سعید بیابانكی

تولد: 4 مهر 1347 در اصفهان

از جمله شاعران مطرح پس از انقلاب است كه در قالب كلاسیك فارسی و در حوزه طنز اشعاری دارد.
او عضو شورای سیاست گذاری جشنواره شعر فجر بوده‌است.

1399/04/29
|
12:23

زندگی‌نامه

سعید بیابانكی متولد چهارم مهر 1347 در خمینی‌شهر (سده سابق) در حوالی اصفهان است. نیاكان او اهل منطقه خور و بیابانك هستند و به گونه‌ای به خاندان یغمای جندقی شاعر قرن 13 و حبیب یغمایی متصلند. بیابانكی شاعری را از سال 1362 در سن 15 سالگی به تشویق اصغر حاج حیدری شاعر سدهی كه مستخدم مدرسه بود آغاز كرد و به تدریج با ورود به انجمن ادبی سروش و انجمن ادبی صائب اصفهان در محضر استادانی چون صاعد اصفهانی، خسرو احتشامی، محمد مستقیمی و خلیل بلدی حضور پیدا كرد.

اولین كتاب شعر او با نام ردپایی بر برف در سال 1369 توسط حوزه هنری منتشر شد كه در مقدمه كتاب ادبیات ایران را به تولد شاعری صاحب ذوق با طبعی لطیف بشارت داده بود؛ ولی شهرت بیابانكی به عنوان یك شاعر صاحب سبك در سال 1376 با انتشار كتاب نیمی از خورشید اتفاق افتاد.

بیابانكی تحصیلات خود را در سال 1372 رشته كامپیوتر در دانشگاه اصفهان به پایان رساند؛ و در سال 1388 نیز از دانشگاه اصفهان نشان درجه یك طلایی دریافت كرد. این نشان به كسانی داده می‌شود كه در حوزه‌های علمی و فرهنگی به جایگاه شایسته‌ای در كشور رسیده باشند.

بیابانكی مدیر روابط عمومی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان دبیر هنری سیزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره عضو شورای عالی شعر صدا و سیما و عضو شورای علمی جشنواره شعر فجر بوده‌است و عضو شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

برنامه تلویزیونی نقد شعر در سال‌های 1394 و 1395 در 52 قسمت، هر هفته از شبكه 4 با سردبیری و اجرای سعید بیابانكی به صورت زنده پخش شد. اختصاص برنامه‌ای در رسانه ملی برای اولین بار پس از انقلاب به فروغ فرخزاد به صورت پخش زنده اتفاق مهمی بود. پیش از این، شعر فروغ فرخزاد در رسانه ملی مورد نقد و بررسی قرار نگرفته بود و پرداختن به شعر او همواره نوعی خط قرمز محسوب می‌شد.

وی در رادیو نیز برنامه هایی را اجرا كرده است.

برخی از آثار این شاعر توسط خوانندگانی مثل: علیرضا افتخاری، حسام الدین سراج، حجت اشرف زاده، مجید اخشابی، حمید غلامعلی اجرا شده‌است.

سبك شعر

بیابانكی نخستین كتاب شعر خود را در سال 1369 منتشر كرد. او در قالب كلاسیك فارسی شعر می‌سراید. وی در حوزه شعر و نثر طنز نیز چهار مجموعه مستقل دارد. شعری از او به نام زنده رود در كتاب فارسی سوم راهنمایی به چاپ رسید.

به نوشته هاشم كرونی، در آثار بیابانكی كشمكش درونی، افسوس و دریغ مشاهده می‌شود. از ویژگی‌های آثار او این است كه احساس زندگی و بازندگی را با هم می‌آمیزد. او شهرت بیابانكی را ناشی از «سروده‌های دلنشین مذهبی‌اش» و شعرهای وی را دارای قابلیت‌های فراوان تكنیكی و زبانی می‌داند.

بیابانكی در قالب‌های سنتی و سپید شعرهای زیادی دارد؛ ولی در قالب غزل و چارپاره آثار قابل توجه تری خلق كرده‌است. چارپاره‌های او به تعبیر منتقدان از نمونه‌های برتر چارپاره در سال‌های پس از انقلاب است. علی موسوی گرمارودی معتقد است چارپاره‌های بیابانكی در كتاب سنگچین از بهترین چارپاره‌های شاعران دهه چهل و پنجاه به مراتب بهتر است. در چارپاره‌های بیابانكی به مفاهیمی مثل عشق، مذهب، زندگی شهدا، مسایل اجتماعی و تاریخی و احیای خرده فرهنگ‌ها پرداخته شده‌است.

بیابانكی در زمینه شعرهای عاشقانه آیینی و اجتماعی و طنز آثار مشهوری دارد كه در حافظه خیلی‌ها جای گرفته‌است.

بیتی از این شاعر:

پیچیده شمیمت همه جا ای تن بی سر

چون شیشه عطری كه درش گم شده باشد …


آثار

رد پایی بر برف، انتشارات حوزه هنری
نیمی از خورشید، انتشارات همسایه
نه ترنجی، نه اناری، انتشارات نقش مانا
نامه‌های كوفی، انتشارات سوره مهر
یلدا، انتشارات سوره مهر
هی شعر تر انگیزد، مجموعه شعر طنز، انتشارات سپیده‌باوران
سكته ملیح، انتشارات شهرستان ادب
چقدر پنجره، گزیده غزل انتشارات شهرستان ادب
جامه‌دران، انتشارات فصل پنجم
لبخندهای مستند، نثرهای كوتاه طنز، انتشارات سوره مهر
سنگچین . انتشارات سوره مهر


جوایز

برنده جایزه كتاب فصل بابت كتاب سنگچین
نامزد جایزه كتاب سال بابت كتاب سنگچین
برگزیده سومین جشنواره شعر فجر

برگرفته از: ویكی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دسترسی سریع