دوسم داری صیانتم كن یا صیانت چیست و كجاست و چرا حالا؟» علاوه بر پرداختن به موضوع اینترنت، به پیدایش ممیزی و شیوه‌های نادرست سانسور اشاره كرده است.

«نه به گاو، آری به سه نقطه» عنوان مطلب مریم نظام‌دوست است. او ابتدا نگاهی طنز به سال‌های دور و كارت‌های اینترنت و زندگی سخت نوجوانان و جوانان آن دوره داشته است و پس از آن به ما اثبات می‌كند كه صیانت خیلی طرح خوبی است و باعث كلی اتفاق‌های مفید از جمله حذف آقای مستر تستر خواهد شد.

آری به نجم‌الدین شریعتی، نه به نوید محمدزاده
در مجله 216 صفحه‌ای سه‌نقطه كه ویژه اردیبهشت و خرداد 1401 منتشر شده است ما مطالبی تحت عنوان «آری به نجم‌الدین شریعتی، نه به نوید محمدزاده» و «روی سر گذاشتن داشته‌ها، حتی سحر قریشی» را از علی علیزاده و فاطمه خسروانی می‌خوانیم.

در بخشی از مطلب نخست كه به بومی‌سازی می‌پردازد می‌خوانیم: «بومی‌سازی در كشور ما معمولاً به معنای اخته كردن یك چیز است؛ با این توضیح كه محصول یا خدمت مورد نظر بعد از بومی سازی، نه به آن نسخه اورجینالش شباهت دارد و نه به آن چیزی كه توی ذهن مسئولین بوده.»

خسروانی نیز درباره شبكه‌های اجتماعی داخلی همچون ایتا، سروش، بله، روبیكا و… نوشته است. این نویسنده شباهت این شبكه‌های بومی به شبكه‌های فیلتر شده را مورد نقد قرار داده است.

«از هرمز و قشم تا واحدی و بای» به قلم رضا سعیدی ورنوسفادرانی از عدم صداقت مسئولان در طرح صیانت گلایه كرده است: چرا راستش را نمی‌گویید؟ اینكه می‌گوئید مدیر اینستاگرام باید بیاید اینجا صحبت كند وگرنه ما نمی‌خواهیم، كمی عجیب است. شما در دایركت به مدیر اینستاگرام به فارسی پیام داده‌اید، معلوم است ایشان حرف شما را نفهمیده.»

برویم اینترنت را منفجر كنیم
در ادامه پرونده صیانت مطلبی از سیدمحسن امامیان تحت عنوان «برویم اینترنت را منفجر كنیم» منتشر شده است. امامیان از ده منظر مختلف به طرح سانسور، فیلترینگ و صیانت اشاره دارد. او با مطرح كردن یك سوال صیانت را از ده‌منظر بررسی كرده است. برای او این سوال مطرح است كه آیا فیلترینگ باعث شكل‌گیری بازار كار برای ساخت فیلترشكن‌ها و فروش آن نمی‌شود؟

گفتنی است دو مطلب «پریشان خانه و 5 تا درد بی فیلتر» و «سوپر ماریو شاهزاده لعنتی و پسرها» دو مطلب نهایی پرونده این شماره‌اند. در مطلب نخست از مصطفی سلیمانی طی داستانی سورئال با معتادان به اینترنت آشنا می‌شویم و در مطلب دوم به گذشته‌ها سفر می‌كنیم.

آن زمان كه آتاری و سگا هم جزو كالاهای ممنوعه بود و والدین به دلایلی غیرقابل ذكر آن را برای تلویزیون‌های رنگی مضر می‌دانستند.

در ادامه مطالب این نشریه با بخش نیم خط همراه می‌شویم. مقاله «پرچم همه صیانت چی ها بالاست الا ایران» خوانندگان را با فیلترینگ در سایر كشورها آشنا می‌كند. «اگر غربگرایی بد است، چرا سانسور خوب است؟» به پیدایش سانسور در ایران اشاره دارد. این بخش از نشریه مشتمل بر مطالب متنوع دیگری نیز هست. دبیر این بخش از نشریه نفیسه رحمانی است.

رضا عین همچنان حضور دارد
تك‌نگاری‌های این شماره در قالب بخشی به نام «و اما…» به بررسی شبكه‌های مختلف اجتماعی و ارتباطی كه بیشتر مورد استفاده كاربران ایرانی و افغانستانی قرار گرفته‌اند، پرداخته است. محمدكاظم كاظمی ذكری از فیسبوك و خاطراتش دارد كه تحت عنوان «رضا عین همچنان حضور دارد» منتشر شده است. به وبلاگ زیبای من سر بزن اثری از شیرین حسن‌نژاد است.

او یادی از وبلاگستان، ویلاگ نویسی و وبلاگ خوانی كرده است. «كار خودشونه و چرا» به قلم احسام محمدی نیز نظری به اینِستا و اینیستا و ایسنتاگرام فارسی داشته است.

اما خط‌ویژه یكی از بخش‌های مهم نشریه سه نقطه است كه نویسندگان از منظر خود به موضوعات مختلفی می‌پردازند. در این شماره یاسین كیانی در مطلبی تحت عنوان «رذیلت‌های ناچیز» به موضوع پورنوگرافی فقر در استان متبوع خود یعنی سیستان و بلوچستان و نقد این رفتار جامعه ایران پرداخته است.

سیداكبر موسوی نیز در مطلب «روزی كه كافكا سقوط كرد» از مردانی نوشته است كه به واسطه چند اتفاق تبدیل به فعالان حقوق زن می‌شوند، اما شیوه رفتار آنان با زنان اطراف خود مردسالارانه است.

سی‌ودومین شماره سه نقطه را محمد صمدی در بخش مدیریت هنری، سیدحمید حسینی به عنوان صفحه آرا و فاطمه فهیمی به‌عنوان دبیرتحریریه همراهی كرده‌اند. دیگر همكاران این شماره محمدرفیعی، راحله حاجیان‌دوست، فاطمه خسروانی، سیدمحمد صاحبی، حامد رضوی، سیدمحمدنوید موسوی، محمود ابوالقاسمی و تهمینه حدادی هستند. این نشریه را با قیمت 75 هزار تومان از كتابفروشی‌ها تهیه كنید.

دسترسی سریع