امیر محمد تفتی: هنر موسیقی ایرانی بداهه خوانی و بداهه نوازی است

امیر محمد تفتی خواننده سنتی در گفتگو با رادیو صبا از ویژگی های موسیقی ایرانی گفت

1401/05/11
|
12:16
به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «صباهنگ» عنوان برنامه موسیقی محور این شبكه رادیویی است، كه با محوریت پخش موسیقی های درخواستی همراه مخاطبان می شود.
این برنامه در بخش مهمان ویژه هر روز میزبان یكی از هنرمندان و اهالی موسیقی می شود. روز شنبه 8 مرداد میزبان امیر محمد تفتی خواننده سنتی كشورمان بود.
امیر محمد تفتی در بهمن ماه 1348 در شهر یزد متولد شد. از كودكی در محضر پدر به فراگیری تلاوت قرآن پرداخت. با شروع مقطع دبیرستان به طور جدی فراگیری هنر آواز و موسیقی را دنبال كرد و نزد اصغر حج فروش و اصغر حسینی، گوشه های آوازی و برخی تصانیف را آموخت. با ورود به دانشگاه تمرینات مستمر و منظم خود را ادامه داد. پس از فارغ التحصیلی به تهران مهاجرت كرد و حدود دو سال در محضر استاد مجید كیانی ردیف مرحوم دوامی را فرا گرفت. از فعالیت های او در عرصه‌ی موسیقی می توانی به: اجرای برنامه با گروه وزیری، كنسرت با گروه عارف، اجرای برنامه در دوین جشنواره‌ فرهنگی هنری ایران در بریتانیا، اجرای برنامه در كنگره‌ی بین المللی بزرگداشت امیر خسرو دهلوی در هند و... اشاره كرد.
تفتی در گفتگو با «صباهنگ» بعد از معرفی تعدادی از كارها و آلبوم های خود درباره وضعیت موسیقی فعلی گفت: در ده سال گذشته اتفاقات مهم در موسیقی كلاسیك ایرانی افتاد، تعداد زیادی از خوانندگان و دوستان ما به سمت صنعتی شدن موسیقی رفتند. اما ذائقه مردم منحصر به فرد است هر كدام سلیقه ویژه‌ای دارد.
شاید بتوان به زبان ساده تر درباره وضعیت موسیقی سنتی و كلاسیك ایرانی گفت: این نوع موسیقی الان مد نیست.

خواننده خوب كشورمان درباره موسیقی ایرانی توضیح داد، هنر اصلی موسیقی اصیل ایرانی بداهه خوانی و بداهه نوازی است و این ویژگی است كه موسیقی اصیل ایرانی را ممتاز می كند. امروزه فضای موسیقی بیشتر به سمت كارهای اركسترا رفته است و به صورت ناخودآگاه سلیقه مخاطب به این سمت كشیده می شود.
تفتی درباره تبلیغات آثار خود توضیح داد رسانه و تهیه كننده ها نقش بسیاری برای سوق دادن مخاطب به سمت 1 چیز دارد در موسیقی نیز به همین صورت است رادیو و تلویزیون به عنوان رسانه معمولی نقش بسزایی در سوق دادن سلیقه مردمی به سمت یك نوع موسیقی دارد.
وی افزود این وظیفه رادیو و تلویزیون است كه ما را معرفی كند و آثار ما را پخش كند در مورد تهیه كنندگان بزرگ موسیقی نیز یكبار من به واسطه یكی از دوستانم قرار بود برای هماهنگی یك كنسرت با یك تهیه كننده صحبت كنیم كه در جواب این را شنیدیم با موسیقی اصیل سنتی خداحافظی كنید.
مجری برنامه انتخاب موسیقی های تلفیقی را امیر محمد تقی پیشنهاد كرد و در جواب شنید در موسیقی تلفیقی گاهی فقط ساز شما تغییر می كند و یا محتوا تغییر می كند ولی چیزی كه الان من است به عنوان موسیقی تلفیقی می شنوم تغییر ساز و محتوا است تنها اشعار به زبان فارسی خوانده می شوند وگرنه هیچ نشانه دیگری از زبان فارسی موسیقی ایرانی در آن دیده نمی شود.
برنامه «صباهنگ» هر روز از شنبه تا چهارشنبه ساعت 19 به تهیه كنندگی سیامك احمدی پور و اجرای فریبا باقری و هماهنگی پویا رضایی تقدیم مخاطبان رادیو صبا می شود.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت رادیو صبا و بخش گفتم گفت شنونده این گفتگو باشند

دسترسی سریع