خبرگزاری ایسنا/«نی‌لبك» صداوسیما برای موسیقی اقوامرادیو صبا در برنامه موسیقی محور «نی‌لبك» به معرفی موسیقی اقوام مختلف ایران می‌پردازد.

1401/02/21
|
13:18به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی رادیو صبا، «نی لبك» برنامه موسیقی محوری است كه هر روز با پخش موسیقی و گفت‌وگو درباره آن به معرفی این هنر می‌پردازد.

این برنامه با محوریت پخش موسیقی‌های محلی در فضایی شاد و پرانرژی هر روز صبح ساعت 6:30 دقیقه پخش می‌شود. این برنامه با هنرمندی وحید كمالی زاده به عنوان تهیه‌كننده و گوینده از رادیو صبا پخش می‌شود.

وحید كمالی زاده تهیه كننده این برنامه گفت: یكی ازمهمترینِ فرهنگ‌ها، هنر موسیقی محلی هر قوم و قبیله است. هنری كه شاعر در آن، زندگی مردمانِ آن قوم را به بهترین وجه به شعر می‌آورد. موسیقی به عنوان یكی از مؤلفه‌های بنیادین یك قوم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است. وجود آلات موسیقی و ضرب آهنگ آن از دیرباز در فرهنگ و آداب و رسوم ما ایرانی‌ها وجود داشته است. نقش موسیقی در اغلب جشن‌های ایرانی حتی در مراسم مذهبی هم پررنگ است.

وی افرود: در میان اقوام مختلف ایرانی، موسیقی ریشه و اصالت دارد. موسیقی در رگ و خون ایرانی‌ها تنیده شده است و اغلب اقوام ایرانی بر اساس رسم و آیین پدران خود، علاقه‌مندی به موسیقی محلی را حفظ كرده‌اند.

با توجه به اهمیت موسیقی در فرهنگ ایرانی در برنامه «نی لبك» هر روز با به پخش آواها، نواها و موسیقی سنتی به معرفی سازهای مختلف ایرانی و هنرمندان این عرصه پرداخته می‌شود.

گوینده برنامه «نی لیك«» در ادامه به رویكرد جدید برنامه اشاره كرد و گفت: در سال جدید این برنامه با رویكرد آشنایی با موسیقی اقوام و معرفی جاذبه های گردشكری سفری به مناطق بكر و نقاط دیدنی و كمتر شناخته شده ی كشورمان دارد. تا در كنار موسیقی به آداب، رسوم و فرهنگ مردم در مناطق مختلف به ویژه عشایر عزیزكشورمان بپردازیم.

«نی لبك» روز سه شنبه 20 اردیبهشت با موضوع آشنایی با فرهنگ و اقوام مختلف ایرانی راهی آنتن رادیو صبا می‌شود.

رادیو صبا را روی موج اف ام ردیف 105,5 مگاهرتز بشنوید

دسترسی سریع