وبینار آموزشی طنزنویسی با حضور احمد اكبرپور برگزار شد

نویسنده كتاب‌های كودكان و نوجوانان در وبینار آموزشی طنزنویسی «خنده‌واژه» ویژه مربیان و كارشناسان كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان استان فارس، بزرگ‌ترین پیام طنز را شادی‌آفرینی عنوان كرد.

1399/11/04
|
09:17

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا ، به نقل از اداره‌كل روابط عمومی و امور بین‌الملل كانون، احمد اكبرپور در این وبینار آموزشی از مربیان و كارشناسان كانون خواست تعریف‌های خود از طنز را بیان كنند و در ادامه به توضیح درباره آن پرداخت.

اكبرپور در ادامه گفت آنچه برای طنز تعریف شده تنها بخشی از كاركرد آن است و اگرچه هیچ یك از این تعریف‌های ارائه شده، اشتباه نیست اما تعریف كامل طنز هم نیست.

وی با انتقاد از این‌كه برخی طنز را تنها بیان تلخی‌های اجتماع می‌دانند افزود: گرچه در طنز به دنبال آنیم كه یك مساله تلخ را به شیرینی بیان كنیم، اما اگر مشكل تلخی وجود نداشت آیا طنز وجود نخواهد داشت؟

نویسنده كتاب «شب‌به‌خیر فرمانده» به بیان كاركردهای طنز پرداخت و یادآور شد: بیان حقایق، انتقاد اجتماعی و سیاسی، تغییر فهم یا ایجاد درك تازه و شادی‌آفرینی از مهم‌ترین كاركردهای طنز است.

اكبرپور در پایان این وبینار آموزشی خطاب به مربیان كانون استان فارس خاطرنشان كرد: اجازه بدهید كودكان و نوجوانان، آزادانه با كتاب طنز مواجه شوند، به جای آن‌ها فكر نكنید، بگذارید شادی طنز، تخیل آن‌ها را شكوفا كند.

نویسنده كتاب «من نوكربابا نیستم» اضافه كرد: به دنبال این نباشید كه حتما با طنز مفهومی را به كودك و نوجوان آموزش دهید اما تلاش كنید طنزی را كه می‌خوانید یا می‌نویسید، حتما حرفی برای یاد دادن داشته باشد.

اولین نشست مجازی آموزش طنزنویسی ویژه مربیان و كارشناسان كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان استان فارس، روز 24 دی برگزار شد و ادامه‌ی آن نیز در روزهای اول و هشتم بهمن 1399 برگزار می‌شود.

احمد اكبرپور (زاده 9 مرداد 1349) یك نویسنده و شاعر معاصر ایرانی است. نوشته های او اكثراً برای رده سنی كودكان و نوجوانان است.

دسترسی سریع