مسعود سخاوت دوست: موسیقی فیلم «موقعیت مهدی» متأثر از جغرافیای لوكیشن بود

آهنگساز فیلم «موقعیت مهدی» در مصاحبه با رادیو صبا از ویژگی های موسیقی این فیلم گفت.

1401/05/26
|
13:16به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «صباهنگ» برنامه موسیقی محور رادیو صبا است كه با پخش ترانه های درخواستی، فضای شادی را برای مخاطبان این شبكه ایجاد می كند. این برنامه در كنار سرگرمی به اطلاع رسانی در حوزه موسیقی می پردازد و آخرین اخبار و حواشی موسیقی را به اطلاع مخاطبان می رساند.
این برنامه روز سه شنبه 25 مرداد با مسعود سخاوت دوست آهنگساز خوب كشورمان گفتگو داشت.
مسعود سخاوت دوست، آهنگساز فیلم «موقعیت مهدی» در برنامه «صباهنگ» رادیو صبا گفت: انتخاب بنده برای فیلم «موقعیت مهدی» به دوستیم با آقای گوهری برمی‌گردد كه به آقای حجازی‌فر معرفی شدم و در جلسات باهم به توافق رسیدیم.

سخاوت دوست گفت: موقعیت مهدی چند ویژگی منحصر به فرد داشت. از جمله جغرافیا، زبان آذری و جغرافیای زبان، كه در بحث موسیقی خیلی اثرگذار بود. از آنجایی كه فیلم در ژانر دفاع مقدس قرار داشت، ولی آقای حجازی‌فر معتقد بود كه نگاهی كاملا هنری و شاعرانه به این فیلم داشته باشیم.

آهنگساز فیلم «موقعیت مهدی» گفت: از آنجایی كه زمان هم نداشتیم، سعی كردیم كار را به صورت نهایی انجام دهیم كه به صورت ماكت نباشد.

وی در پاسخ به این سوال كه چقدر موسیقی به تكمیل كردن فیلم كمك كرد، گفت: این فیلم بدون موسیقی از لحاظ پرداخت و موضوع، اثر تاثیرگذاری است. موسیقی هم به عنوان بخشی از عوامل تاثیرگذار در این فیلم موثر است. از آنجایی كه خط صوتی فیلم خیلی اهمیت داشت، موسیقی هم به عنوان یكی از اركان‌های مهم ایفای نقش كرد.

مسعود سخاوت دوست درباره فیلم «بدون قرار قبلی» گفت: این فیلم هم از بهترین آثار بهروز شعیبی بود كه با محوریت سلوك پرداخته شد. جنس موسیقی‌اش هم با فیلم «موقعیت مهدی» متفاوت بود؛ چراكه «موقعیت مهدی» تركی آذربایجانی بود، اما «بدون قرار قبلی» با توجه به نوا‌های خراسانی شكل گرفته بود.

به گفته این آهنگساز، قطعاً تسلط بر روی موسیقی نواحی برای این نوع فیلم‌هاضروری است. هم فیلم موقعیت مهدی و هم بدون قرار قبلی موقعیت جغرافیایی در آن تاثیرگذار بود. در فیلم «موقعیت مهدی» 99 درصد زبان فیلم آذری بود. فیلم «بدون قرار قبلی» هم با محوریت مشهد و فضا‌هایی كه متعلق به امام رضاست، رویكرد فرهنگی خود را داشت كه موسیقی خود را طلبید.

وی درباره نحو همكاریش با نرگس آبیار این را هم گفت: حدود 8 سال پیش بود كه با خانم نرگس آبیار در «فیلم شیار 143» با ایشان آشنا شدم. این اولین همكاری مشترك ما بود. ذهنیت خانم آبیار خیلی مدرن و دارای زیبایی‌شناسی خاصی است. تقریباً در تمامی كار‌های ایشان، همكاری مشترك داشتیم.
برنامه «صباهنگ» از شنبه تا چهارشنبه ساعت 19 با اجرای فریبا باقری و تهیه كنندگی سیامك احمدی پور و هماهنگی پویا رضایی تقدیم مخاطبان می شود.

دسترسی سریع