آبنبات هل‌دار به چاپ بیست و سوم رسید.

داستان خواندنی آبنبات هل‌دار برای بیست و سومین بار تجدید چاپ شد. مهرداد صدقی از چهارمین داستان آبنباتی خود خبر می‌دهد.

1400/06/23
|
08:59

مهرداد صدقی درباره تجدید چاپ این كتاب و چهارمین جلد از سه‌گانه آبنباتی خود گفت: «تجدید چاپ كتاب در زمانی كوتاه خبر خوبی برای هر نویسنده است. دوستان زیادی راجع به جلد چهارم می‌پرسند. در حال نوشتن فصل آخر هستم. ماجرا به گونه‌ای است كه باید با وسواس بیشتری بنویسم و برای همین كمی طول كشیده است. فكر كنم تا چند روز دیگر تمام شود و بعد، بلافاصله بازنویسی می‌كنم و برای ناشر خواهم فرستاد.
جلد پنجم را هم انشالله سال بعد شروع خواهم كرد. سیر داستان طوری است كه فاصله جلد چهار و پنج باید كمتر باشد.»

«آبنبات هل‌دار» اثر مهرداد صدقی است كه به همت دفتر طنز حوزه هنری و انتشارات سوره مهر منتشر شده‌است. این مجموعه داستان طنزی است از زبان یك كودك بجنوردی؛ برادر این كودك قرار است به جبهه برود. محسن، راوی داستان، فرزند آخر یك خانوادة پنج‌نفری است. آن‌ها همراه مادربزرگشان در یكی از محله‌های قدیم بجنورد زندگی می‌كنند. فضای داستان سرتاسر ماجراهای خنده‌دار و حیرت‌آور است؛ ماجراهایی كه محسن آن‌ها را ایجاد می‌كند. یكی از نقاط قوّت كتاب توانایی نویسنده در نشان‌دادن فضای پشت جبهه‌هاست؛ نویسنده نشان می‌دهد كه چگونه مردم در این فضا زندگی روزمرة خود را می‌گذراندند و سرگرمی‌های خاص خود را داشتند. در این داستان، نویسنده نشان می‌دهد، در سال‌هایی كه به ظاهر برای بسیاری یادآور روزهای جنگ است، بخش عمده‌ای از مردم ایران زندگی شاد و پُرماجرایی داشتند؛ زندگی‌ای همراه با خنده و سرزندگی. این كتاب، برای كسانی كه از روزگار دهة 1360 خاطرات نوستالژیك دارند، برای نسل امروز هم، كه دوست‌دارِ موقعیت‌های طنزِ كُمیك‌اند، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. محسن، قهرمان داستان، از روزگاری می‌گوید كه مردم با مسائل ساده شادی‌های بزرگی می‌آفریدند، مثلِ اولین تجربة رفتن به سینما؛ دیدنِ اولین تلویزیون رنگی؛ تجربة حضورِ نخستین خوراكی‌های لوكس در خانة مردم. انجام‌دادنِ كارهای ساده برای محسن به ماجراجویی‌هایی تبدیل می‌شود كه كمتر از هفت‌خان رستم نیست؛ كارهایی مثل رفتن به مدرسه و پخش آش نذری یا پخشِ كارتِ عروسی برای محسن ماجراهایی را رقم می‌زند كه هر یك برای خوانندة كتاب دنیایی است پُر از خنده و نشاط. خلاصه اینكه برای كسانی كه دوست‌دار یادآوری روزهای پُرخاطره همراه با خندیدن‌اند این كتاب حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

مهرداد صدقی، نویسنده، طنزپرداز و مدرس دانشگاه است. از دیگر آثار وی می‌توان به این موارد اشاره كرد: آبنبات دارچینی، آخرین نشان مردی، نقطه ته خط و ...

دسترسی سریع