سینا جوانشیر: به دنبال پركردن سالن كنسرت ها نیستم/ می خواهم موسیقی اصیل را مدرن ارائه كنم

سینا جوانشیر خواننده آذری زبان در گفتگو با «رادیو صبا» درباره سبك جدید موسیقی های آذری صبحت كرد

1401/04/12
|
12:47


به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «صباهنگ» برنامه موسیقی محور رادیو صبا است، كه با پخش ترانه های درخواستی، فضای شادی را برای مخاطبان این شبكه ایجاد می كند.
این برنامه با بخش های «گزارش»، «موسیقی فیلم»، «تكمیل شعر»، «تركیب ترانه»، «نمایش ترانه» و «مهمان ویژه» هر روز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19 راهی آنتن رادیو صبا می شود.
روز شنبه یازده تیر سینا جوانشیر خواننده آذری مهمان ویژه این برنامه بود و درباره فعالیت هایش در حوزه موسیقی محلی و آذری صحبت كرد.
سینا جوانشیر متولد سال 1368 دشت مغان، فارغ‌التحصیل كارشناسی ارشد رشته مهندسی برق مخابرات از دانشگاه سراسری تبریز ، كه در خاندان جوانشیر كه خاندانی عالم و اهل هنر بوده رشد كرده و به دلیل عشق و علاقه فراوان، از دوران كودكی پا به عرصه هنر موسیقی گذاشت و اكنون به فعالیت‌های خوانندگی و آهنگسازی مشغول است و آثار تاتار، هالای و لِیلانا را در دفتر موسیقی وزارت ارشاد ثبت كرده است.
جوانشیر درگفتگو با برنامه «صباهنگ» درباره قطعه «هالای» این طور توضیح داد، «هالای» یك نام آذری است و از جمله رقص های جمعی فولكلوریك قدیمی اهالی خاور میانه است من با نام گذاری این قطعه خواستم این فرهنگ قدیمی هم در ذهن مخاطبان ماندگار شود. به نظر موسیقی تنها برای گوش دادن و لذت بردن نیست، می توان كنار آن فرهنگ ها و سنت های دیرین و اشعار فاخر را هم با ریتم و آواز ملكه ذهن مخاطب كرد و روی فكر و فرهنگ مخاطب تاثیر گذار بود.
وی درباره سبك جدید در آثارش گفت: در این سبك جدید تلاش كرده ام با مدرن كردن موسیقی های محلی جوانان را به موسیقی های اصیل كشور خودمان علاقه مند كنم ،تا ذوق و علاقه شنونده آثار اصیل را بشنوند. البته در این سبك تلاش كردیم آسیبی به موسیقی های اصیل وارد نشود واین سبك موسیقی نیز برای برزگان موسیقی سنتی و محلی خوشایند بوده و نسبت به آن نظر مثبتی داشته اند.
خواننده آذری زبان درباره تهیه كننده و سرمایگذار در موسیقی محلی و آذری گفت: سرمایه گذار برای حمایت از تولیدات محلی هست ولی كم ، حامیان مالی به سختی این رسیك را می پذیرند چون آنها دوست دارند با ریسك كمتری از یك خواننده حمایت كنند كه به راحتی سالن كنسرت ‌ها پر شود. در مورد كارهای من هم به این صورت است، البته من می توانم كنسرت ها را به گونه ای اجرا كنم كه به راحتی سالن ها پر شود ولی فعلا به دنبال این نسیتم، سبك و سلیقه كاری افراد با هم متفاوت است، الان ترجیح می دهم با مدرن كردن موسیقی های اصیل دینم را نسبت به این موسیقی ادا كنم.
برنامه «صباهنگ» هر روز از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی سیامك احمدی پور و اجرای فریبا باقری تقدیم مخاطبان رادیو صبا می شود.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت رادیو صبا و بخش گفتم گفت شنونده این گفتگو باشند.

دسترسی سریع