روایت عاشقانه از تجلی عاشورا در ادبیات و هنررادیو صبا در ویژه برنامه محرمی «روایت عاشقی» به بررسی تجلی عاشورا در هنر و ادبیات می‌پردازد.

1403/04/19
|
09:18
|به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «روایت عاشقی» عنوان یكی از برنامه‌های محرمی این شبكه رادیویی است كه با هدف آشنایی شنوندگان با هنر و هنرمندان عاشورایی و نحوه شكل گیری هنرهای مذهبی راهی آنتن می شود.

الهه سلحشور تهیه كننده این برنامه بیان كرد، «روایت عاشقی» با شعار «راوی هنرهای عاشقانه عاشورایی هستیم» در ایام محرم همراه مخاطبان می‌شود.

«روایت عاشقی» برنامه ای مناسبتی است كه به صورت پژوهشی به هنرهای مرتبط با محرم و عاشورا می‌پردازد.

هنر نقش بسیار موثری در فرهنگ محرم و عاشورایی دارد، كربلاو حوادث مربوط به آن در اشعار شاعران، نقاشی، نمایش، خطاطی و دیگر هنرها نمود بسیاری داشته است.
در طول 1400 سالی كه از واقعه عاشورا می‌گذرد، زبان هنر، یكی از شیوه‌هایی بوده كه توانسته ظرفیت‌های موجود اعصار و قرون را به خدمت خود بگیرد.

وی افزود:در این برنامه به سراغ هنرهایی همچون ادبیات، شعر، موسیقی، هنرهای تجسمی ، تعزیه و هنرهای نمایشی می رویم كه یا برگرفته از واقعه عاشورا هستند و یا این واقعه روی آنها تاثیر گذار بوده است.

سلحشور عنوان كرد، این برنامه در قالبی ساده به تجلی واقعه عاشورا در هنر می‌پردازد، مثلا در یكی از قسمت ها «روایت عاشقی» به بررسی تاریخچه و پیدایش هنر تعزیه و نقش آن در نقل قول واقعه كربلا می‌پردازد.

سلحشور تورق و معرفی یك كتاب عاشورایی،نوحه خوانی، اجرای نمایش گفتگو و كارشناسی را از بخش‌های مختلف این برنامه عنوان كرد و گفت: در هر قسمت منتاسب با موضوع و هنری كه به عنوان سوژه برنامه در نظر گرفته شده است این بخش‌ها را تقدیم مخاطبان می‌كنیم.

ویژه برنامه «روایت عاشقی» شنبه تا چهارشنبه ساعت 20 به تهیه كنندگی الهه سلحشور و با اجرای مهبد قناعت پیشه تقدیم مخاطبان می‌شود.

دسترسی سریع