یكصد و هفتاد و‌ ششمین شب شعر طنز «در حلقه رندان» برگزار شد

یكصد و هفتاد و‌ ششمین شب شعر طنز «در حلقه رندان» برگزار شد

1402/03/03
|
10:30
|

كصد و هفتاد و ششمین شب شعر طنز «در حلقه رندان» با حضور شاعران طنزپرداز و مهمانانی از استان‌های قم و مازندران، یكشنبه 31 اردیبهشت همزمان با میلاد حضرت معصومه(س) در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش واحد فضای مجازی رادیو صبا به نقل از روابط عمومی دفتر طنز حوزه هنری، یكصد و هفتاد و ششمین شب شعر طنز «در حلقه رندان» میزبان هنرمندانی از جمله امید مهدی‌نژاد، عباس صادقی زرینی، افشین تل‌لو، حمید حمزه‌نژاد، سیدمحمد صفایی‌نویس و با حضور مهمانان قمی از جمله محمدحسین علیان، محمدحسین فیض اخلاقی، منصوره رضایی، علی بهاری و سید شهاب جدا بود. همچنین این برنامه با حضور خانم «جبر» رئیس دپارتمان زبان و ادبیات سوریه همراه بود.

سعید بیابانكی مجری مراسم، در آغاز با تبریك سالروز میلاد حضرت معصومه (س) و گرامیداشت روز دختر گفت: «در حلقه رندان» با پشت سر گذاشتن 176 برنامه، حدود 18 سال است كه میزبان طنزپردازانی از سراسر كشور و علاقه‌مندان به طنز بوده و هست. این نوبت در حالی برگزار می‌شود كه در آخرین روز اردیبهشت ماه قرار داریم و این ماه با ادبیات فارسی و بزرگان نسبت مستقیم و قابل توجهی دارد.
مخالف نویسی و تخریب در «چم و خم طنز»

«چم و خم طنز» یكی دیگر از بخش‌های ثابت و جذاب این برنامه است كه در آن به بیان یكی از شگردهای طنزپردازی با حضور اكبر كتابدار پرداخته می‌شود. كتابدار به آفت‌های نشست‌های طنز اشاره كرد و گفت: یكی از آسیب‌های جلسات طنز به شیوه تخریب یا مخالف‌نویسی مربوط می‌شود كه در این شیوه شاعر یا نویسنده‌ای به گفتن شعر یا نثری در مخالفت با نویسنده یا شاعر دیگری می‌پردازد.

وی ادامه داد: نمونه‌های تخریب در ادبیات ما بسیار دیده می‌شود كه به مناسبت حضور طنزپردازان قمی در این نشست به مولانا میرزا ملك محمد قمی اشاره می‌كنم. این شاعر در یكی از اشعار خود اینگونه آورده است :«رفتم كه خار از پا كشم محمل نهان شد از نظر/ یك لحظه غافل گشتم و صد ساله راهم دور شد» كه در این شیوه مخاطب را میان دعا یا دشنام به خطا می‌اندازد كه البته این شیوه با مدحِ شبیه به ذمِ یا ذم شبیه به مدح فرق دارد.

در یكصد و هفتاد و ششمین شب شعر طنز در حلقه رندان طبق روال معمول مسابقه طنزنویسی برگزار شد و در پایان به برندگان آن جوایزی فرهنگی تقدیم شد.

در حلقه رندان معمولا در یكشنبه‌های آخر هر ماه برگزار می‌شود و حضور در آن برای عموم مردم آزاد و رایگان است.

دسترسی سریع