اهمیت اعتماد كردن در زندگی از زبان "شهر فرنگ"

یكی از نیازمندی‌های ما در زندگی كه به آن بی‌توجه هستیم، اعتماد به دیگران و جلب اعتماد آنان است. اعتماد یكی از عناصر زندگی است كه عدم توجه ما به آن باعث تنزل جایگاه و اهمیت آن در زندگی‌مان نخواهد شد.

1400/07/04
|
08:09

برخی از افراد اعتماد را موضوعی مطلق تلقی می‌كنند. بسیار شنیده‌ام كه بگویند «من به فلانی اعتماد كامل دارم» و یا اینكه «اعتمادم به فلان كس را از دست دادم».

موضوع مهم اینكه اعتماد امری نسبی است و آن را باید در طول یك طیف سنجید. علاوه بر این اعتماد را در زمینه‌های مختلف می‌توان مورد پایش قرار داد.

برای مثال اعتماد در روابط عاطفی، اعتماد در مسائل مالی، اعتماد در مسائل خصوصی، اعتماد در روابط كاری و … .

همانطور كه مشخص است به صورت مطلق نمی‌توان در مورد اعتماد یا عدم اعتماد به فردی قضاوت كرد بلكه اعتماد باید در یك موضوع مشخص و به‌صورت یك مقدار مشخص از یك طیف بیان شود.

البته این مقدار هم به‌صورت عددی مشخص برای هر فرد نیست بلكه هر كس در ذهن خودش مقدار این اعتماد و جایگاه هر فرد در این طیف را به‌خوبی می‌تواند تشخیص دهد.

برای مثال ما در برخی موضوعات و مسائل بسیار شخصی شاید به نزدیك‌ترین افراد به خودمان هم اعتماد نداشته باشیم و برعكس، امكان دارد در موقعیت‌هایی حتی به دست‌فروش كنار خیابان هم اعتماد كنیم.

بنابراین اعتماد امری است نسبی و وابسته به موقعیت.

از طرفی اعتماد كردن و اینكه در كجا و به چه كسی اعتماد كنیم، خود موضوعی است كه در گذر زمان و با تجربه به دست می‌آید.

برخی افراد این مهارت را با متحمل شدن هزینه‌های بسیار كسب می‌كنند و افرادی دیگر با هزینه‌های كمتر.

نكته دیگری كه وجود دارد، در پیش گرفتن حد اعتدال نسبت به عملكرد محتاطانه در اعتماد به دیگران است.

به این معنی كه در اعتماد به دیگران نه باید بیش‌ازحد محتاطانه عمل كرد و نسبت به هر كسی بی‌اعتماد بود و نه اینكه زیاده از حد ساده‌انگارانه به موضوع نگریسته و برای هر فردی از كیسه اعتماد هزینه كرد.

مسئله بعدی این است كه اعتماد به دیگران بایستی در گذر زمان به دست بیاید و این امر به‌مرور شكل می‌گیرد.

بنابراین بهتر است سعی كنیم در همان ابتدای مسیر آشنایی و صرفاً با توجه به‌ظاهر افراد و با قضاوت زودهنگام، در مورد اعتماد یا عدم اعتماد به آن‌ها تصمیم نگیریم و از دیگران هم چنین انتظاری نداشته باشیم."شهر فرنگ" با پخش ترانه های نشاط آفرین به همراه آیتم های نمایشی كوتاه با بیان طنز به نقد مسایل سیاسی ، اقتصادی، ورزشی و اجتماعی میپردازد. این برنامه از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 صبح به مدت 60 دقیقه راهی آنتن صبا می شود.

شهر فرنگ در بخش نمایشی با بیان طنز به موضوع " اهمیت اعتماد كردن در زندگی "پرداخته است ،در ادامه شنونده این بخش باشید.

دسترسی سریع