خبرگزاری ایسنا- داستان‌های كهن ایران را از «گنجه» بیرون می‌كشند

برنامه جدید «گنجه» در رادیو صبا با زبانی ساده و روان به بیان داستان‌های كهن ادبیات فارسی می پردازد.

1403/04/18
|
06:55

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «گنجه» عنوان یكی از برنامه‌های جدید این شبكه رادیویی است كه با هدف آشنایی مخاطبان با داستان‌های كهن ادبیات فارسی راهی آنتن می‌شود.
انسیه شمس اللهی تهیه كننده این برنامه درباره داستان‌های كهن فارسی بیان كرد، ادبیات كهن هر كشور، بخش مهمی از حافظه‌ی جمعی مردم آن سرزمین است. ادبیات كهن گنجینه‌ای است از تاریخ، فرهنگ، تغییرات زبانی و دیگر مسائلی كه در گذر زمان مردم هر جامعه تجربه كرده‌اند. این آثار، پلی‌ست میان نسل‌های جدید و مردمانی كه در سالیان دور در همان سرزمین می‌زیسته‌اند.كتابهای ارزشمندی در حوزه ادبیات ایران از پیشینیان به یادگار مانده است كه هر كدام از آنها گنجینه ای ارزشمند از علم، ادب، حكمت و سرشار از پندهای كاربردی برای زندگی هستند. و آشنایی مخاطبان با این گنجینه ارزشمند یكی از رسالت‌های رسانه است.

وی افزود: ادبیات هر ملت، ریشه در فرهنگ و باورهای آن سرزمین دارد و مطالعه داستان های كهن، نه تنها از جنبه هنری یا سرگرمی، بلكه از نظر آشنایی با چارچوب فكری، ارزش های اجتماعی و هنجارهای حاكم بر سرزمین هایی كه داستان ها از آن سرچشمه گرفته اند، دارای اهمیت است.
شمس الهی گفت: برنامه جدید «گنجه» با هدف آشنایی مخاطبان با این داستان‌های كهن، به زبان ساده و روان به روایت این داستان‌ها می‌پردازد.
وی افزود: در این برنامه به سراغ منابع مختلفی چون آثار نظامی گنجوی، منطق الطیر عطار، تذكره الاولیاء، هفت اورنگ جامی و قابوس نامه می‌رویم و از آنجایی كه قسمت‌های اولیه این برنامه مقارن با ماه محرم شده است با تاریخ طبری شروع می كنیم و در 14 قسمت به روایت واقعه كربلا و شكل‌گیری حماسه روز عاشورا می‌پردازیم.
تهیه كننده این برنامه درباره اجرای «گنجه» بیان كرد، از آنجایی كه اجرای این برنامه بر عهده بهنود بهلولی كارگردان و بازیگر تئاتر است، وی تلاش می‌كند با اجرای نمایشی داستان‌ها، برنامه را برای مخاطبان جذاب‌تر و شنیدنی‌تر كند.
«گنجه» شنبه تا چهارشنبه ساعت 16 به تهیه كنندگی انسیه شمس اللهی و با اجرای بهنود بهلولی راهی آنتن صبا می‌شود.

دسترسی سریع