خبرگزاری ایسنا/ماجراهای فیلم «گرندسینما» چقدر واقعی است؟

ماجراهای فیلم «گرندسینما» چقدر واقعی است؟
رادیو صبا در برنامه مستند «ماجرا» با نگاهی به فیلم «گرند سینما» به موضوع ورود سینما به ایران و چالش‌های سیاسی اجتماعی آن می‌پردازد.

1401/06/28
|
13:10«ماجرا» عنوان برنامه‌ای است كه در قالب مستند به ماجراجویی درباره موضوعات مختلف و بزرگان و مشاهیر می‌پردازد.

این برنامه روز دوشنبه (21 شهریور) مصادف با روز ملی سینما به بررسی فیلم «گرند سینما» ساخته حسن هدایت و چالش‌های سیاسی اجتماعی ورود سینما به ایران می‌پردازد.

ماجراهای «گرندسینما» چقدر واقعی است؟

انسیه شمس‌اللهی، تهیه‌كننده این برنامه به ایسنا گفت: ما در برنامه مستند «ماجرا» به مناسبت روز ملی سینما به سراغ فیلمی رفته‌ایم كه در تاریخ سینمای ایران از این جهت مهم است كه مرجع تاریخی برای ورود و توسعه سینمای ایران شناخته می‌شود، این فیلم، فیلم «گرند سینما» به كارگردانی حسن هدایت است.

او افزود: ماجرای اصلی فیلم رقابت دو نفر به نام‌های آقایف و روسی خان است كه از اولین سینما داران ایران بودند. فیلم در دوره شكل‌گیری مشروطه اتفاق افتاده است و مبارزات مشروطه خواهان هم در آن دیده می شود و این مبارزات با رقابت سینماداران هم گره خورده است.

تهیه‌كننده ماجرا بیان كرد، فیلم «گراند سینما» یك فیلم تاریخی است، ولی ما در این برنامه به دنبال این هستیم كه «چقدر از اتفاقات این فیلم بر اساس واقعیت و مستند است؟ و نگاه این فیلم به ورود سینمای ایران و كشور ایران چگونه است؟» آیا نگاه گرند سینما به این صورت است كه ورود سینما را یك هجوم فرهنگی به كشور می‌داند و یا ورود سینما را نقشه كشورهای استعمار گر می‌داند.
وی افزود: در این برنامه به بهانه تحلیل و نقد فیلم «گرند سینما» مروری بر تاریخ ورود سینمای ایران داریم و به سینمای سیاسی ایران می‌پردازیم و در این رابطه با شاهین شجری كهن منتقد سینما و محمد هاشمی دكترای فلسفه هنر و پژوهشگر سینما و تئاتر گفتگو می‌كنیم.

مستند «ماجرا» روز دوشنبه (20 شهریور) ساعت 14 و 30 دقیقه به تهیه‌كنندگی و نویسندگی انسیه شمس اللهی و گزارشگری آتنا سادات محمد پناه راهی آنتن می‌شود.

دسترسی سریع