انتشار یك مجموعه نمایشنامه موزیكال طنز در حوزه كودك و نوجوان

مجموعه نمایشنامه موزیكال «الاغ ما نمكدون ، گیر كرده پاش تو قندون» نوشته «علی آموخته‌نژاد» شاعر و نویسنده فعال حوزه ادبیات كودك و نوجوان در هرمزگان، به همت انتشارات «سمت روشن كلمه» در این استان منتشر شد.

1399/05/14
|
13:24

مدیر انتشارات «سمت روشن كلمه» با اعلام این خبر به خبرنگار خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا) در هرمزگان، گفت: این كتاب شامل سه نمایشنامه موزیكال می‌شود كه به قلم علی آموخته‌نژاد، شاعر و نویسنده حوزه ادبیات كودك و نوجوان در هرمزگان، با لحنی شوخ‌طبعانه و طنز به روایت ماجراهایی می‌پردازد كه به‌طور ناخواسته بر سر راه شخصیت‌ها و روابط دنیای آن‌ها قرار می‌گیرد.

یدالله شهرجو در خصوص ویژگی‌های این اثر توضیح داد: بهره‌گیری از بیانی موزیكال در كنار روایت جذاب و زبانی ساده و در خور فهم از مهم‌ترین ویژگی این مجموعه نمایشی است.

وی در ادامه با بیان اینكه كتاب «الاغ ما نمكدون ، گیر كرده پاش تو قندون» مناسب گروه سنی كودك و نوجوان است، افزود: بر اساس پیش‌زمینه ذهنی كه از عنوان كودك و نوجوان در اذهان نقش می‌بندد، گمان می‌كنیم با سرفصل ساده‌ای از كار در حوزه ادبیات مواجه هستیم. بدون شك این تصور ظلم آشكاری است كه بر ادبیات كودك و نوجوان روا داشته می‌شود.

شهرجو در ادامه تاكید كرد: ادبیات كودك و نوجوان برخلاف این تصور ناصواب از دقیق‌ترین و دشوارترین فعالیت‌ها در حوزه ادبیات است كه به كارشناسان و نویسندگان آگاه و خبره در این زمینه نیاز دارد. هرچند از بعد آسیب‌شناسی تنها همین مورد ذكر‌شده جز آسیب‌های این حوزه ادبی محسوب نمی‌شود؛ بلكه چاپ و نشر آثار سطحی و دم‌دستی در این حوزه نیز یك آسیب جدی است كه تقویت گزینه نخست یعنی ساده‌انگاری را در تولید محتوا در ادبیات كودك و نوجوان در پی دارد.

دسترسی سریع