بررسی چالش های صنعت "نوغانداری" در رادیو صبا

رادیو صبا در برنامه مثل ساعت به بررسی چالش های "صنعت نوغانداری " با رویكرد پرداختن شعار سال می پردازد.

1400/07/29
|
08:49

به گزارش رادیو صبا ، "پرورش كرم ابریشم" یا همان صنعت "نوغانداری" كه نسبت به گذشته از رونق آن كاسته شده، یك اشتغال خانوادگی است كه می‌توان در طول نزدیك به دو ماه از آن سود بسیاری به دست آورد.

فعالیت نوغانداری پیشینه 4500 ساله در جهان دارد. ایران نیز از گذشته‌های دور از این صنعت، بهره جسته اما پرورش كرم ابریشم و پیله آن در كشور در طول تاریخ دچار فراز و نشیب‌هایی بود.

كرم ابریشم ازحشرات مفیدی است كه با تولید نخ ابریشم جایگاه ویژه‌ای در صنایع قالی بافی، نساجی و پزشكی داشته و مشاغل جنبی زیادی را نیز به خود اختصاص داده است، به همین خاطر مورد توجه انسان قرار گرفته است.

ایران یكی از قدیمی‌ترین كشور‌های پرورش دهنده كرم ابریشم بوده، به گونه‌ای كه استان گیلان به عنوان قطب تولید، پرورش كرم ابریشم شناخته شده است. البته در چند دهه اخیر بسیاری از توتستان‌ها متروكه و كارخانه‌های پیله‌خشك‌كنی استان گیلان تعطیل شده‌اند و طبق اعلام شركت پرورش كرم ابریشم حدود 13 هزار خانوار از این بخش از تولید كنار رفته‌اند.

با این حال با وجود اینكه در چند استان كشور پرورش كرم ابریشم وجود دارد، اما به این صنعت آنچنان بهایی داده نمی‌شود و متاسفانه این صنعت روبه فراموشی است. در حالی كه در زمانی كه كشور با كمبود ارز و معضل بیكاری مواجه است، با حمایت و رونق دوباره صنعت پرورش كرم ابریشم می‌توان زمینه ایجاد اشتغال را نیز فراهم كرد.

رادیو صبا در برنامه چالشی طنز "مثل ساعت " در هفته پش رو با نگاهی طنز به بررسی چالش این صنعت می پردازد.

برنامه طنز «مثل ساعت» كه با محوریت "شعار سال " تهیه و پخش می شود، با نگاهی طنز حواشی و مشكلات پیش روی تولید در این حوزه را بیان می كنید . این برنامه با محتوای طنز در راستای شعار سال تولید می شود. نمایش های كوتاه طنز و گزارش های طنز از جمله بخش های این برنامه است.

در این برنامه ها به چالش های پیش روی «صنعت نوغانداری » با پنج محور مواداولیه ، تسهیلات و پشتیبانی ، تجهیزات ، فروش و صادرات ، مقررات و مجوزها پرداخته می شود .

"مثل ساعت " هر روز از شنبه تا چهارشنبه با بازیگری اسیه گرجی، رضا شجاعی،آرمان غفاریان و تهیه كنندگی مینا مولایی ساعت 14:45 از رادیو صبا پخش می شود

دسترسی سریع