«طنزنویسی از زبان طنزنویسان» در 10 فصل منتشر شد

«طنزنویسی از زبان طنزنویسان» در 10 فصل منتشر شد

1403/01/28
|
10:41
|

معرفی كتاب
در معرفی كتاب “طنزنویسی از زبان طنزنویسان” آمده است: این كتاب در 10 فصل (شامل طنز منظوم، طنز منثور، داستان طنز، طنز مطبوعاتی، طنز تصویری، طنز رادیویی، طنز اینترنتی، پژوهش طنز، ترجمه طنز و طنز كودك و نوجوان) ضمن بیان الفبای اولیه ورود به این حوزه‌ها، مخاطب علاقه‌مند به طنزنویسی را با تجربیات طنزنویسان مطرح و برجسته معاصر آشنا می‌كند.

عرب‌امیری مؤلف این كتاب ضمن بیان مقدمه‌ای در هر بخش به شیوه‌ها و شگردهای نوشتن گونه‌های مختلف طنز پرداخته و سپس برای آشنایی بیشتر مخاطب با شگردهای طنزنویسی، گفت‌وگوهای تخصصی با طنزنویسان سرآمد در هر حوزه نظیر زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد، فرهاد حسن‌زاده، محمدعلی علومی، اكبر اكسیر و حسین یعقوبی داشته است‌.

مقدمه كتاب
نویسنده در مقدمه كتاب از دغدغه‌هایش برای نگارش كتاب این‌طور می‌نویسد: «در حوزه‌هایی همچون فیلمنامه‌نویسی یا نمایشنامه‌نویسی كتاب‌هایی شامل ‌گفت‌وگوهایی با اساتید و سردمداران آن حوزه منتشر می‌شود تا كسانی كه امكان ملاقات و ‌گفت‌وگو با آنها را به هر دلیلی ندارند با شیوه كار و نظرات صاحب‌نظران آن حوزه آشنا شوند و به این شكل انتقال تجربه صورت گیرد. ‌در حوزه طنز شاید به خاطر ماهیتی كه دارد تاكنون آنچنان كار جدی در این‌باره انجام نشده است و غالب طنزنویسان بزرگ هم‌روزگارمان نیز حوصله بیان تجربیات و نظریات خود را نداشتند و ندارند. این‌چنین می‌شود كه در هر دوره‌ای آزمون و خطا، جای انتقال تجربیات را می‌گیرد و هر نسل از جایی شروع می‌كند كه نسل قبل از او شروع كرده و به جایی می‌رسد كه نسل قبل از او رسیده است‌!»

دسترسی سریع