گرامیداشت روز كم توانان در «رادیو صبا»

قصه های ظهر صبا با روایت داستان خواستگاری نوشته ابوالفضل طاهری به گرامیداشت روز ناتوانان می پردازد.

1400/09/10
|
12:47
|


به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «قصه های ظهر صبا » برنامه ای است كه داستان های كوتاه و شنیدنی را با روایتی متفاوت برای مخاطبان بازخوانی می كند در این برنامه امیرحسین مدرس داستان های اجتماعی و ایرانی كهن برای مخاطبان می خواند .
جمعه 12 آذر به مناسبت روز جهانی كم‌توانان داستان كوتاه خواستگاری به قلم ابوالفضل طاهرخانی برای شنوندگان روایت می شود.
روز جهانی كم‌توانان (3 دسامبر) یك روز بین‌المللی است كه از سال 1992 توسط سازمان ملل ترویج می‌شود. این روز با درجات مختلفی از موفقیت در سراسر زمین مشاهده شده‌است. این روز با هدف ترویج درك در مورد مسائل مربوط به معلولیت و بسیج حمایت از بزرگ منشی، حقوق و رفاه افراد معلول و كم‌توان انجام می‌شود. همچنین در صدد افزایش آگاهی از دستاوردهای حاصل از ادغام افراد معلول در هر جنبه ای از زندگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. در ابتدا تا سال 2007 «روز جهانی معلولین» خوانده می‌شد.تمركز و هدف هر سال بر روی یك موضوع متفاوت است.
داستان «خواستگاری» این طور شروع می شود، وقتی عروس آینده شان با صندلی چرخ دار آمد توی اتاق و در حالی كه لبخندی بر لب داشت با سینی چای به طرف مادر شوهر آینده اش رفت و سینی چای را جلویش گرفت ، مادر انگاری برق تمام وجودش را لرزانده باشد ، با تعجب اخم كرد ه و به پسرش كه حالا سرش را پایین انداخته بود ، كرد و گفت : اینه دختری كه تعریفش می كردی ؟ اینه جواب محبت های من ، مگردر حق تو كوتاهی كرده بودم كه اینجوری جوابم رادادی ؟....
زینب برومندتهیه كننده این برنامه گفت: قصه های ظهر صبا برنامه برنامه ای با هدف داستان خوانی كه روز جمعه به مناسبت روز معلولین یك داستان ویژه برای مخاطبان انتخاب شده است .
وی افروزد: روزجهانی معلولین را به همه معلولان و خانواده های محترم و صبور آنان تبریك می گویم ، ما باید به یاد داشته باشیم پدیده معلولیت بیش از آنكه تنها به فرد معلول مربوط باشد، امری اجتماعی است. جامعه نقش بسزایی در شرایط زندگی افراد معلول و برخورداری آنها از حقوق برابر با سایر افراد جامعه ایفا میكند. فضاهای شهری به عنوان مكان هایی كه حضور و تعامل اعضای یك جامعه را میسر میسازند، در برقراری ارتباط معلولین با سایر افراد از اهمیت ویژهای برخوردارند. وجود بسترهای مناسب برای حضور معلولین در فضاهای شهری، جایگاه و اهیت ویژهای دارد و فراهم آوردن آن، موجب مشاركت و فعالیت معلولین در عرصه اجتماع می گردد. نبود امكانات و بستر مناسب در شهرها برای حضور افراد معلول در فضاهای شهری مشكل ایجاد میكند و این امر باعث كمرنگ شدن حضور معلولین در فضاهای عمومی می شود. بی توجهی جامعه به نیازهای معلولین به طرد و محرومیت اجتماعی آنها منجر می شود .گله معلولان از اجرای قوانین باید شنیده شود تا با بكارگیری مؤثر و صحیح آن‌ها از حجم مشكلاتشان كاسته شود، همكاری رسانه و مسئولان می‌تواند نقش پررنگی در رفع چالش‌های معلولان داشته باشد.
در این برنامه قصد داریم با بازخوانی داستان خواستگاری نوشته ابوالفضل طاهری تلنگری برای مردم و مسولین در جامعه باشیم، فكر می كنم این داستان كه با لحن دلنشین امیرحسین مدرس می تواند در این امر تاثیر گذار باشد.
«قصه های ظهر صبا» به تهیه كنندگی زینب برومندمجد و گویندگی امیرحسین مدرس و با تنظیم رادیویی معصومه پاكروان هر هفته روزهای پنج شنبه و جمعه ها ساعت 13 تقدیم مخاطبان می شود.

دسترسی سریع