علیرضا قزوه:عادلانه به دنبال رشد موسیقی و استعدادهای اصیل هستیم

مدیردفترشعر، موسیقی و سرود سازمان صدا وسیما در گفتگو با رادیو صبا درباره مراحل دریافت مجوز پخش موسیقی در صدا و سیما توضیح داد

1401/03/03
|
13:03


به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، «صباهنگ» برنامه موسیقی محور رادیو صبا است، كه با پخش ترانه های درخواستی، فضای شادی را برای مخاطبان این شبكه ایجاد می كند.
این برنامه با بخش های «گزارش»، «موسیقی فیلم»، «تكمیل شعر»، «تركیب ترانه»، «نمایش ترانه» و «مهمان ویژه» هر روز از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 19 راهی آنتن رادیو صبا می شود.
روز دوشنبه دوم خرداد علیرضا قزوه، شاعر و نویسنده ،مدیر دفتر شعر و موسیقی و سرود صدا و سیما مهمان ویژه این برنامه شد و دراین گفتگو درباره آثاری كه از صدا و سیما پخش می شوند توضیح داد.
رئیس دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما درباره مراحل دریافت مجوز آثار از مركز موسیقی صدا و سیما گفت: درهای این مركز به روی همه باز است و من شخصا پذیرای همه كسانی هستنم كه دراین زمینه استعداد دارند، در این مركز بزرگان موسیقی بر اساس علم و دانش آثار رسیده را بررسی می‌كند و به طور معمول در طی یك تا دو روز نتیجه بررسی ها اعلام می شود.
علاقه مندان و كسانی كه فكر می كنند در حوزه شعر موسیقی و خوانندگی استعدادی دارند می توانند به مركز موسیقی صدا و سیما واقع در ساختمان اداری صدا و سیما طبقه ششم مراجعه نمایند.
وی افزود: علاقمندان در سایر شهرستان ها می توانند به مركز صدا و سیمای استانی خود مراجعه و آثار خود را برای این مركز ارسال نمایند.
علیرضا قزوه درباره انتخاب سلیقه ای برخی از آثار توضیح داد، شاید در برهه ای از زمان این اتفاق می افتاد، ولی امروز ما تلاش می كنیم این طور نباشد و آثار با اصالت و فرهیخته به سازمان صدا و سیما راه یابند و استعدادهای جوان و كمتر شناخته شده معرفی شوند.
وی افزود: هنرمندانی كه از نتیجه بررسی های آثارشان راضی نیستند می توانند اعتراض خود را ثبت كنند تا آثارشان توسط كارشناسان دیگری مورد ارزیابی قرار گیرد.
رئیس دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما درباره پخش ترانه ها و موسیقی های كم كیفیت گفت: برخی از ترانه ها و كارهایی كه از رادیو و تلویزیون شنیده می شود، گاهی بدون مجوز از طریق مدیران تولید و پخش راهی آنتن می شود، كه این كار به عنوان تخلف ثبت و مورد بررسی قرار می گیرد، همه تلاشمان را می‌كنیم كه این تخلفات كمتر شود.
شاعر و نویسنده خوب كشورمان در ادامه درباره تربیت نیروهای جدید در حوزه شعر و موسیقی در صدا و سیما گفت: با بررسی آثار رسیده از شهرستانها و تجلیل از جوانانی كه در این زمینه استعداد دارند تلاش می كنیم این استعدادهای با اصالت به سمت موسیقی های بی اصالت كشیده نشوند و جذب صدا و سیما شوند و آموزش های لازم را ببینند.
قزوه در پاسخ این سوال مجری برنامه كه به نظر شما دریافت مجوز یك موسیقی و ترانه از وزارت ارشاد و دفتر موسیقی صدا و سیما موازی كاری نیست؟» توضیح داد،در سازمان صدا و سیما سلسله مراتب و قوانینی برای پخش وجود دارد، برای مثال گاهی یك اثر مجوزپخش در شبكه استانی یا جام جم را دارد، ولی همان اثر در شبكه های سراسری قابل پخش نیست كه این قوانین نیز متناسب با مخاطب سنجی های انجام شده وضع شده است.
وی افرود: مركز موسیقی صدا وسیما در نهایت به دنبال پخش آثار با كیفیت و رشد استعداد های اصیل است كه تلاش می كند همه این اتفاقات از روی دانش و آگاهی وعادلانه صورت گیرد .
در پایان گفتگو مجری برنامه «صباهنگ» پیشنهاد برگزاری یك جشنواره استعدادیابی موسیقی در حوزه شعر، خوانندگی و موسیقی را به ریاست دفتر شعر، موسیقی وسرود صدا وسیما داد كه مورد استبقال قرار گرفت و قرار شد در آینده با هماهنگی با مدیر شبكه رادیویی صبا و پیگیری عوامل برنامه ساز صباهنگ صورت گیرید.
«صباهنگ» از شنبه تا چهارشنبه ساعت 19 به مدت 60 دقیقه به تهیه كنندگی سیامك احمدی پور و اجرای فریبا باقری از رادیو صبا پخش می شود.
علاقه مندان می توانند این گفتگو را با مراجعه به بخش بگو مگو در سایت رادیو صبا بشنوند.

دسترسی سریع