پدر سمفونی ایران : اگر پزشك می شدم یك پزشك معمولی بودم ولی ..

رادیو صبا در برنامه موسیقی محور صباهنگ با شاهین فرهت پدر سمفنونی ایران گفتگو صمیمی داشت.

1400/06/22
|
11:04به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، شاهین فرهت آهنگساز، موسیقی‌دان و مدرس موسیقی خوب كشورمان مهمان تلفنی برنامه صباهنگ رادیو صبا شد.
شاهین فَرهَت (زادهٔ 7 فروردین 1326) آهنگساز، موسیقی‌دان و مدرس موسیقی اهل ایران است. وی به‌عنوان یكی از آهنگسازان سرشناسِ موسیقی كلاسیك در ایران، آثار متعددی را بر اساسِ فرم‌های رایج در موسیقی غرب مانند: سمفونی، كنسرتو، سوئیت، كانتات، پرلود، فوگ، پوئم سمفونیك، راپسودی و دیگر شیوه‌های مرسوم، خلق كرده كه غالباً به فضای موسیقی دوران رمانتیك نزدیك است و در عین‌حال از تأثیر نغمه‌های موسیقی ایرانی نیز بی‌بهره نبوده‌است. از كارهای وی تاكنون حدود بیست سمفونی ضبط و منتشر شده‌است كه در بین آثار آهنگسازان ایرانی، بیشترین تعداد را دارا است، به‌همین دلیل از او با عنوان «پدر سمفونی ایران» یاد می‌شود.
پدر سمفونی ایران در پاسخ به سوال فریبا باقری مجری برنامه صباهنگ كه از بین آثار سمفونی خود كدام اثر را ترجیح می‌دهید؟ گفت:آنها مثل بچه های من می‌مانند، نمی‌توان بین آنها فرقی گذاشت، البته به سمفونی تهران و فردوسی به عنوان بهترین ها اشاره كرد.
استاد فرهت در ادامه داستان علاقه مند شدن خود به موسیقی را برای مخاطبان این گونه روایت كرد كه من در خانواده‌ای هنرمند به دنیا آمدم از 4 سالگی با موسیقی آشنا شدم، سازها و دستگاهای را می‌شناختم، از 7 سالگی پیانو میزدم. وی گفت:داستان عشق و علاقه من به موسیقی با شنیدن یك قطعه از آثار بتهون كه از رادیو پخش می‌شد شروع شد كه من با شنیدن این قطعه در سن 7 یا 8 سالگی كاملا میخكوب شدم و سریعا به دنبال تهیه صفحات آن موسیقی رفتم.
بعد از آن به دنبال موسیقی رفتم والبته خانواده نیز در این را بسیار با من همراهی كردند و مرا تشویق كردن.
و كلاس سوم دبستان پدرم به عنوان جایزه شاگرد اولی یك پیانو برام خرید.

وی در پاسخ به این سوال كه جوایز مختلف برای شما انگیزه ای بوده گفت: برای من همیشه جوایز اهمیت نداشته به نظرم آنچه یك هنرمند را مشتاق می‌كند و برای او تشویقی است استقبال از كار اوست.
مجری برنامه از استاد فرهت درمورد اینكه شما آموزش تجربی یا آكادمیك را برای یادگیری موسیقی پیشنهاد میكنید گفت: من تمام دوره های آموزشی خود را به صورت آكادمیك در بهترین دانشگاهای دنیا طی كردم و توصیه میكنم كه علاقه مندان به موسیقی به صورت آكادمیك وارد این حوزه شوند.
در ادامه مجری برنامه از استاد فرهت پرسید چرا بعد از حضور در بهترین دانشگاهای دنیا مجدد به ایران برگشتید و در پاسخ شنید، من همیشه نمادهای ایرانی را دوست داشتم و شكر گذار خداوند بودم كه زبان مادری ام فارسی است میتوانم به راحتی كتاب های حافظ، سعدی و مولانا بخوانم.
وی افزود :من از سن 20 سالگی برای تحصیل در رشته موسیقی از كشور خارج شدم در آن زمان ویزای تحصیلی به رشته موسیقی تعلق نمی‌گرفت من چون زبان انگلیسی خوبی داشتم موفق شدم در رشته پزشكی پذیرش بگیرم، زمان خروج از كشور پدر من علارقم اینكه خودشان پزشك بود به من تاكید كرد كه موسیقی را ادامه بده، چون اگر تو یك پزشك شویی یك پزشك معمولی میشوی ولی با عشق و علاقه ای كه به موسیقی داری اگر ادامه بدهی هم خودت میتوانی با رضایت زندگی كنی و همین كه حتما در این حوزه به موفقیت های بزرگی دست میابی كه در این صورت میتوانی بهتر به وطن خدمت كنی. من سال های زیادی در خارج از كشور زندگی كرده ام و تدریس كرده ام ولی هر چه می‌گذشت و میگذرد بیشتر و بیشتر به وطن و ایران علاقمند میشوم.

شاهین فرهت در پایان گفتگو در پاسخ به این سوال كه آثار كدام خواننده را بیشتر میشنوید و دوست دارید، ازحسین قوامی وغلامحسین بنان به عنوان خوانندگان مورد علاقه خود یاد كرد و افزود من همیشه شنونده برنامه گلهای رنگارنگ از رادیو بوده ام .
برنامه موسیقی محور صباهنگ هر روز از شنبه تا چهارشنبه ساعت 18:30از رادیو صبا پخش می شود .این برنامه در هفته جاری به تهیه كنندگی سجادكلبادی نژاد و اجرای فریبا باقری راهی آنتن صبا می شود.


علاقمندان می‌توانند این گفت و گو را از آرشیو برنامه صباهنگ از سایت شبكه به آدرس Radiosaba.ir یا برنامه كاربردی ایرانصدا بشنوند.

دسترسی سریع