فیلم روز بله؛ یك زندگی معمولی روی دور تند

فیلم روز بله؛ یك زندگی معمولی روی دور تند

1402/06/18
|
08:52
|


نویسنده: مهدی صالحی

شاید اگر زمانی كه بچه بودیم و به ما می‌گفتند امروز با هر چیزی كه بخواهی موافقت می‌شود از خوشحالی زبانمان بند می‌آمد و مغزمان هنگ می‌كرد و كلاً یادمان می‌رفت چه می‌خواهیم.

در نتیجه یكی از بزرگ‌‌ترین شانس‌های زندگی‌مان را از دست می‌دادیم و اگر خیلی گیج نمی‌شدیم و مغزمان نهایت همكاری را با ما می‌كرد اسم یك غذا را می‌آوردیم.

مثلاً می‌گفتیم امروز ناهار سوپ می‌خواهیم بیشتر از این انتظاری از خودمان نداشتیم و نداریم و حتی امروزِ روز كه بزرگ شدیم و خود صاحب فرزند و خانواده هستیم هم بیشتر از این انتظاری نداریم.

فیلم سینمایی روز بله یا روز بله گفتن داستان خانواده‌ای است كه پس از كش و قوس‌های فراوان میان مادر خانواده و فرزندان تصمیم می‌گیرند برای رو كم كنی هم كه شده یك روز بله قرار دهند و كودكان این خانواده هر آنچه گفتند البته در قالب مقرراتی كه برای این روز است پدر و مادر اجرا كنند كه امیدوارم چنین بلاهایی نصیب گرگ بیابان هم نشود.

میگوئل آرتتا كه كارگردانی این اثر را كه نوشته جاستین مالن بر پایه رمانی از ایمی كراوس رزنتال و تام لیختن هلد بر عهده دارد توانسته یك فیلم 86 دقیقه‌ای كه تلوبیون برای صرفه‌جویی در وقت آن را به 67 دقیقه رسانده بسازد كه در مجموع می‌توان نمره متوسطی را برای آن قائل شد.

این فیلم كمدی درام خانوادگی با داشتن اتفاقات طنز آمیز كه همه آن‌ها از نیمه دوم فیلم آغاز می‌شود و در نیمه اول هیچ اثری از یك فیلم كمدی نمی‌بینیم، بیشتر به یك زندگی معمولی شبیه است كه روی دور تند گذاشته شده است.

چون در عرض چند دقیقه تمام اتفاقات از آشنایی زن و شوهر گرفته تا تولد تمام فرزندانشان و سپس اختلافات بین آن‌ها كه قطعاً ریشه در كودكی‌شان دارد را برای ما نمایش می‌دهد و به یكباره با توصیه یكی از معلم‌ها كه كارش فال گوش ایستادن و خوردن سیب زمینی‌های سرخ شده است متحول می‌شوند.

فیلم از نظر فیلمنامه‌نویسی كیفیت بالایی ندارد. حداقل در این 60 دقیقه‌ای كه ما دیدیم.

تنها هدف نویسنده ایجاد لحظات شاد و فانتزی است و رساندن این پیام كه اگر بچه‌ها به حرف پدر و مادر گوش ندهند، خرابكاری می‌كنند و ممكن است كه بدبخت شوند ولی از نظر ایجاد لحظات كمدی و خنده‌آور آن را می‌توان موفق ارزیابی كرد چرا كه با اتفاقات گوناگون و پشت سر هم در نیمه مربیان بیننده را میخكوب می‌كند.

از دیگر نكات جالب این فیلم تعداد زیاد تهیه‌كننده است این فیلم با ركورد بی‌سابقه هفت نفر تهیه‌كننده و پنج نفر بازیگر اصلی می‌تواند در كتاب ركوردهای گینس ثبت شود.© به نقل از وب سایت دفتر طنز حوزه هنری

دسترسی سریع