پیشینه درخشان قزوین در حوزه شعر طنز از زبان طنزپرداز پیشكسوت

شاعر طنز پرداز با بیان اینكه باید ظرفیت‌های استان قزوین در حوزه شعر فعال شود، گفت: استمرار و افزایش محافل شعر به تقویت شعرای قزوینی كمك می‌كند.

1401/03/23
|
09:14

ناصر فیض در حاشیه محفل طنز «سنگ پا» كه در مجموعه تاریخی حمام قجر برگزار شد اظهار كرد: محفل سنگ‌پا برای گردهمایی شاعران طنزپرداز باید پیش از این برگزار می‌شد زیرا استان قزوین یادآور اشخاص برجسته‌ای از جمله عبید زاكانی است به گونه‌ای كه اگر عبید زاكانی از زبان فارسی گرفته شود یكی از زیبایی‌های طنز فارسی گرفته خواهد شد.

این شاعر طنزپرداز افزود: با توجه به پیشینه درخشان استان قزوین در حوزه شعر طنز از قزوین انتظار می‌رود علاوه بر محفل سنگ پا محافل طنز متعددی در استان برگزار شود.

وی بیان كرد: انتخاب عنوان سنگ پا برای محفل شعر طنز در قزوین انتخاب بجا و شایسته‌ای است و از سوی دیگر در حوزه طنز نیز ضرب‌المثلی با مضمون سنگ پا و قزوین وجود دارد كه فارغ از پرداختن به اصل داستان می‌توان به ضرب‌المثل معروف در این حوزه استناد كرد.

این شاعر تصریح كرد: افرادی كه در محفل سنگ‌پا گردهم آمدند افرادی هستند كه پیش از آن در حوزه شعر غیر طنز و سپس شعر طنز خود را معرفی كرده‌اند كه این مسئله بسیار ارزشمند است.

شاعران برجسته استان
وی با بیان اینكه در استان قزوین شاعران برجسته طنز فعال هستند عنوان كرد: حضور شاعران برجسته استان در محافل طنز سبب پررونق‌تر شدن جلسه می‌شود از طرف دیگر برگزاری مراسم اینچنینی با توجه به پیشینه استان در حوزه طنز، گویش‌ها و لهجه‌های محلی می‌تواند سبب رقم خوردن اتفاقات خوب و بزرگ شود.

فیض با بیان اینكه ظرفیت‌های قزوین در حوزه شعر باید فعال شود مطرح كرد: قزوین دارای عالمان بزرگ و برجسته‌ای است كه نام آن‌ها دارای پسوند قزوینی است حتی زمانی كه یاد حافظ می‌كنیم باز هم می‌توان از سوی دیگر یاد استان قزوین در ذهن زنده می‌شود و حتی زمانی كه نام اشرف‌الدین حسینی به میان می‌آید بازهم پسوند قزوینی برای آن تعریف شده است كه هركدام از این اشخاص به نوعی با استان در ارتباط بوده‌اند نشان دهنده ظرفیت قابل توجه استان قزوین است.

وی در پایان با بیان اینكه استمرار و افزایش این محافل شعر به تقویت شعرای قزوینی كمك می‌كند، گفت: استان قزوین دارای ظرفیت معتبری از جمله عبید و ظرفیت‌های متوسط متعددی از جمله نسیم شمال برخوردار است كه در جایگاه خود اهمیت و ارزش بسزایی دارد و انتظار می‌رود با توجه به این سوابق محافل متعدد بیشتری در استان برگزار شود.

دسترسی سریع