خنداندن مخاطب فقط با صدا كار راحتی نیست

مریم خادم پور بازیگز زن برگزیده در سومین جشنواره زیر چتر لبخند درباره بازیگری طنز در رادیو توضیحاتی ارادئه كرد

1402/12/09
|
12:25
|

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، سومین جشنواره «زیر چتر لبخند» روز اول اسفند ماه در حالی به كار خود پایان داد كه 23 برگزیده و منتخب طناز در بخش های و موضوع های مختلف داشت.

در اولین گفتگو با برگزیدگان این جشنواره به سراغ مریم خادم پور بازیگر برنامه «صبح صبا» كه به عنوان بازیگر زن برگزیده این جشنواره معرفی شد می رویم و از وی درباره بازیگری طنز در رادیو می پرسیم.

خادم پور بازیگری رادیو را كار سختی می داند و می گوید، این نوع بازیگری نسبت به سایر قالب های بازیگری مثل سینما، تلوزیون و یا تاتر كار سختی است، چون در این نوع بازی شما نور، رنگ و تصویر نداری فقط باید با صوت در ذهن مخاطب تصویر سازی می كنی و تنها با همین صوت احساسات مخاطب را برانگیزی و اطلاعات لازم یك نمایش را به طور كامل به او بدهی .
وی افزود: دست بازیگر در این نوع مدیا بسیار بسته است، باید به گونه ای به نقش خودش مسلط باشد كه وقتی مخاطب صدا را می شنوند تصویر كاملی از شخصیت و موقعیت و فضایی كه در آن قرار گرفته است را در ذهن خود تصور كند.

بازیگر صبح صبا در ادامه گفت: در برنامه صبح صبا نقش یك كارمند را بازی می كنم و تمام تلاشم را می كنم تا مخاطب به راحتی من را یك اداره ببیند.

خادم پورد درباره بازیگری طنز گفت: به سختی های و مشكلات بازیگری در رادیو اشاره كردم واین بازیگری وقتی حالت طنز به خود می گیرد سخت تر می شود، زیرا شما با تمام محدودیت هایی كه گفته شد علاوه بر تصویر سازی باید بتوانی مخاطب را بخندانی و خندادن مخاطب با صدا كار راحتی نیست.

خادم پور بداهه گویی و خلاقتیت را رمز موفقیت بازیگر طنز رادیو دانست و بیان گرد، بازیگر طنز رادیویی باید بداهه گوی خوبی باشد تا در موقعیت های مختلف با استفاده از خلاقیت و طنازی با یك موضوع شوخی كند و این شوخی ها باید در چهارچوب مشخص باشد تا سو تفاهمی هم ایجاد نكند. به نظر من استفاده از شوخی های تكراری نشانه مرگ تدریجی یك بازیگر طنز است، هر شوخی فقط یك بار لبخند به لب مخاطب می نشاند.

دسترسی سریع