در «فوت و فان» شگردها و شیوه‌های طنزسرایی را بخوان

كتاب «فوت و فان» نوشته عباس احمدی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد.

1402/03/16
|
07:40
|

كتاب «فوت و فان» نوشته عباس احمدی به‌تازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار نشر شده است.

این كتاب درسنامه‌ای با محوریت آموزش شعر طنز و به نوعی كارگاه شعر طنز است. در زمینه آموزش طنزنویسی در منابع مكتوب خلاءهایی وجود دارد و همین امر نویسنده را به نگارش این كتاب وا داشته است.

از ویژگی‌های این كتاب می‌توان به كاربردی بودن آن و استفاده از مثال‌های به‌روز از طنزسرایان معاصر با تشریح صنایع ادبی و شگردهای طنز به كاررفته در آن‌ها اشاره كرد.

همچنین نگارنده تلاش كرده است تا در نگارش متن كتاب از زبانی صمیمی و لحنی طنازانه استفاده شود تا مخاطب را بیشتر و بهتر با خود همراه سازد.

«فوت و فان» در سه فصل با عناوین «طنز چیست و واقعاً چرا؟»، «شگردها و شیوه‌های طنزسرایی» و «مشت نمونه خروار: نمونه اشعار طنز موفق» تدوین شده است و در پایان هر فصل تمرین‌های و معرفی‌كتاب‌هایی برای یادگیری بیشتر خواننده نگاشته شده است.

بخشی از كتاب
در بخشی از این كتاب می‌خوانیم:

بخدا من هم ملتفتم كه هیچ كسی با كتاب و كارگاه و آموزش، شاعر و طنزنویس نشده و بخشی از قضیه استعداد ذاتی است. اما باور كنید ما در زمینه آموزش طنزنویسی و خاصه طنز منظوم، خلاء بزرگی در منابع داریم؛ در این سال‌ها دوستان از اكناف و اقصای ایران تماس می‌گیرند و پیام می‌دهند كه بابا پس چی شد این جزوه آموزشی شعر طنز؟ حتی عده‌ای جلو در خانه تجمع كرده فریاد می‌زدند: یالا یالا فوت و فان میخایم یالا (مدیونید اگر فكر كنید دارم بازار گرمی می‌كنم!). خوب چه اشكالی دارد اگركارگاه طنزنویسی در جایی تشكیل می‌شود یك منبع مطالعاتی هم معرفی شود و به بحث‌های ذوقی و تجربیات شخصی بسنده نشود؟

این كتاب با 276 صفحه، شمارگان 500 نسخه و قیمت 165 هزار تومان عرضه شده است.

دسترسی سریع