خبرگزاری فارس. استاد احمد: «لیموترش» چاشنی تلخی های زندگی است/ تلاش برای حركت به سمت طنز فاخر

تهیه كننده برنامه رادیویی «لیموترش» گفت: من ادعا نمی كنم كه «لیموترش» خیلی به طنز فاخر می پردازد، اما در این مسیر حركت می كنیم و در این برنامه لطیفه های ساده و صمیمی هم داریم.

1400/08/25
|
06:56

به گزارش روابط عمومی رایو صبا، طبق نتایج ارزیابی برنامه برنامه ای تابستانی رادیو صبا ، برنامه «یخ در بهشت» به عنوان بهترین برنامه شبكه در این فصل معرفی شد و از مهدی استاد احمد به عنوان تهیه كننده این برنامه تقدیر و تشكر شد.

مهدی استاد احمد تهیه كننده این برنامه گفت: این انتخاب را من در درجه اول نظر لطف اساتید و ارزیابان محترم می دادم و به نظرم من از ویژگی های متمایز كنند این است كه تلاش كردیم طنز امروز و دیروز را از هم جدا نكیم، البته نه اینكه این دو را باهم بیامیزم سعی كردیم هم به طنز امروز بپردازیم و هم دیروز، كه البته خیلی مسائل در طنز چون مسائل انسانی است مشترك است.در این برنامه ما هم از آثار معاصر استفاده می‌‌كنیم و هم از آثار قدما بهره می‌گیریم و در نهات تلاش می كنیم به دغدغه های امروز و دیروز پرداخته شود.

وی اظهارداشت: نكته مثبت دیگر این برنامه به نظر من توازن بین ادب و و صمیمت است، در برخی برنامه های رادیویی برحسب رویكرد و هدفشان فضایی برنامه صرفا ادبی یا صمیمی است. ولی «یخ دربهشت » در فضایی ادبی و صمیمی تقدیم مخاطبان می‌شود، در این برنامه نه ادب فدای صمیمیت می شود و نه صمیمت فدای ادبی بودن برنامه می شود.

مهدی استاد احمد درباره تاثیر سامانه جدید هدهد در سایت رادیو صبا گفت: راه اندازی این سامانه باعث شده ما به راحتی از آثار شنوندگان بهرمند شویم و به این پی ببریم كه طنزپردازان خوش ذوقی درسراسر كشور داریم كه نیاز به بستری برای ارائه آثار خود دارند. با استفاده از سامانه هدهد ما به راحتی آثار طنز مخاطبان را دریافت می كنیم و از آنها در برنامه استفاده می كنیم، سایت هدهدصبا ارتباط با مخاطب را برای ما راحت تر كرده و این منجر به صمیمیت بیشتر در برنامه شده است.

وی افزود: ارتباط با مخاطب همان قدر كه برای مخاطبان لذت بخش است برای برنامه ساز نیز لذت بخش و راه گشا است.

برنامه «یخ در بهشت» در فصل پاییز با اسم «لیمو ترش» راهی آنتن می شود. تهیه كننده طناز این برنامه درباره انتخاب این اسم گفت: «یخ در بهشت» در تابستان لذت بخش است و« لیموترش» را برای نام برنامه انتخاب كرده ایم، چون این میوه همان طور كه ساده است ولی سرشار از خاصیت است برنامه ما نیز درعین سادگی لذت بخش و مفید است. علاوه بر این لیموترش هم مانند طنز مقداری تیز و تند است. و دركنار این تندی و تیزی هم دلچسب و لذت بخش است.

استاد احمد توضیح داد: اگر دقت كرده باشید لیموترش طعم دهنده خوبی نیز است، لیموترش مانند طنز می تواند چاشنی خوبی برای برخی از اتفاقات تلخ زندگی باشد، كه با كمك آن می توان این اتفاقات را مزه مزه كرد.

تهیه كننده این برنامه در پاسخ به سوال گزارشگر كه به نظر شما این برنامه تاثیری روی سلیقه طنز مخاطبان داشته و توانستد آنها را به سمت طنز فاخر پیش ببرد؟ توضیح داد: اگر بگویم بله، این ادعای خیلی بزرگی است، ولی با بازخوردهای دلگرم كننده ای از مخاطبان و اساتید و متخصصان طنز دریافت كردیم. من ادعا نمی كنم كه «لیموترش» خیلی به طنز فاخر می پردازد، در این برنامه ما لطیفه های ساده و صمیمی هم داریم.

استاد احمد افزود: این طور می توان گفت كه علی رغم اینكه امروزه خیلی افراد معتقد هستند كه طنزفاخر جذابیت ندارد، ما در «لیموترش» به این پی بردیم كه مردم طنز ادبی را هم دوست دارند.

مهدی استاد احمد در پایان از حضور محمد زرویی به عنوان مهمان برنامه از روز یكشنبه 23 آبان خبر داد و در این خصوص گفت: بخش «طنزستان» در برنامه لیموترش میزبان طنزپردازان از سراسر كشور می شود واین برنامه كه از حضور استاد ابوالفضل زویی محروم هستیم میزبان برادر ایشان محمد زویی می شویم كه علاوه بر رابطه برادری رابطه استاد و شاگردی درزمینه طنز باهم دارند.

محمد زرویی امروز از طنز پردازان و مدیران خوب فرهنگی كشور هستند كه دراین برنامه به معرفی بسیاری از آثار باقی مانده مرحوم ابوالفضل زویی می پردازد كه تعدادی از این آثاربعد از فوت ایشان به تازگی در حال انتشار است.

علاوه براین در« لیموترش » خاطرات و نكات ریزی از زندگی و دوران كودكی استاد زرویی از زبان برادر ایشان بیان می شود كه می توان گفت این ها خاطراتی است همراه نكات ریزو صمیمی كه برای اولین بار از رسانه پخش می شود.

رادیو صبا را روی موج اف ام ردیف 105.5 مگاهرتز بشنوید.

دسترسی سریع