معرفی رتبه نخست ماندگار ترین موسیقی فیلم در رادیو صبا

فیلم مادر در رادیو صبا موفق به كسب رتبه نخست ماندگار ترین موسیقی فیلم شد.

1400/07/10
|
11:20

مادر فیلمی است از علی حاتمی . این فیلم محصول سال 1368 است و در هشتمین جشنواره فجر تا مرز گرفتن سیمرغ بلورین پیش رفت . موسیقی فیلم ساخته ارسلان كامكار است كه به همراه گروه كامكاران اجرا شد

«ارسلان كامكار» تنها بیست و پنج سال داشت كه «علی حاتمی» ساختِ موسیقی این اثر را به او پیشنهاد داد و او در عنفوانِ جوانی، سربلند از این آزمونِ سخت بیرون آمد و نه‌تنها یكی از برترین آثار خویش كه یكی از ماندگارترین موسیقی فیلم‌ها را در ایران ساخت. او همان تیتراژ آغازین با موسیقی‌ای پر از حس، روحِ ایرانی حاكم بر فیلم را به تصویر می‌كشد؛ كافی است بارِ دیگر صحنه‌ی آمدنِ مادر به خانه را به یاد بیاورید. آن بازی‌های درخشان و آن تصاویرِ گیرا، بدونِ موسیقیِ نابِ ایرانی «ارسلان» حتما چیزِ مهمی كم داشت. می‌شود صدها بار آن صحنه را دید و هر بار از دیدنِ آن و شنیدنِ «بیات ترك» غرقِ لذت شد؛ همان‌طور كه شنیدنِ آن ریزهای سنتور زمانِ آب‌پاشی یا آن چهارگاه زمانِ صبحِ فیلم.

«ارسلان» در این فیلم نیز مثلِ همیشه، به موسیقی كردی ادای دین كرد و در تیتراژ پایانی از لالایی فولكلور بهره برد. او همواره نسبت به زنده‌یاد «علی حاتمی» با احترام یاد می‌كند و می‌گوید: «او حتی یك كلمه نگفت كه من چه می‌خواهم و چه نمی‌خواهم.

روز جمعه نهم مهر فیلم مادر موفق به كسب رتبه نخست ماندگارترین موسیقی فیلم در رادیو صبا شد.

رادیو صبا در برنامه ترین های روز جمعه فهرستی از موسیقی متن برتر سینما را برای مخاطبان اعلام می كند كه در طول برنامه ماندگارترین موسیقی فیلم از نگاه مخاطبان انتخاب و در برنامه اعلام شد. این انتخاب از بین فیلم های «رگ خواب، روز واقعه،مادر ،كلاه قرمزی و پسر خاله،خواهران غریب ،از كرخه تا راین، بوی پیراهن یوسف ، در دنیای تو ساعت چند است؟،دست های آلوده و آواز و گنجشك ها» صورت گرفت .

فیلم های بوی پیراهن یوسف و خواهران غریب به ترتیب رتبه دوم و سوم این رقابت را كسب كردند .

برنامه "ترین ها " روزهای جمعه ساعت 17 به تهیه كنندگی نازنین حاج سیف الله ، اجرای شاهین جمشیدی ، پژوشگری مریم اویسی و شهره احمدوند و نویسندگی فرزانه عرفانی تبار راهی آنتن صبا می شود.

دسترسی سریع