پیروز ارجمند: فعالیت هنری ام را در اوج شروع كردم

رادیو صبا در برنامه« صباهنگ» میزبان پیروز ارجمند موسیقی شناس خوب كشورمان بود.

1400/10/27
|
12:39

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، برنامه موسیقی محور «صباهنگ» هر روز با بخش های متنوع به معرفی موسیقی و هنرمندان این عرصه می پردازد این برنامه روز یكشنبه 26 دی میزبان دكتر پیروزارجمند موسیقی شناس قومی ،آهنگساز و نوازنده خوب كشورمان شد.
یروز ارجمند تاج‌الدینی، سال 1349 در رابر استان كرمان متولد شد. او نوازندگی سه‌تار را نزد داریوش صفوت و پرویز مشكاتیان، نی را نزد محمدعلی حدادیان و سید محمد موسوی، تمبك را نزد ناصر فرهنگ‌فر، و علوم نظری موسیقی و آهنگسازی را نزد محمدسعید شریفیان، فرهاد فخرالدینی، محمدتقی مسعودیه، تقی بینش و علیرضا مشایخی آموخته‌است.
ارجمند لیسانس موسیقی را از دانشگاه هنرهای زیبا، فوق لیسانس پژوهش هنر را از دانشگاه هنر و دكترای اتنوموزیكولوژی خود را از دانشگاه مالایا كشور مالزی دریافت كرده‌است.
پیروز ارجمند در ابتدای گفتگو با رادیو صبا خود را اینطور معرفی كرد، متولد 1349 در شهر رابر استان كرمان هستم. از نظر شخصیتی آدمی امیدواری هستم و بیشتر به داشته‌هایمان فكر می كنم.
وی در این گفتگو به عنوان یك كرمانی درباره بازار قدیمی كرمان توضیح داد، بازار كرمان حال و هوای خاطره انگیز و دلنشینی دارد و این به دلیل كاركرده قدیمی بازار در شرایط امروزی است كه با همان شرایط و نیازهای مردم شهر را فراهم می‌كند و هنوز تبدیل به بازار لوكس نشده است این بازار بلند ترین راسته بازار ایران است.
پیروز ارجمند كه در كارنامه كاری اش سابقه مدیركلی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته و درباره سابقه مسئولیتی گفت: همیشه احساس می كردم حوزه هنری در موسیقی نیاز به یك سری از كارها دارد كه باید توسط یك متخصص این حوزه انجام شود و در دوره مسئولیتی ام تلاش كردم به عنوان یك متخصص این كارها را انجام دهم.
وی درباره كارهای انجام شده در دوره مسئولیت ای اش گفت: امروز مصرف محصولات موسیقی كشور از طریق كنسرت ها ارائه می شود و صنعت موسیقی كشور بر پایه كنسرت ها است. در شروع دوره مسئولیتی من كنسرت ها فقط در 20 شهر برگزار می شدند كه بعد از آن به 300 شهر و در سال 92 به 5000 شهر رسید.
در این دوره من تعطیلی كنسرت سمفونی تهران را بررسی كردم و از گروه های موسیقی خارجی برای حضور در ایران دعوت شد.
در آن دوره دریافت مجوزها تسریع شد و دریافت مجوز برای تك ترك ها نیز امكان پذیر شد و این باعث رونق موسیقی شد.
آهنگساز خوب كشورمان تیتراژ سریال خط قرمز را به عنوان كاری كه همه مردم از آن می شناسند معرفی كرد و گفت مردم مرا با آهنگ سازی، نوازندگی تیتزاژ خاطر انگیز این سریال می شناسند.
ارجمند درباره سابقه هنری اش گفت: اولین آهنگسازی فیلم بلند را در سن 22 سالگی برای فیلمهای« سفر به چزابه و نجات یافتگان» داشتم كه كار با كارگردان بزرگی چون رسول ملاقلی پوراز افتخارات من بوده است من با ارائه این كارها در جوانی می توان گفت فعالیتم را در اوج شروع كردم و برای یك هنرمند شروع در اوج یك موهبت است.
وی در ادامه درباره موسیقی پاپ گفت: موسیقی پاپ در كشورمان دوره های مختلفی داشته اولین دوره در دهه 70 با ظهور محمد اصفهانی، احسان خواجه امیری و علیرضا اعصار بود و در دوره بعد از خوانندگانی چون محمدعلیزاده، بنیامین بهادری محسن چاوشی و حمید عسكری وارد این عرصه شدند در دوره سوم نسل جدیدی با ویژگی های جدید وارد این عرصه شدند این دوره را می ‌توان دوره پست مدرن در موسیقی پاپ ایرانی دانست.
در این دوره علاوه بر این كه موسیقی پاپ روز جهان وارد موسیقی كشورمان می‌شود یك رگ و ریشه و هویت موسیقی ایرانی نیز در آن دیده می شود.
دكتر ارجمند درباره خوانندگان نوظهوری كه وارد عرصه موسیقی می ‌شود و و با سرعت نیز از یادها می‌روند گفت: این افراد زیاد نیستند و نمی توانید جریان ساز باشند و نمی توانند تاثیری روی روند موسیقی پاپ بگذارد و آثار آنها نیز ماندگار نیست. من آثار آنها را جزوه موسیقی پاپ آدامسی میشناسم مثل آدامس برای اولین بار شیرین هستند ولی بعد از یكبار شنیده شدن شیرنی خود را از دست می‌دهند و از یادها میرود.
در پایان پیروز ارجمند توصیه به جوانان تازه وارد عرصه موسیقی داشت و به آنها گفت: هیچ هنرمندی در موسیقی موفق نخواهد بود، مگر اینكه اصول موسیقی را بیاموزد، یك اثر و ماندگار دارای شعر خوب ، تنظیم مناسب و آهنگسازی خوب است كه همه اینها نیاز به آموزش اصولی دارد.
برنامه صباهنگ هر روز ساعت 18:30 از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی سجاد كلبادی نژاد و با اجرای فریبا باقری همراه مخاطبان می شود.

علاقه مندان می توانند با مراجعه با بخش بگو مگو سایت رادیو صبا شنونده این برنامه باشند.

دسترسی سریع