سایت رادیو صبا نونوار شد

به گزارش فضای مجازی رادیو صبا در تاریخ پنجم آبان 1400 از سایت جدید این شبكه رونمایی شد.

1400/07/18
|
13:34

از سایت جدید رادیو صبا رو نمایی شد. در این رویداد دكتر مظفری قائم مقام معاونت صدا، دكتر اسدی مدیر هماهنگی و نظارت فضای مجازی، مهندس شاملو مدیر تولید چندرسانه ای معاونت صدا و مدیران شبكه رادیویی صبا حضور داشتند.

دكتر مظفری قائم مقام معاون صدا با تقدیر و تشكر مدیر شبكه صبا و عوامل راه اندازی سایت جدید شبكه گفت: از زیبایی‌های این كار می‌توان به كار تیمی صورت گرفته برای راه اندازی سایت جدید اشاره كرد. این شبكه باید به سمت برندسازی در آنتن شبكه و فضای مجازی حركت كند، مثلاً صدای امیرحسین مدرس می‌تواند برند صوتی این شبكه باشد.

ایشان برنامه‌سازی با اساس تعامل با مخاطبان و متناسب با نیاز آنها را بسیار عالی خواند و گفت: در این شبكه می‌توان به سمت كار با كاریكاتورها رفت و با طراحی و ساخت كاریكاتور عوامل و شخصیت‌های طنز شبكه برای كاربران و مخاطبان شبكه جذابیت ایجاد كرد. تهیه كنندگان این شبكه باید نگاه وسیع تری داشته باشند و تولیدات 360 درجه‌ای برای این شبكه آماده كنند چون این شبكه با طیف گسترده‌ای از مخاطبان روبه‌رو است.

در ادامه این جلسه حمید رضا افتخاری مدیر شبكه رادیویی صبا گفت: ضمن تشكر از زحمات دوستان و همكاران در فضای مجازی، سایت رادیو صبا در طراحی و قالب جدید با ارایه محصولات صوتی و تصویری جدید و بخش‌هایی ویژه به تعامل بیشتر با مخاطبان می‌پردازد.

این سایت پیش از این به اطلاع‌رسانی در حوزه طنز، پوشش اخبار شبكه و پخش برنامه‌های این شبكه اختصاص داشته و در طراحی جدید به تعامل بیشتر با مخاطبان توجه می‌شود و با این هدف بخش‌های تعاملی سامانه هدهد و بانك طنز به سایت شبكه اضافه شده است.

ما باید تلاش كنیم در فضایی مجازی به عنوان یك مرجع طنز باشیم و در طراحی جدید سایت یك نگاه تعاملی بین آنتن شبكه و فضای مجازی ایجاد كردیم، محصولاتی برای سایت آماده شده است كه بعد از بارگذاری روی سایت شبكه راهی آنتن صبا می‌شود.

افتخاری در خصوص سامانه تعاملی هدهد گفت: سامانه تعاملی هدهد صبا كه پیش از این به سایت رادیو صبا اضافه شده بود با دریافت آثار طنز مخاطبان به جمع‌آوری آرشیوی از فایل‌های طنز ارسالی می‌پردازد، كه این آثار بعد از بررسی و ویرایش با نام مخاطبان در ساخت برنامه‌هایی رادیویی استفاده می‌شوند و در بانك طنز و یا بخش‌های مختلف سایت در دسترسی كاربران قرار می‌گیرد.

«بانك طنز» آرشیوی از مجموعه آثار تولید شده در شبكه و آثار ارسالی مخاطبان است. در این بخش كاربران می‌توانند به مجموعه‌ای از متون طنز، طنز آهنگ و پادكست‌ها دسترسی داشته باشند كه البته قابل ذكر است كه این دسترسی در دو سطح عمومی و اختصاصی تعریف شده كه كاربران سایت با توجه به فعالیت در سایت امتیاز می‌گیرند و سطح دسترسی متناسب با امتیاز كاربر تعریف شده است.

از سایر بخش‌های جدید سایت می‌توان به راه اندازی بخش های ویژه «شما و صبا، شیرین‌بیان، خنده‌ساز، دایره ‌دنبك، كتاب‌خند، صباكاران و صبا در آینه» اشاره كرد. البته از خلاقیت‌های صورت گرفته در سایت جدید می‌توان به نام‌گذاری بخش‌های مختلف سایت متناسب با فضای شبكه به صورت طنز و خارج از چهارچوب رسمی اشاره كرد كه نام‌های انتخاب شده همه تداعی كننده فضای طنز و پر نشاط شبكه است.

