ایلیا منفرد: كودكان بیمار مثل گل اركیده هستند .

ایلیا منفرد در گفتگوبا برنامه "صباهنگ" داستان سرودن ترانه گل اركیده را بازگو كرد.

1400/06/24
|
10:26

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، "صباهنگ"برنامه موسیقی محور رادیو صبا هر روز میزبان یكی از خوانندگان خوب كشورمان است.

روز سه شنبه 23 شهریور برنامه "صباهنگ" با ایلیا منفرد خواننده اثر گل اركیده گفتگو صمییمی داشت .
ایلیا منفرد (زاده 22 فروردین 1355 در كرمانشاه) خواننده و آهنگساز سبك پاپ است. وی با آهنگ «گل اركیده» در سال 1376 به شهرت رسید
گل اركیده برای همدردی با كودكان سرطانی سروده شده است. این ترانه سوزناك از شاخه‌ای گل اركیده سخن می‌گوید كه زرد، رنجور و پژمرده شده است، غمگین است، دردی بی‌پایان می‌كشد و تنها پناه دست‌های ظریفش، دست مادر است.

در ابتدای گفتگو وقتی مجری برنامه جویای حال و احوال وی در روزهای كرونایی شد گفت: من هم از گزند كرونا درامان نبودم دوبار مبتلا شدم ولی خداراشكر خیلی سخت نبود با استراحت و قرنطینه خانگی بهبودی حاصل شد.

مجری برنامه :فضای موسیقی چقدر متاثر كرونا بوده؟
ایلیا منفرد سوال مجری را با یك سوال جواب داد كه شما چه شغلی را در این دوسال دیدید كه به خاطر كرونا كاملا تعطیل باشد ، موسیقی در این دوسال كاملا تعطیل و بدون فعالیت بوده .
مجری برنامه : شما خودتان را بیشتر آهنگ ساز میدانید یا خواننده ؟ من هیچ وقت خودم را محدود دریك عرصه نكرده ام در دوره ای كه من اجازه فعالیت در موسیقی را نداشتم وارد حوزه تئاتر، ساخت فیلم و نویسندگی شدم ، ولی فكر می كنم مردم مرا به عنوان یك موزیسین می شناسند.
وی در ادامه توضیح داد ، همیشه برداشت من از هنر این بوده كه ، هنر تولد یك روح است كه به واسطه هنرمند اتقاق می افتد تا به یك پیام برسد .اگر از یك طریق انجام نشود از راه دیگری متولد می شود و آن پیام گاه در صحنه یك نمایش دیده میشود ، یا در یك قطعه موسیقی یا در دل یك ترانه شنیده می شود.

مجری برنامه از ایلیا منفرد خواست در مورد ترانه "گل اریكیده" بگوید
كه در جواب منفرد داستان سرودن ترانه گل اركیده به این تعریف كرد ،كه روزی با جمعی از هنرمندان موسیقی قرار بود به ملاقات كودكان مبتلا به بیماری های خاص برویم من به دنبال خرید گل ، با گل اركیده آشنا شدم دیدم ، كه گل فروشی جدا از سایر گلها نگهداری می شود ، وقتی علت را جویا شدم فهمیدم به خاطر حساسیتی كه این گل دارد باید در شرایط ویژه این نگهداری شود تا طول عمر مناسبی داشته باشد . آن روز گل اركیده برای كودكان خریدم و در آن ملاقات متوجه شدم كه كودكان آنجا مثل گل اركیده هستند همه بچه ها مثل گل هستند ولی این بیماران به خاطر حساسیتی كه دارند باید در شرایط ویژه ای زندگی كنند عین گل اركیده .
و بعد فكر من كاملا درگیر گل اركیده و آن بچه ها بود و تك تك كلمات ترانه به سمت ذهن من هجوم می آوردن وملودی این كار هم كه برگرفته از یك موسیقی متن یك تاتر باستانی یونانی است كه من از دیرباز با آن آشنا بودم .

در ادامه مجری برنامه درباره اصالت كرد وعلاقه به موسیقی كردی از وی سوال كرد كه در پاسخ خواننده كرمانشاهی كشورمان گفت: من ترانه هایی هم به این زبان خوانده ام و در فضای مجازی منتشر كرده ام .

در پایان ایلیا منفرد در پاسخ سوال مجری كه اگر وارد حوزه هنر نمی شدید چه شغلی را انتخاب می كردید طنازانه با نقد از وضعیت اقتصادی هنرمندان جواب داد، اگر انرژی و وقتی را من برای هنر در حوزه های مختلف از اجرا ترانه وموسیقی تا تدریس گذاشته ام در حرفه دیگری گذاشته بودم الان از نظر اقتصادی خیلی بالاتر بودم.

دسترسی سریع