در حلقه رندان 172 برگزار می‌شود

در حلقه رندان 172 برگزار می‌شود

سه‌شنبه 28 تیرماه 1401 ساعت 18

سالن سوره حوزه هنری

ورود برای عموم آزاد و رایگان است.

1401/04/28
|
13:44

شب‌های شعر طنز «در حلقه زندان» نخستین و مهم‌ترین شب شعر طنز در كشور است. برگزاری این شب‌های شعر به همت زنده یاد ابوالفضل زرویی كه نخستین مدیر دفتر طنز حوزه هنری بود انجام گرفت. مرداد ماه 1380 حوزه هنری شاهد اجتماع طنزپردازانی بود كه تا پیش از آن تریبونی رسمی برای قرائت آثار خود نداشتند. البته در این باره كه در حلقه رندان چه تأثیراتی بر جریان شعر رسمی طنز گذاشته است،‌ سخن بسیار است و این مختصر جای اشاره به آن نیست.

همچنین چندین سال است كه دفتر طنز برگزاری جلسات استانی در حلقه رندان را نیز در دستور كار خود قرار داده است. اگر بخواهیم به شهرهایی كه شاهد برگزاری جلسات در حلقه رندان در خود بوده‌‌اند اشاره كنیم، باید بسیاری از شهرهای ایران را نام ببریم!

در حال حاضر بسیاری از استان‌ها و شهرهای كشورمان شب‌های شعر طنز خود را با عناوین مستقل و منحصر به شهر و استان خود در سطوح استانی و كشوری با همكاری این دفتر برگزار می‌كنند. برای نمونه به چند مورد در این خصوص اشاره می‌كنیم:

قمپز (استان قم)، قندشكن (استان یزد)، خنداخند (اصفهان)، شكرپنیر (خراسان شمالی)، دوگوله (استان مركزی) و …

رندان تشنه‌لب نیز عنوان شب شعری است كه در در ماههای محرم و صفر برگزار می‌شود. در این برنامه شاعرانی كه در طول سال از آنها شعر طنز می‌شنویم، عشق و ارادت‌شان را به سالار شهیدان در قالب اشعار آیینی‌شان متجلی می‌كنند. این برنامه نیز از سال 1382 در حوزه هنری برگزار می‌شود.

دسترسی سریع