چكناواریان در «رادیو صبا»: به دنبال اسپانسر برای انتشار قطعات جدید هستم

وریس هایكازی چكناواریان در گفتگو با رادیو صبا به معرفی آخرین آثارش پرداخت و گفت: به دنبال اسپانسر برای انتشار قطعات جدید هستم

1400/09/10
|
12:50

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «صباهنگ» برنامه موسیقی محور رادیو صبا است كه با پخش ترانه های درخواستی، فضای شادی را برای مخاطبان این شبكه ایجاد می كند.
این برنامه با بخش های «گزارش»، «موسیقی فیلم»، «تكمیل شعر»، «تركیب ترانه» و «نمایش ترانه» هر روز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18 به مدت 90 دقیقه راهی آنتن رادیو صبا می شود.
«صباهنگ» روز سه شنبه نهم آذرمیزبان لوریس هایكازی چكناواریان آهنگساز خوب كشورمان شد و با وی در باره آخرین آثارش گفتگو كرد.
وریس هایكازی چكناواریان زادهٔ 21 مهر 1316 در بروجرد آهنگساز، رهبر اركستر، نویسنده و نقاش ایرانی ارمنی‌تبار است. وی یكی از چهره‌های شناخته‌شدهٔ فرهنگی ایران و ارمنستان است.

چكناواریان به‌عنوان آهنگساز تاكنون بیش از 75 اثر شامل 6 اپرا، 5 سمفونی، 1 اوراتوریو، 1 ركوئیم، آثاری در زمینهٔ موسیقی كُر، موسیقی مجلسی، موسیقی باله، پیانو و خوانندگی، و همچنین كنسرتوهایی برای پیانو، ویولن، گیتار، سلو و پیپا، در كنار موسیقی‌های متن فیلم ساخته‌است. او بیش از 100 اثر با لیبل‌هایی مانند آرسی‌ای، فیلیپس، اِمی و ای‌اس‌وی منتشر كرده‌است.

چكناواریان بسیاری از اركسترهای مهم جهان از جمله اركستر فیلارمونیك ارمنستان، «فیلارمونیك سلطنتی انگلستان»، «فیلارمونیك سلطنتی لیورپول»، «اركستر مجلسی انگلیس»، «اركستر سمفونیك لندن» را رهبری كرده‌است.
استاد چكناواریان در گفتگو با «صباهنگ» درباره روزهایی كه با ویروس كرونا گذشت گفت: به خاطر پدیده كرونا متاسفم می دانم می دانم كه آسیب های زیادی برای همه مردم دنیا در پی داشت، ولی این دوسال برای من فرصتی بود كه فقط در خانه بمانم و بنویسم. این دوسال قطعات جدیدی درباره داستان عاشورا، رفتگان كوید 19، شمس مولانا، داستان سیاوش و ... نوشتم .
چكناواریان درباره انتشار این سمفونی ها گفت: اگر اسپانسر خوبی پیدا كنم به زودی این آثار را هم منتشر می كنم.
وی افزود: در آمدی در هنر نیست یك اسپانسر باید به هنر و فرهنگ علاقه مند باشد تا در این زمینه سرمایه گذاری كند. به نظر من چیزی كه در یك كشوراهمیت دارد فرهنگ آن است قدرت ها و ثروت ها می آیند و می روند ولی فرهنگ ماندگار و جاویدان است كشوری مثل ایران كه فردوسی و حافظ و سعدی را دارد فرهنگ بالایی دارد ولی متاسفانه در كشور كسی را نداریم كه از این فرهنگ حمایت كند.
هنرمند نویسنده و نقاش ایرانی درباره علاقه اش به تئاتر گفت: به نظر من هنر یك خانواده است شامل شعر، موسیقی، نقاشی ، تئاتر، مجسمه سازی و ...این خانواده نمی تواند بدون ارتباط باشد همه آنها باهم ارتباط فرهنگی دارند و یك هنرمند اگر بین این هنرها ارتباط برقرار نكند نمی تواند به جایی برسد. تئاتر را دوست دارم چون عضوی از این خانواده بزرگ است وعلاوه بر آن تئاتر یك هنر زنده است و الهام بخش، مانند اجرای یك سمفونی .
مجری برنامه از چكناواریان خواست بهترین و بزرگترین هنرمند موسیقی را از نگاه خودشان معرفی كند كه در پاسخ شنید، «خدا»به نظر من خدا بزرگترین هنرمند است با اثری زیبا به نام طبیعت، اگر به طبیعت خوب نگاه كنید هنر را در تمام جنبه های آن به خوبی می بیند من صدای موسیقی طبیعت را می شنوم و از آن الهام می گیرم.
وی درمورد هنرمندان برزگ موسیقی گفت: همه هنرمندان یك خانواده هستند و مانند باغ گلی هستند شما وقتی وارد یك باغ گل زیبا می شوید نمی توانید بگویید كدام بهتر و زیبا تراست پس بهتراست گلی را از شاخه نچینید و از دیدن آن لذت برد.
برنامه صباهنگ هر روز از شنبه تا چهارشنبه ساعت 18 به تهیه كنندگی رضا عزتی و اجرای مهبدقناعت پیشه تقدیم شنوندگان می شود.

علاقه مندان برای شنیدن این گفتگو می‌توانند به بخش گفتم گفت سایت مراجعه نمایند.

دسترسی سریع