گزارش «جام‌جم» از برنامه رادیویی «صبح صبا» در گفت‌وگو با تهیه‌كننده‌

با همه شوخی داریم

1402/11/04
|
17:56


یكی ازبرنامه‌های با قدمت رادیو صبا، «صبح صبا»ست. این برنامه از زمان تاسیس شبكه رادیویی صبا روی آنتن این شبكه رفته و الان به مدت 10سال است كه از شبكه رادیویی صبا روی موج FM ردیف 105.5مگاهرتز برای علاقه‌مندان و مخاطبان این برنامه در حال پخش است.
برنامه زنده رادیویی صبح صبا از طنزهای نو در میان برنامه‌های شبكه‌های رادیویی رسانه ملی است كه با نگاهی متفاوت به مسائل اجتماعی، سیاسی، خانوادگی، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی و...روز جامعه می‌پردازد. این برنامه و شبكه رادیویی صبا هرروز از ساعت 6 و 30 دقیقه بامداد تا 8 صبح پخش می‌شود. مخاطبان با گوش دادن به آیتم‌های طنز این برنامه كه بسیار نشاط‌آور و انرژی‌بخش است، در واقع روز كاری‌شان را با انگیزه آغاز می‌كنند؛ چرا كه صبح صبا با پرداختن به موضوعات مختلف جامعه، با زبانی طنز در‌صدد روحیه بخشیدن به همه افراد جامعه در هر سن و سالی با هر سلیقه و اندیشه‌ای است و هدف آن هم شاد كردن مردم و تزریق بذر امید در جامعه اسلامی ماست. این برنامه با توجه به شعارش كه «ما با همه شوخی داریم» نوید‌دهنده شادی، نشاط، امید و آرامش برای همه است. امیر اكبری، تهیه‌كننده جوان برنامه طنز صبح صبا در گفت وگو با جام‌جم جزئیات بیشتری را بیان كرده است.
تهیه‌كننده برنامه صبح صبا در خصوص تولید این برنامه به جام‌جم می‌گوید: این برنامه از 10سال پیش و از زمان تاسیس رادیو صبا به روی آنتن این شبكه رفته و حدود سه سال است كه من افتخار تولید آن را دارم. ما در این برنامه با همه شوخی داریم و موضوعات برنامه در‌عین حالی كه جدی است اما سعی می‌كنیم با نگاهی طنز به مسائل و مشكلات جامعه بپردازیم تا برای مخاطبان هم جذاب باشد. وی ادامه داد: ما به این شعار‌مان كه با همه شوخی داریم بسیار پایبند هستیم و اتفاق افتاده كه وزیری پای خط تماس برنامه صبح صبا آمد و سعی كردیم مسائل و مشكلات را با زبان طنز با وزیر مطرح كنیم كه برای مخاطبان جذاب و شنیدنی بود و استقبال خوبی از این رویه شد. در واقع وظیفه گروه ما را سنگین‌تر كرد چرا كه همه تلاش ما در برنامه صبح صبا این است كه خروجی خوبی این برنامه داشته باشد و گره‌گشای مشكلات و تنگناهای اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی و... مردم باشد و ان‌شاءا... بتوانیم خواسته‌های مردم را از مسئولان از طریق این برنامه مطالبه كنیم.
اكبری بیان می‌كند: آیتم‌های صبح صبا بسیار جذاب و متفاوت هستند. یك آیتم 20 سوالی داریم كه به نوعی یك مسابقه هست بین مردم تا موضوعات روز را حدس بزنند. آیتم باریك‌ا... در مورد كسانی است كه می‌خواستند كاری را انجام دهند ولی نتوانستند اما به مرور و بالاخره از پس آن كار برمی‌آیند كه ما در این برنامه با آیتم باریك‌ا... به آن می‌پردازیم. آیتم خبر خوب كه اقدامات خوبی كه مردم انجام می‌دهند را شامل می‌شود‌، یك بخش نمایشی هم دارد كه هم مجریان و گویندگان برنامه با هم و هم مخاطبان و شنونده‌های رادیو با مجریان رادیو اجرا می‌كنند و در واقع شنونده‌های برنامه صبح صبا در اجرای نمایش رادیویی با ما شریك هستند و نیز بخش تجاری و نكات كاربردی برنامه صبح صبا و همچنین بخش‌های فرهنگی و ورزشی كه از این برنامه برای مخاطبان پخش می‌شود.
هرماه با آیتم‌های جدید
