معرفی كتاب طنز «شربت اندر شربت» اثر همایون علیدوستی

كتاب شربت اندر شربت نوشته ی همایون علیدوستی توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

1399/08/03
|
14:54

به گزارش شیرین طنز ، بشارت باد بر اهالی طنز و علاقه مندان به مباحث تحقیقی و تحلیلی در این حوزه، كه كتاب جدید الانتشاری در این زمینه به همت یكی از طنزپردازان خوب و توانمند این روزگار، جناب آقای «دكتر همایون علیدوستی» در كمال صحت و سلامت، در اوج همه گیری كرونای ملعون، روانه بازار كتاب شده است.

هول نكنید و خیلی با آرامش رفتار كنید. آن هم در این مقطع حساس كنونی! برای تهیه آن از بازار، حتماً باید ماسك بزنید و فاصله اجتماعی لازم با فروشنده و ناشر محترم را نیز رعایت نمایید. وگرنه ممكن است تا به آخر كتاب (صفحه 548) برسید، قبل از اینكه كتاب را تمام كنید، خدای نكرده خودتان تمام كنید!

فصول دهگانه كتاب حاضر بدین قرار است:

تعاریف طنز
تقسیم بندی طنز از نظر موضوع و محتوا
پیشینه طنز در شعر فارسی
كاركردهای بلاغی و موسیقایی
بررسی ویژگی‌های شعر طنز
كاركردهای نحوی و زبانی
قالب‌های عروضی
كاركردهای معنایی
طنز آوران انقلاب اسلامی
نتایج و پیشنهادها

در حوزه طنز، معمولاً آدمها سه دسته اند:

دسته اول كه فقط طنزپردازند؛
دسته دوم كه فقط پژوهشگر طنزند؛
و بالاخره دسته سوم كه هم خود طنزپردازند و هم شأنیت تحقیق و پژوهش در این حوزه را دارند.

این دسته سوم عموماً كمیاب اند و اگر چندنفری مثل همین آقای علیدوستی نباشند، به طور قطع، نیاز است كه از چین وارد كنیم. جناب علیدوستی همایون فال، نه تنها كارشناس ادبی و شایسته عرصه طنز به شمار می آیند، كه در طنزپردازی و سرودن انواع شعر طنز نیز، پخته و كاركشته اند. و حقیر كه مثلاً «رضا رفیع» باشد، این افتخار را داشته كه میزبان حضور افتخاری ایشان در یكی از دورهای برنامه تلویزیونی «قندپهلو» باشد كه خاطره ای شیرین و دلنشین شد.

توصیه ما این است كه علاقه مندان به مقوله طنز، خصوصاً شاعران طنزپرداز، حتماً این كتاب را از انتشارات سوره مهر تهیه كنند و بار علمی خود را ببندند. برای این كه از این محفل نیز دست خالی خارج نشوید، اجازه بدهید تا بخشی از «مقدمه»ی آغازین كتاب را كه به قلم نویسنده است، از نظر بگذرانیم.

دسترسی سریع