«چت‌های باورنكردنی» به دغدغه‌های كنكوری یك نوجوان می‌پردازد

رمان نوجوان «چت‌های باورنكردنی» اثر مهدی فیاض در سلسله جلسات هفتگی نویسندگان جوان در یزد نقد و بررسی شد.

1400/10/18
|
09:18

به گزارش شیرین طنز، به نقل از خبرگزاری مهر، در ادامه سلسله جلسات هفتگی نویسندگان جوان، كتاب «چت‌های باورنكردنی» نوشته مهدی فیاض كه به دغدغه‌های كنكوری یك نوجوان می‌پردازد، با حضور جلال توكلی و جمعی از اهالی قلم در سالن اجتماعات حوزه هنری یزد مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

جلال توكلی در این نشست بر تولید رمان نوجوان تأكید كرد و گفت: «چت‌های باورنكردنی» به قلم یك نوجوان یزدی نوشته شده كه با توجه به سن نویسنده، كاری ارزشمند و باورپذیر است، این كتاب به عنوان كار اول، موفق و امیدواركننده است.

این نویسنده با اشاره به این‌كه این اثر دغدغه‌های واقعی طیف خاصی از قشر نوجوان را بیان می‌كند، افزود: این كتاب به لحاظ محتوایی اثری قابل قبول و خواندنی است و از نظر تكنیكی هم از نثر روان و خوبی برخوردار است اما از لحاظ ویرایش و نمونه‌خوانی باید دقت بیشتری صورت گیرد و یكنواختی نثر هم رعایت شود.

وی با بیان این‌كه نویسنده باید با دقت و وسواس ماكت كتاب را قبل از چاپ بخواند و اشتباهات احتمالی را اصلاح كند، خاطرنشان كرد: نویسندگان به خصوص نوقلمان و نوجوانان باید نكات ویرایشی را یاد بگیرند و در آثارشان از این مهارت استفاده كنند.

گفت‌وگوی صمیمانه نویسنده با یك شهید
توكلی با اشاره به چت كردن و گفت‌وگوی صمیمانه نویسنده با یك شهید در این كتاب اظهار داشت: نسل جوان با خواندن آثاری همچون چت‌های باورنكردنی، می‌توانند با شهدا رابطه برقرار كنند.

این مدرس رمان‌نویسی گفت: نویسندگان جوان و نوجوان باید با تمرین و ممارست و خواندن آثار مرتبط با این قشر بر توانایی خود بیفزایند و قلمشان را تقویت كنند و از شعارزدگی بپرهیزند.

خرید كتاب های طنز با تخفیف‌های باورنكردنی از دیجی كالا!
وحید حُسنی نویسنده و مدرس داستان‌نویسی هم اظهار كرد: به رغم برخی ضعف‌های ساختاری، استقبال مخاطبان از این كتاب خوب بوده است.

وی افزود: در این اثر ایمان به غیب، نكات كنكوری و مسائل مرتبط با نوجوانان خیلی لطیف و با ظرافت آورده شده است.

حُسنی ادامه داد: سادگی، روان بودن نثر، جذابیت، كوتاه بودن گفت‌وگوها، كوچك بودن كتاب و بهره‌گیری از طنز از جمله ویژگی‌های این رمان است كه مخاطب را ترغیب می‌كند آن را بخواند.

كارهای نوجوان بنویسید
این مدرس داستان‌نویسی خطاب به نویسنده این اثر و نوقلمان گفت: تا از دنیای نوجوانی فاصله نگرفته‌اید، كارهای نوجوان بنویسید و در دوره دانشجویی هم به نوشتن ادامه دهید.

فاطمه زارع یكی از رویش‌های كارگاه‌های نویسندگی حوزه هنری استان نیز اظهار داشت: والدین با خواندن این اثر كه به تكنولوژی نوین اشاره دارد و چت‌واره است، متوجه فضای نوجوانی فرزندان خود می‌شوند.

محمد حیدری یكی دیگر از نوقلمان، صحبت با یك شهید كه می‌تواند حس خیلی خوبی را منتقل كند از نكات مثبت كتاب دانست و گفت: تركیب سنت و مدرنیته كه به صورت چت در كتاب آمده برای نوجوانان جذاب است زیرا از زبان نوجوان، برای نوجوان نوشته شده است.

مهدی فیاض هم با اشاره به این‌كه این اثر را در سال كنكورش و در كنار درس خواندن نوشته، بیان كرد: این توفیق، محبت و عنایت خدا به من بوده است و از این طریق خواستم تأثیرگذاری شهدا در زندگی روزمره‌مان را بیان كنم.

قدردانی از منتقدان
وی ضمن قدردانی از منتقدان و نویسندگان گفت: نظرات ارزشمند شما برای من در آینده راهگشا خواهد بود و امیدوارم در آثار بعدی از نكات و راهنمایی‌های شما بیشتر استفاده كنم.

مهدی فیاض متولد 1381 در یزد، دانشجوی رشته برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی است. او از 14 سالگی با حضور در كارگاه‌های داستان‌نویسی حوزه هنری یزد فعالیت در عرصه نویسندگی را آغاز كرده و «چت‌های باورنكردنی» نخستین اثر منتشر شده اوست.

«چت‌های باورنكردنی» زمستان 1399 در 96 صفحه توسط انتشارات خط شكنان، ویژه دومین كنگره ملی بزرگداشت چهار هزار شهید استان دارالعباده و دارالعلم یزد منتشر شد.

دسترسی سریع