در بخش «شیرین بیان» آرشیوی از پادكست‌های تنظیم شده از برنامه‌های رادیو صبا و پادكست‌های ارسالی مخاطبان بارگذاری می‌شود.

طنز آهنگ‌های ارسال شنوندگان در بخش «خنده‌ساز» ارائه می‌شود و كاربران می‌توانند با بازدید از این قسمت به آرشیوی از طنز‌آهنگ‌ها و كاور ترانه‌های روز توسط شنوندگان دسترسی داشته باشند.

«دایره دنبك» كه بخش ویژه موسیقی است، با انتشار تازه‌ترین‌های حوزه موسیقی و ترانه و البته با مجوز خواننده جذابیت خوبی برای كاربران دارد.

«كتابخند» از بخش‌های جدید سایت است كه در آن بخش‌هایی از برنامه‌های صوتی كه به معرفی كتاب های طنز می‌پردازد. همراه با خوانش بخش‌هایی از كتاب بارگذاری شده است كاربران با بازدید از این بخش می‌توانند با كتاب های طنز جدید آشنا شوند.

«طنزستان» عنوان بخش جدید است كه در آن گفتگو؛ طنزپردازان در شهرهای خارج از تهران در برنامه‌های رادیو صبا ارائه می‌شوند و كاربران می‌توانند با مراجعه به این بخش شنونده این گفتگو باشند و با طنازان سایر شهرستان‌ها آشنا شوند.

از بخش‌های شنیدنی و جدیدی كه در طراحی جدید به سایت شبكه اضافه شده است می‌توان به بخش «بگو مگو» اشاره كرد كه در آن با هنرمندان و بازیگران گفتگو می‌شود و یا گلچینی از گفتگوهای پخش شده در برنامه‌های شبكه به صورت صوتی بارگذاری می‌شوند و كاربران می‌توانند به راحتی شنونده این گفتگوها باشند.

بخش «خنده‌سازان» جایگزین بخش مشاهیر طنز شده است و به روایت زندگی‌نامه و بیان آثار مشاهیر طنز می‌پردازد در این بخش مختصری از زندگی‌نامه و آثار طنازان همراه با فایل‌هایی صوتی می‌پردازد و كاربران می‌توانند با مراجعه به این بخش با آثار طنز و زندگی نامه این طنازان آشنا شوند.

مهدی شاملو مدیر چندرسانه‌ای معاونت صدا در مورد سامانه تعاملی در سایت جدید رادیو صبا گفت: در طراحی جدید سایت شبكه گره تعاملی مخاطبان با آنتن صبا به درستی شناخته و بازشده است و این كه این شبكه این تعهد را به شنوندگان می‌دهد كه پیام‌های آنها خوانده می‌شود و روی سایت شبكه نمایش داده می‌شود قابل تقدیر است. به نظر من نام‌گذاری بخش های سایت كه تداعی كننده فضای طنز شبكه است نیز قابل تحسین است.

تمامی امكاناتی كه در سایت جدید رادیو صبا در دسترس كاربران قرار می‌گیرد هم عرض در برنامه كاربری ایران‌صدا نیز قابل دسترسی است و این اتفاق خوبی است وقتی حدود 80 درصد مخاطبان رادیو صبا از طریق فضای مجازی شنونده این برنامه هستند.

در این جلسه وحید اسدی مدیر هماهنگی و نظارت فضای مجازی معاونت صدا با تقدیر و تشكر از مدیر شبكه و گروه فضای مجازی گفت: جامعه ایرانی یك جامعه طناز است، ما قبل از شنیدن خبر هر اتفاقی در جامعه لطیفه مربوط به آن را می‌شنویم، این ویژگی مردم ایران در رادیو صبا این فرصت را به مخاطبان می‌دهد كه خود تولید كنند طنز باشند.

علی رغم اینكه وب‌سایت‌ها در فضای مجازی كم‌رنگ شده‌اند ولی قالب اصلی فضای مجازی آنجاست و بسیار مهم است كه وب سایت شبكه بروز باشد و از اتفاقات خوبی كه در سایت جدید صورت گرفته می‌توان به نزدیكی ادبیات آنتن با ادبیات سایت شبكه و ارتباط راحت كاربران با سایت شبكه اشاره كرد، كه در نامگذاری بخش‌های مختلف سایت به خوبی دیده می‌شود.

دسترسی سریع