توتونچیان در گفتگو با «صباهنگ»: موسیقی ایرانی برای من فقط عشق است و درآمدی ندارد

حسین توتونچیان در گفتگو با رادیو صبا درباره حوزه های مختلف كاریش توضیح داد//سود 30شب اجرا كنسرت نمایشی سی صد برابر با اجرای یك كنسرت در سالن اسپیناس بود

1401/05/23
|
11:06

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «صباهنگ» برنامه موسیقی محور رادیو صبا است كه با پخش ترانه های درخواستی، فضای شادی را برای مخاطبان این شبكه ایجاد می كند. این برنامه در كنار سرگرمی به اطلاع رسانی در حوزه موسیقی می پردازد و آخرین اخبار و حواشی موسیقی را به اطلاع مخاطبان می رساند. روز شنبه 22 مرداد «صباهنگ» با محمد حسین توتونچیان به عنوان یكی از تهیه كنندگان بزرگ موسیقی گفتگو داشت. توتونچیان گفتگو را با معرفی تعدادی از هنرمندان و گروه هایی كه كار تهیه كنندگی آثارشان و برگزای كنسرت ها را انجام میدهد شروع كرد و از هنرمندانی چون شهرام ناظری عقیلی، برادران پورناظری،سالار عقیلی، علیرضا قربانی، گروه كامكار و ....یاد كرد.
تهیه كننده بزرگ موسیقی درباره فعالیت در عرصه های مختلف موسیقی توضیح داد، موسیقی ایرانی را به خوبی میشناسم، با ردیف ها و دستگاه های موسیقی ایرانی آشنایی دارم و 12 نوع ساز را مینوازم حتی تجربه فروش ساز را هم دارم.
ولی موسیقی فاخر مملكتم ایران عشق و علاقه من است، و این بخش برای من تنها عشق و علاقه است و از نظر اقتصادی هیچ درآمدی برای من نداشته است و برای باقی ماندن در این عرصه وارد حوزه موسیقی پاپ شدم و به برگزاری كنسرت های پاپ و به برنامه ریزی برای هنرمندان این بخش پرداختم، البته در این عرصه نیز همیشه كیفیت هم مورد توجه قرار گرفته است.
تهیه كننده «كنسرت نمایشی سی صد»بار دیگر در این برنامه درباره قیمت بالای این كنسرت توضیح دهید و گفت: همین امروز كنسرت هایی كه در حال برگزاری است با حضور یك هنرمند تعداد حدود 6 تا 12 نوازنده بلیط كنسرت بین 200 تا 450 هزار تومان است و هیچكس به آن اعتراضی ندارد ولی كنسرت نمایشی سی صد با حضور 283 نفر در صحنه در بخش های مختلف نمایش، اجرا، خوانندگی، نوازندگی، حركت و... با قیمت بلیط هفتاد تا هفتصد هزارتومان فكر نمیكنم خیلی دور از انصاف باشد.
وی در ادامه افزود: برای اجرای این كنسرت نمایش در مجموعه سعدآباد سازه مخصوص اجرای كنسرت توسط مهندسین و كارفرمایان ایرانی تهیه شده كه كاملا منحصر بفرد است و هیچ توجهی به این مسئله نشد من طرح های این سازه را از خارج كشور وارد كردم و تمام كار توسط هنرمندان و مهندسان كشور بدون خروج هیچ ارزی از كشور انجام شد.
توتونچیان در نهایت گفت: كارهای بزرگتر و با كیفیت بیشتر هزینه بیشتری دارد.
فریبا باقری مجری این برنامه صریحا درباره سود برگزاری اجرای این كنسرت نمایش از توتونچیان رسید و در جواب شنید، برگزاری كنسرت نمایشی سی
صد، هزینه های صورت گرفته را جبران كرد و سود هم داشت ولی سود 30شب اجرا این كنسرت بزرگ برابر با اجرای یك كنسرت در سالن اسپیناس بوده.
توتونچیان در ادامه درباره فروش بلیط های این كنسرت نمایشی گفت: این كنسرت نمایش در این مدت 120 هزار بلیط فروخته شد با درنظر گرفتن این كه یك شب اجرای این كنسرت بدون فروش بلیط فقط ویژه كادر درمان بود ، البته نه جراحان و پزشكان بلیط های آن شب فقط به پرستاران و كادر زحمتكش درمان رسید كه با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشكی تهران، ایران و شهید بهشتی انجام شد.
مجری برنامه از توتونچیان پرسید، شما به عنوان مدیر سایت فروش بلیط كنسرت ها آیا این موضوع را تایید می كنید كه «تهیه كنندهای برگزار كننده یك كنسرت به صورت نمایشی اقدام به خرید تعداد زیادی از بلیط ها می كند تا شور و اشتیاق كاذب بین مخاطبان ایجاد كنند» و در پاسخ شنید، این امكان برای اجرای كنسرت یك شبه وجود دارد ولی كنسرت هایی كه به تعداد 10 تا 15 شب تمدید میشود این امكان را ندارند و مخاطبان آن ها واقعی هستند.
تهیه كننده بزرگ موسیقی درباره قراردادهای استعمار گونه بین تهیه كنندگان و هنرمندان در این عرصه گفت: من شخصا به این مسئله اعتقاد دارم كه بركت و رضایت ارزش بیشتری دارد، تجربه به من نشان داده رعایت انصاف شاید درآمد من را كم كند ولی بركت آن را كه ارزشمند تر است بیشتر می كند.
وی بندهای قرارداد 50 درصدی بین خودش و هنرمند را مصداق این صحبت قرار داد و گفت: من در قرار دادهایم تمام هزینه ها را به روز حساب میكنم وتورم را برای هنرمند در نظر میگیرم.
توتونچیان در پایان درباره بزرگترین حاشیه كه تجربه كرده است گفت: برگزاری مراسم تشییع هنرمند مرحوم مرتضی پاشایی بزرگترین حاشیه را برای من داشت به طوری كه هشت ماه ممنوع كار شدم و اتهامات سخت و بزرگ را تحمل كردم و بعد از تحقیق و تجسس فراوان افسر پرونده از من حلالیت طلبید و گفت اشتباه شده است. برنامه «صباهنگ» از شنبه تا چهارشنبه ساعت 19 با اجرای فریبا باقری و تهیه كنندگی سیامك احمدی پور و هماهنگی پویا رضایی تقدیم مخاطبان می شود علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت رادیو صبا و بخش گفتم گفت شنونده این گفتگو باشند.

دسترسی سریع