كیوان ساكت: هنرمند واقعی به هیچ كس و هیچ جا وابسته نسیت/ ترانه دریا ایرج بسطامی بعد از مرگش صدا گذاری و آماده شد

آهنگساز قطعه دریا به خوانندگی ایرج بسطامی درباره تهیه این ترانه بعد از مرگ خواننده توضیحاتی در رادیو صبا ارائه كرد

1401/03/18
|
12:08


به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «صباهنگ» برنامه موسیقی محور رادیو صبا است، كه با پخش ترانه های درخواستی، فضای شادی را برای مخاطبان این شبكه ایجاد می كند.
این برنامه با بخش های «گزارش»، «موسیقی فیلم»، «تكمیل شعر»، «تركیب ترانه»، «نمایش ترانه» و «مهمان ویژه» هر روز از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 19 راهی آنتن رادیو صبا می شود.
این برنامه در بخش میهمان ویژه هر روز میزبان یكی ا زهنرمندان عرصه موسیقی می شود.
صباهنگ در میزبانی استاد كیوان ساكت در باره آخرین فعالیت های هنرمند خوب كشورمان گپ و گفت صمیمی داشت.
استاد ساكت در ابتدای گفتگو درباره هنرمند و موسیقی گفت: هنرمند بیانگر درد ها، شادی ها، آرزوها و همه آنچه در جامعه رخ می دهد است، به قول استاد وزیری موسیقی یك پدیده اجتماعی است و جامعه از انسانها درست شده است و اتفاقات جامعه بر روی موسیقی یك جامعه تاثیرگذار است.
وی افزود: به نظر من هنرمند واقعی هنرمندی است كه وابسته به هیچ جا و هیچ كس نباشد به جز انسانیت و اخلاق و بیانگر راستین نیاز های مردم جامعه خودش باشد.
استاد ساكت در پاسخ سوالی مجری برنامه كه «در این روزها صدای چه كسی را می شنوید و چه موسیقی را می پسندید؟» گفت: موسیقی این روزها به دل من نمی نشیند، صداقت را در این آثار كمتر پیدا می كنم در یك كلام «سخن كز دل برآید لاجرم بر دل نشیند...»
موسیقی دان خوب كشورمان درباره فعالیت های اخیرش توضیح داد، اخیرا آلبوم بختیاری «دینشت» را رونمایی كردم و كتاب «خوشه تاك همسایه» را آماده چاپ دارم و تك ترك هایی با اجرای خوانندگان خوب كشورمان چون همایون شجریان و سالار عقیلی از من منتشر شده است.
استاد ساكت در این گفتگو به روایت داستان ساخت برخی از آثار خود پرداخت از جمله قطعه «دریا» از آلبوم بی كاروان ایرج بسطامی.
وی در این باره گفت:در آن روزها مثل آماده سازی همه ترانه ها موسیقی قطعه دریا آماده شده بود و قرار بود بعد از از بازگشت سفر ایرج بسطامی از از بم، زنده یاد این قطعه راروی موسیقی بخواند كه متاسفانه زلزله بم اتفاق افتاد و ...
البته ایرج بسطامی قبل از سفر قطعه دریا را در تالار وحدت اجرا كرده بود كه به طور عجیبی این قطعه از نظر سرعت و كوك بسیار با موسیقی آماده شده در استودیو هماهنگ بود و ما بعد از فوت استاد بسطامی این ترانه را با استفاده از اجرای تالار وحدت آماده و منتشر كردیم.
مجری برنامه در ادامه از استاد ساكت پرسید «اگر جوانی در زمینه موسیقی استعداد داشته باشد و از نظر مالی امكانات لازم را نداشته باشد آیا شما از او حمایت می‌كنید؟» و در جواب شنید دوستانی كه از نزدیك مرا می شناسند می‌دانند كه من در این زمینه از جوانان مستعد و تلاشگر بدون هیچ چشم داشتی حمایت می كنم و مصداق این قضیه می توان به یكی از شاگردان چند ساله من اشاره كرد كه چند وقت پیش به عنوان مقام نخستین در جشنواره تكنوازی تار و سه تار مورد تقدیر قرار گرفت.
«صباهنگ» از شنبه تا چهارشنبه ساعت 19 به مدت 60 دقیقه به تهیه كنندگی سیامك احمدی پور و اجرای فریبا باقری از رادیو صبا پخش می شود.
علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت رادیو صبا و بخش گفتم گفت شنونده این گفتگو باشند.

دسترسی سریع