سفر به "هفت شهر عشق" با رادیو صبا

رادیو صبا برنامه "در جستجوی سیمرغ" را كه روایتی است از منظومه «منطق الطیر عطار نیشابوری» از امشب اول مهر ماه راهی آنتن می كند.

1397/07/01
|
09:15

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، "در جستجوی سیمرغ" عنوان برنامه ای است كه به بازخوانی منطِقُ‌الطَّیِّر عطار نیشابوری و بیان نكات نغز و آموزنده آن می پردازد.

"منطِقُ‌الطَّیِّر یا مقامات‌الطیور" از مثنوی‌های تمثیلی عرفان اسلامی به‌شمار می‌آید. مراحل و منازل در راه پوییدن و جُستن عرفان یعنی شناختن رازهای هستی در منطق‌الطّیر عطار هفت منزل است كه عطار این هفت منزل را هفت وادی یا هفت شهر عشق می‌نامد.

در داستان منطق‌الطّیر، گروهی از مرغان برای جستن و یافتن پادشاهشان سیمرغ، سفری را آغاز می‌كنند. در هر مرحله، گروهی از مرغان از راه باز می‌مانند و به بهانه‌هایی پا پس می‌كشند، تا این‌كه پس از عبور از هفت مرحله، از گروه انبوهی از پرندگان تنها «سی مرغ» باقی می‌مانند و با نگریستن در آینه حق درمی‌یابند كه سیمرغ در وجود خود آن‌هاست. در نهایت با این خودشناسی مرغان جذب جذبه خداوند می‌شوند و حقیقت را در وجود خویش می‌یابند.

برنامه "در جستجوی سیمرغ" با اجرای سعید یوسف نیا (شاعر و پژوهشگر ادبی) و به تهیه كنندگی زهرا عبدالله‎زاده از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21:00 به مدت 30 دقیقه روی موج اف ام ردیف 105.5 مگاهرتز از رادیو صبا با مخاطبان همراه می شود.

دسترسی سریع