محمدرضا چراغعلی: گاهی از این كه یك موزیسین هستم احساس شرمندگی می كنم

محمدرضا چراغعلی آهنگساز خوب كشورمان در گفتگو با برنامه «صباهنگ» رادیو صبا درباره آخرین آثارش و حال و هوای این روزهای موسیقی توضیحاتی داد/انقلاب فرهنگی نكردیم كه محتوای موسیقی كه وارد خانه و كاشانه ما می‌شود، این باشد.

1401/03/29
|
10:23


به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «صباهنگ» عنوان برنامه موسیقی محور این شبكه رادیویی است، كه با محوریت پخش موسیقی های درخواستی همراه مخاطبان می شود.
این برنامه در بخش مهمان ویژه هر روز میزبان یكی از هنرمندان و اهالی موسیقی می شود. روز شنبه 28 خرداد برنامه «صباهنگ» میزبان محمدرضا چراغعلی آهنگساز خوب كشورمان شد و با وی درباره آخرین آثارش و صنعت موسیقی گفتگوی داشت.

این گفتگو با پخش قطعاتی به خوانندگی محمدرضا چراغعلی شروع شد، آهنگساز خوب كشورمان درباره خوانندگی و آواز خوانی خودش توضیح داد، خودم را یك خواننده نمی دانم گاهی به صورت اتفاقی و برای دل خودم آواز خوانی می كنم. اگرچه به نظر من یك آهنگساز خوب باید بتواند خوب هم بخواند، البته خوانندگی فقط خواندن یك ترانه نیست عوامل مختلف باید كنار هم قرار گیرند تا یك خواننده خوب خلق شود، یك خواننده خوب باید شخصیت یك هنرمند را داشته باشد تا بتواند روی صحنه به خوبی بخواند و اجرا كند.
استاد چراغعلی درباره آخرین آثارش توضیح داد، هم اكنون در حال ضبط موسیقی تیتراژ فصل جدید سریال به یاد ماندنی «داستان یك شهر» هستیم كه احتمالاً تا هفته آینده راهی آنتن شبكه پنج سیما می شود.
چراغعلی در پاسخ این سوال مجری كه « به نظر شما حال این روزهای موسیقی چگونه است؟» گفت: از نظر اقتصادی و با نگاه صنعتی موسیقی امروز حال خوبی دارد، برگزاری كنسرت ها و استقبال خوب مردم ولی به نظر من از نظر محتوایی حال موسیقی این روزها خوب نیست ما انقلاب فرهنگی نكردیم كه محتوای موسیقی كه وارد خانه و كاشانه ما می‌شود، این باشد گاهی از این كه یك موزیسین هستم احساس شرمندگی می كنم.
وی درباره قیمت بلیط كنسرت ها افزود: الان با وضعیت اقتصادی فعلی هیچ چیز با درآمد روزانه ما هماهنگی ندارد یك فارغ التحصیل رشته موسیقی با صد سال كار نمیتواند یك خانه برای خودش داشته باشد.
در ادامه این گفتگو استاد چراغعلی درباره ورود موسیقی پاپ توضیح داد، ورود موسیقی پاپ همراه یك سیاست فكری در سازمان صدا و سیمابود، به این صورت كه قرار شد به جای واردات فرهنگی تولید داخلی به صورت مشابه سازی داشته باشیم و خوانندگانی به تقلید از خوانندگان خارجی شروع به كار كردند، كه كم كم با انتخاب مردم حذف شدند و در دوره بعد موسیقی های زیرزمینی و غیرمجاز شروع به كار كردن كه بسیار مورد استقبال مردم نیز قرار گرفتند البته تا زمانی كه مجوز پخش نداشتند، به محض اینكه مجوز پخش را دریافت می‌كردند كم كم حذف می شدند.
چراغعلی در ادامه درباره محتوای ترانه هاو موسیقی گفت: به نظر من با پخش و ترویج ترانه های بی محتوا قرار است خود صنعت و هنر موسیقی به خودش آسیب برسانند.
استاد چراغعلی اظهار كرد: ما ملتی هستیم كه قرن هشتم حافظ برای ما شعر گفته پس فهم و درك موسیقی فاخر را داریم، نباید طوری برای مخاطب برنامه ریزی شود كه سلیقه موسیقی آن ها تنزل پیدا كند.
برنامه «صباهنگ» هر روز از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی سیامك احمدی پور و اجرای فریبا باقری تقدیم مخاطبان رادیو صبا می شود.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت رادیو صبا و بخش بگو مگو شنونده این گفتگو باشند

دسترسی سریع