معرفی «شب شعر سنگ پا» در پایتخت طنز ایران

شاعر و طنزپرداز قزوینی گفت: برنامه‌هایی نظیر شب شعر «سنگ پا» می‌تواند به پرورش استعدادهای ادبی در زمینه طنز كمك كند.

1401/02/20
|
11:08

مهدی مردانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری برنامه شب شعر «سنگ پا» كه به همت واحد ادبی حوزه هنری انقلاب اسلامی قزوین برگزار می‌شود اظهار كرد: شب شعر «سنگ پا» بر پایه اشعار طنز و به صورت فصلی در قزوین برگزار می‌شد ولی با توجه به شیوع كرونا مدتی در برگزاری این برنامه وقفه پیش آمده بود و خوشبختانه با فروكش كردن بیماری بار دیگر شاهد برگزاری آن در قزوین خواهیم بود.

این شاعر و طنزپرداز قزوینی ادامه داد: پایه گذار این برنامه مهران حسینی از طنزپردازان به نام قزوینی بود و خوشبختانه این برنامه بر خلاف سایر برنامه‌های ادبی كه معمولاً یك قشر خاص از اهالی ادب و هنر را جذب خود می‌كنند مخاطب عام و علاقه مند دارد.

وی اذعان كرد: برنامه «سنگ پا» به خوانش شعرهای طنز با موضوعات اجتماعی و انتقادی می‌پردازد و همان طور كه از شعر طنز انتظار می‌رود آثاری هستند كه با هدف اصلاح كردن با شیوه خنداندن و نقادی مطرح می‌شود.

مردانی یادآور شد: این برنامه معمولاً میزبان شعرا و طنزپردازان مختلف از داخل و خارج استان بوده است، در ادوار گذشته «سنگ پا» میزبان طنزپردازانی نظیر سعید بیابانكی، ناصر فیض، عباس احمدی و دیگر دوستان بوده است و اهالی قزوین از شعرخوانی آنها استفاده كرده‌اند.

وی گفت: من معتقدم قزوین پیش از آنكه پایتخت خوشنویسی ایران باشد پایتخت طنز آن است، عبید زاكانی پیشتر از میرعماد در قزوین میزیسته و در ایام معاصر ما پدیده‌ای مانند دهخدا را در قزوین داشته‌ایم گرچه، پایتخت خوشنویسی نیز برازنده قزوین است با این حال فراموش نكنیم كه قزوین حق زیادی به گردن طنز این مرز و بوم دارد.

دسترسی سریع