این تهیه‌كننده در ادامه می‌گوید: ما سعی كردیم كه برنامه زنده صبح صبا هرماه با بخش‌های جدید و نوگرایانه به شنونده‌ها عرضه شود و در این مورد هم تلاش كردیم كه به موضوعات روز بیشتر بپردازیم كه این‌گونه بوده و در این خصوص هم به همه اخبار به جز اخبار جنایی توجه داریم. سعی می‌كنیم اتفاقات و رویدادهای متنوع روز را به صورت خبرهای خوب و شادی‌بخش و با زبان طنز برای مردم داشته باشیم و خدا را شاكریم كه شنونده‌های این برنامه استقبال بسیار خوبی از این برنامه داشتند. حضور عوامل برنامه صبح صبا در واحد 162 روابط عمومی سازمان و تماس‌های فراوان مردم و صحبت‌های نوید‌بخش آنها با عوامل برنامه، نشان داد كه صبح صبا به عنوان یك برنامه طنز و موفق رادیویی جایگاه خود را در بین قشرهای مختلف مردم پیدا كرده است. در واقع اتفاقات و اخبار مردمی شاد و امیدبخش در برنامه صبح صبا شنیدنی‌تر است. ما به دنبال پخش اخبار مردمی از كارهای خوب و خداپسندانه مردم در جامعه هستیم به طور مثال اگر یك واحد خشكشویی لباس در محله‌ای اقدام به تخفیف انجام خدمات خود به مردم كرده ما این اتفاق خوب و خداپسندانه را از این برنامه پخش می‌كنیم یا به طور مثال اگر انسانی خیر در محله‌ای از شهر یا منطقه‌ای اقدام به خرید خانه‌ یا لوازم خانه برای افراد فقیر و بی‌سرپناه می‌كند و رایگان در اختیار آنها قرار می‌دهد ما این نوع خبرها را كه برای جامعه امید‌بخش هست، پخش می‌كنیم.
پرگوینده‌ترین برنامه رادیو
اكبری تصریح می‌كند: همه عواملی كه در حال حاضر در برنامه صبح صبا شبكه رادیویی صبا مشغول به كار هستند به نوعی تجربه گویندگی در رادیو را دارند و در واقع همین امر باعث شده كه ما به غیر از گوینده‌های اصلی‌مان از تجربه‌های دیگر عوامل در این برنامه بهره ببریم و به جرأت می‌توانم بگویم كه صبح صبا از پرگوینده‌ترین برنامه‌های رادیویی است. وی می‌افزاید: در حال حاضر هم سه گوینده و مجری ثابت داریم كه آقای قناعت پیشه‌، آقای غفاریان و خانم خادم پور كه این مجریان و گوینده‌ها به صورت ثابت در برنامه حضور دارند و برخی گوینده‌های دیگر هم در طول 90 دقیقه از زمان برنامه به آنها اضافه می‌شوند و در نهایت با پنج گوینده و مجری، هر برنامه را ‌روی آنتن می‌بر‌یم.
توصیه‌های مردم؛ بهبود كیفیت برنامه
این تهیه‌كننده درباره هدف برنامه توضیح می‌دهد: هدف ما این است بخش‌هایی از برنامه كه برای مردم خوب بوده و راضی بودند را همچنان داشته باشیم. به غیر از آنها به پیشنهادها و توصیه‌های دیگر مردم هم توجه داریم. از توصیه‌های جدید مردم در خصوص افزایش بخش نمایشی برنامه استفاده می‌كنیم كه از ویژگی‌های این برنامه هست. در كمتر برنامه صبحگاهی رادیویی شاهد پخش نمایش هستیم. ایده اولیه بخش نمایش را از خود مردم می‌گیریم و به صورت نمایش در آورده و پخش می‌كنیم. این شعار كه «با همه شوخی داریم» به نوعی توانسته در بخش نمایش كه از بخش‌های مهم و تاثیر‌گذار برنامه صبح صبا است به ما كمك كند و به نوعی انگیزه را در بین شنونده‌های این برنامه افزایش دهد؛ به گونه‌ای كه ما از آثار و ایده‌های شنوندگان‌مان استفاده می‌كنیم.
كارهای رادیویی‌ام را دوست دارم
امیر اكبری، تهیه‌كننده برنامه طنز صبح صبا می‌گوید: با توجه به همه مشكلات و گرفتاری‌های كاری كه برای تولید و پخش برنامه صبح صبا هست علی رغم اینها من كارم را خیلی دوست دارم و از ساعات اولیه بامداد كه با عوامل گروه برای پخش این برنامه اقدام می‌كنیم، حال‌مان خیلی خوب است. كارمان را با شادی و انگیزه و امید شروع می‌كنیم و به پایان می‌رسانیم. در حال حاضر هم اجرا‌، سردبیری و تهیه‌كنندگی برنامه فرش قرمز و برنامه اقتصادی طنز دنگ و فنگ رادیو صبا را برعهده دارم‌؛ در گذشته هم به عنوان طنز‌پرداز در رادیو ایران برنامه راه شب یكشنبه شب‌ها فعالیت داشتم و همچنین برنامه پارك ساعی رادیو ایران و نیز به مناسبت‌های مختلف هم در شبكه‌های تلویزیونی تهران و دو، بخش‌هایی را در خدمت مردم بودم.

دسترسی سریع